
A Nagy Laji-dombján újabb kórházi osztályok kapnak helyet
Fotó: Pinti Attila
Új kórházi épület készül Csíkszeredában, a Nagy Laji-dombján, ahol a megyei sürgősségi kórház jelenleg Csíksomlyón működő tüdőgyógyászati és a fertőző betegségek osztályát helyezik majd el. Ezzel együtt a sürgősségi osztályt is bővíteni kell, a beruházások előkészítése most van folyamatban.
2022. július 03., 21:572022. július 03., 21:57
2022. július 04., 10:552022. július 04., 10:55
A Csíksomlyón, a Szék úton 1841-ben elkészült, Csíkszék székházának épült ingatlan nem igazán alkalmas kórháznak, ennek ellenére az elmúlt évtizedekben, amióta visszakerült a római katolikus egyház tulajdonába, nem sikerült elköltöztetni onnan a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati és a fertőző betegségek osztályait.
Miután a kórház Nagy Laji-dombján lévő főépülete környékére a két részleg befogadására alkalmas épületet tartalmazó rendezési terv készült, és
a hosszú folyamat elkezdődött. Az egészségügyi intézmény további 70 millió lejes finanszírozásban részesül a szaktárca részéről a sürgősségi betegellátó osztály bővítésére és felújítására.
Az építést az Országos Beruházási Társaság (CNI) végzi, Hargita Megye Tanácsa részéről a közművesítést kell biztosítani, miután ennek tervei elkészülnek – tudtuk meg Borboly Csabától. A Hargita megyei tanács elnöke elmondta, a munkálatok tervezését és a kivitelezését a CNI még tavaly novemberben meghirdette az elektronikus közbeszerzési rendszerben (SEAP). Erre
Miután a CNI szerződést köt a nyertes céggel, megkezdődik a műszaki terv és az építkezési engedélyhez szükséges dokumentációk elkészítése és jóváhagyása, ami körülbelül hat hónapot vesz igénybe. Azután lehet előkészíteni a kivitelezést – ismertette az elnök.
Kérdésünkre úgy nyilatkozott, az építkezési munkálatok nem fogják érinteni a kórház tevékenységét, mert ezek helyszíne a kórháztól távolabb esik, a helikopter-leszállópálya mögött van.
Építkezés nélkül nincs fejlődés, és a célunk az, hogy korszerű infrastruktúrát alakítsunk ki, támogassuk az egészségügyi rendszer szakmai fejlődését, hogy a Hargita megyei embereknek, a régió lakóinak minél több egészségügyi szolgáltatást biztosítsunk helyben” – vázolta Borboly.
Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!
A közösségi oldalalakon megosztott videó alapján azonosította a rendőrség azt a sofőrt, aki a forgalommal szembe hajtott az autópályán. Pénzbírságot szabtak ki és felfüggesztették a jogosítványát.
Rajtaütés során találták meg az autóban a nagy kockázatú kábítószert a brassói rendőrök. Két gyanúsítottat tartóztattak le.
Elakadtak autójukkal egy turistacsoport tagjai Brassó megyében, miután a navigációs appot követve egy elszigetelt, nehezen járható, sáros útra tévedtek. Négyen voltak, felnőttek, térerő nélkül, sötétedés előtt, és velük volt egy három hónapos csecsemő.
Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.
Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szünetel a kompközlekedés a román–ukrán határ Tulcea megyei szakaszán, a román Isaccea és az ukrán Orlivka határátkelő között a szombatra virradóra ukrán oldalon történt dróntámadások miatt – jelentette szombaton a román parti őrség.
Te hogy reagálnál? Csak ennyit fűznek hozzá ahhoz a megdöbbentő videóhoz, amit az Info Trafic Románia Facebook-oldalon tettek közzé tegnap. A kérdés jogos.
Tűz ütött ki szombaton reggel egy bukaresti tizenegy emeletes tömbház ötödik emeleti lakásában. A tűzeset következtében több mint százötven lakót evakuáltak, illetve hagyták el önként a lakásaikat. Tizenhét embert vittek kórházba.
Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének péntek esti tisztújító küldöttgyűlésén a szövetség stratégiai igazgatójává kinevezett és az elnöki tisztségből távozó Antal Árpád helyére Miklós Zoltán parlamenti képviselőt választották meg.
szóljon hozzá!