Korszerű eszközökkel lép fel a közúti szabályszegők ellen a rendőrség

Az e-SIGUR rendszerben használt radart is bemutatták •  Fotó: Tuchiluș Alex

Az e-SIGUR rendszerben használt radart is bemutatták

Fotó: Tuchiluș Alex

Lézeres sebességmérőket, modern technológiájú drogteszteket, alkoholszondákat vet be a Kovászna megyei rendőrség a közúti fegyelem és biztonság érdekében. A készülékeket hétfőn mutatták be a nyilvánosságnak.

Farkas Orsolya

2025. március 24., 18:582025. március 24., 18:58

Közlekedésbiztonság témában tartott sajtótájékoztatót hétfőn a Kovászna megyei rendőrség az új sepsiszentgyörgyi székházában. A mindennapi munkájukban használt, korszerű kellékek között

forgalomfigyelésre, a szabályszegések felderítésére és a vészhelyzetekben történő gyors beavatkozásra alkalmas készülékek is szerepelnek.

A megyei közlekedésrendészet munkatársai mutatták meg a berendezéseket •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A megyei közlekedésrendészet munkatársai mutatták meg a berendezéseket

Fotó: Tuchiluș Alex

Íme a lista

A korszerű berendezéseket európai uniós támogatásokból, valamint a Román Rendőrség, illetve Kovászna Megye Tanácsának forrásaiból vásárolták. Gyakorlatban való használatukról Cozma Ramona, a megyei közlekedésrendészet vezetője beszélt, Cepoiu Sorin közlekedési rendőr pedig be is mutatta egy részüket. Közéjük tartoznak:

  • Mobil tabletek és nyomtatók, amelyek meggyorsítják az ellenőrzési folyamatot, a helyszínen azonnal kiállíthatók a bírságok, nyomtathatók a jegyzőkönyvek;

  • Alkoholszondák és modern technológiájú drogtesztek, utóbbi nyolcféle pszichoaktív anyag jelenlétét képes kimutatni a nyálmintából;

  • LTI 20/20 TruCAM II típusú lézeres sebességmérőkből jelenleg 13 darab van a Kovászna megyei rendőrség tulajdonában, ezekből naponta több is aktívan használatban van. A készülékek lézerhullámokat használnak a járművek sebességének mérésére, és akár 1200 méteres távolságból is képes pontosan bemérni a célt. Mindössze 0,33 másodperc szükséges a sebesség meghatározásához. Nem észlelhető a hagyományos radarérzékelőkkel, ráadásul képes kiszűrni a járművekre szerelt blokkolóberendezéseket is, amelyek a radarok kijátszására szolgálnának. Ezeket a közlekedésrendészek önállóan és e-SIGUR rendszer keretében is használhatják;

  • e-SIGUR rendszer: országosan március 1-je óta működik, így Kovászna megyében is alkalmazzák a forgalmi szabálysértések kiszűrésére;

  • 3D FARO lézerszkennerrel felszerelt speciális jármű, amely baleseti helyszínek rendkívül pontos, háromdimenziós térképezését teszi lehetővé;

  • Spike Strip (szöges útzár), amelyet vészhelyzetben a járművek kényszerű megállításához használnak. Az útzáron való áthaladás után a jármű típusától és sebességétől függően kb. 20-30 másodperc alatt teljesen leereszkedik a gumiabroncs.

Az e-SIGUR rendszerben is használt LTI 20/20 TruCAM II •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Az e-SIGUR rendszerben is használt LTI 20/20 TruCAM II

Fotó: Tuchiluș Alex

„Mindezen intézkedés célja, hogy tényleges hatást gyakoroljanak a közlekedés résztvevőinek magatartásra, és segítsenek a balesetek számának csökkentésében. De mint mindannyian tudjuk, a közlekedésbiztonság nem csak a rendőrség felelőssége, hanem közös erőfeszítés, amelyben minden járművezetőnek, minden gyalogosnak, minden polgárnak részt kell vennie.

Idézet
A szabályok betartása, az óvatosság és a felelősségtudat életeket menthet”

– hangsúlyozta Pahonțu Alin rendőrfőkapitány.

Pahonțu Alin rendőrfőkapitány osztotta meg a statisztikákat •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Pahonțu Alin rendőrfőkapitány osztotta meg a statisztikákat

Fotó: Tuchiluș Alex

Működésben az e-SIGUR

Kovászna megyében is működik már az e-SIGUR rendszer. Cozma Ramona elmondta, hogy

a 13 fixkamerás radarkészülék mindegyike rendszeres használatban van, a sebességmérő akciók keretében 3-4-et is bevetnek egyszerre.

A lézerszkennerrel rekonstruálható a baleset heylszíne •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A lézerszkennerrel rekonstruálható a baleset heylszíne

Fotó: Tuchiluș Alex

„Ezeket a radarokat azokon a helyszínekben használjuk, ahol problémákat tapasztaltunk a sebességtúllépések terén, illetve ahol közúti balesetek történtek” – tette hozzá a rendőrfőkapitány. Mint mondta,

év eleje óta 33 alkalommal büntettek alkoholfogyasztás miatt, drogellenőrzés esetében 8 alkalommal volt pozitív a teszteredmény.

A rendőrség udvarán megrendezett nyílt nap keretében bárki megtekinthette a készülékeket, illetve a Román Rendőrség Napja alkalmából szervezett további programokon is részt vehettek.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

A fagykárok miatt alig terem majd gyümölcs idén

Még az előzetesen becsültnél is sokkal nagyobb károkat okoztak az április eleji fagyok a gyümölcsöskertekben. A gazdák csak a virágbomlás után szembesültek a szomorú valósággal a fagykárok mértékét illetően.

A fagykárok miatt alig terem majd gyümölcs idén
2025. április 28., hétfő

Több mint 300 ezer lejjel károsíthatták meg az államot, rájuk rúgták a rendőrök az ajtót

Adócsalási ügyben nyomoznak a Maros megyei rendőrség gazdasági bűnözés elleni nyomozói – a Maros megyei ügyészség irányításával. Hétfő reggel öt házkutatási parancsot hajtottak végre a megyében az ügy kapcsán.

Több mint 300 ezer lejjel károsíthatták meg az államot, rájuk rúgták a rendőrök az ajtót
2025. április 28., hétfő

Anyák napi műhelyforgalkozásra hívnak Kovásznán

Anyákat, lányaikat, nagymamákat várnak április 28-án 17 órára a kovásznai Csoma-emlékközpontba. A műhelyfoglalkozást a csíkszeredai Bálint Magdolna vezeti, aki legújabb könyvét is magával hozza.

Anyák napi műhelyforgalkozásra hívnak Kovásznán
2025. április 28., hétfő

A rendőrség megtalálta a szülészeti osztályról eltűnt újszülöttet egy 19 éves lány lakásában

Megtalálta a rendőrség az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról vasárnap eltűnt újszülöttet egy 19 éves lány lakásán – tájékoztatott hétfőn a Bákó megyei rendőrség.

A rendőrség megtalálta a szülészeti osztályról eltűnt újszülöttet egy 19 éves lány lakásában
2025. április 28., hétfő

Vissza nem térítendő támogatásokra lehet pályázni a Maros megyei önkormányzatnál

Részvételi felhívás a Maros megye 2025. évi saját költségvetéséből nyújtandó vissza nem térítendő támogatások igénylésére, megyei érdekeltségű nonprofit tevékenységek számára.

Vissza nem térítendő támogatásokra lehet pályázni a Maros megyei önkormányzatnál
2025. április 28., hétfő

Elkezdődött az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete

Május 4-én, vasárnap az urnákhoz várják a választópolgárokat, hogy megválasszák Románia elnökét.

Elkezdődött az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete
2025. április 27., vasárnap

Mesélő pénzek

A torjai Sólyom Zoltán sokoldalú ember. Nyúltenyésztő, emellett almafák növesztésével is foglalkozik. Tanárként történelemre okítja a következő nemzedéket, amiben segítségére van hobbija, a numizmatika is.

Mesélő pénzek
Mesélő pénzek
2025. április 27., vasárnap

Mesélő pénzek

2025. április 27., vasárnap

Csatangolás az iszlám világ nyugati bástyájában

Ha egyáltalán van olyan ország, ahová most nem vágyom vissza, az Marokkó lehet. Persze, ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy megbántam volna a belekóstolást, csak mindent egybevetve maradt bennem némi hiányérzet. És nem föltétlenül a sörre gondolok.

Csatangolás az iszlám világ nyugati bástyájában
2025. április 27., vasárnap

A rekord-kürtőskalács mellett a tartalmas kikapcsolódásra is volt lehetőség a csíkszentgyörgyi községünnepen

Rekordhosszúságú, 21 méteres kürtőskalácsot sütöttek szombaton Csíkszentgyörgyön a hétvégi községünnep részeként, amivel a Guiness Rekordok könyvébe szeretnének bekerülni.

A rekord-kürtőskalács mellett a tartalmas kikapcsolódásra is volt lehetőség a csíkszentgyörgyi községünnepen
2025. április 27., vasárnap

Valós időben követhető lesz az elnökválasztási részvétel

A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat.

Valós időben követhető lesz az elnökválasztási részvétel