A Nagy Laji-dombján újabb kórházi osztályok kapnak helyet
Fotó: Pinti Attila
Új kórházi épület készül Csíkszeredában, a Nagy Laji-dombján, ahol a megyei sürgősségi kórház jelenleg Csíksomlyón működő tüdőgyógyászati és a fertőző betegségek osztályát helyezik majd el. Ezzel együtt a sürgősségi osztályt is bővíteni kell, a beruházások előkészítése most van folyamatban.
2022. július 03., 21:572022. július 03., 21:57
2022. július 04., 10:552022. július 04., 10:55
A Csíksomlyón, a Szék úton 1841-ben elkészült, Csíkszék székházának épült ingatlan nem igazán alkalmas kórháznak, ennek ellenére az elmúlt évtizedekben, amióta visszakerült a római katolikus egyház tulajdonába, nem sikerült elköltöztetni onnan a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati és a fertőző betegségek osztályait.
Miután a kórház Nagy Laji-dombján lévő főépülete környékére a két részleg befogadására alkalmas épületet tartalmazó rendezési terv készült, és
a hosszú folyamat elkezdődött. Az egészségügyi intézmény további 70 millió lejes finanszírozásban részesül a szaktárca részéről a sürgősségi betegellátó osztály bővítésére és felújítására.
Az építést az Országos Beruházási Társaság (CNI) végzi, Hargita Megye Tanácsa részéről a közművesítést kell biztosítani, miután ennek tervei elkészülnek – tudtuk meg Borboly Csabától. A Hargita megyei tanács elnöke elmondta, a munkálatok tervezését és a kivitelezését a CNI még tavaly novemberben meghirdette az elektronikus közbeszerzési rendszerben (SEAP). Erre
Miután a CNI szerződést köt a nyertes céggel, megkezdődik a műszaki terv és az építkezési engedélyhez szükséges dokumentációk elkészítése és jóváhagyása, ami körülbelül hat hónapot vesz igénybe. Azután lehet előkészíteni a kivitelezést – ismertette az elnök.
Kérdésünkre úgy nyilatkozott, az építkezési munkálatok nem fogják érinteni a kórház tevékenységét, mert ezek helyszíne a kórháztól távolabb esik, a helikopter-leszállópálya mögött van.
Építkezés nélkül nincs fejlődés, és a célunk az, hogy korszerű infrastruktúrát alakítsunk ki, támogassuk az egészségügyi rendszer szakmai fejlődését, hogy a Hargita megyei embereknek, a régió lakóinak minél több egészségügyi szolgáltatást biztosítsunk helyben” – vázolta Borboly.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
szóljon hozzá!