A vadkárok 96 százalékát medvék okozták idén is Hargita megyében. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az eddigi évekhez képest idén a legnagyobb a bejelentett vadkárok száma a Gyergyószentmiklóshoz tartozó területeken. Tavaly óta megduplázódott, a 2019-es évhez képest több mint négyszeresére nőtt az esetek száma.
Idén mostanig 22 alkalommal kellett üléseznie a vadkárokat megállapító bizottságnak Gyergyószentmiklóson. A legtöbb esetben a helyi legelőkön tartott haszonállatok estek a vadak áldozatául, de méhészek életét is megkeserítették. A károkozók minden esetben a medvék voltak. Amint az a városháza illetékes munkatársának, Mezei Szabolcsnak a statisztikáiból kiderül, ez a szám kiugróan magas minden korábbi évhez viszonyítva:
A vadállatok többnyire szarvasmarhákat pusztítottak el, amelyek között volt szürkemarha is, amit azért érdemes megemlíteni, mert úgy tartották, hogy a medvék nem bántják ezeket, mert nehéz zsákmány számukra, ugyanis a szürkemarha vad természetű és csapatban védekezik. Komoly kárt jelentett a gazdának egy közel ezer kilós ökör elpusztítása is. Több méhészetet is károsítottak, kaptárakat törtek össze, de egy méhek utaztatásához használt jármű is megrongálódott. A károsultak számára az is gond, hogy a kártalanítás lassan halad. Mezei információi szerint
Hargita megye egészét nézve is hasonló arányban alakult a medvekárok száma ebben az évben. Amint azt egy korábbi cikkünkben is közöltük, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője, Domokos László József adatai szerint
A kárfelmérő bizottságokat az esetek 96 százalékában medvegarázdálkodások miatt kellett összehívni, a farkasok, vaddisznók és szarvasok együttvéve mindössze a károk 4 százalékáért felelősek. A bejelentett esetek jegyzőkönyvei szerint az 577 kárból 555-öt medvék okoztak, 9-et farkasok, 5-öt vaddisznók és 8-at szarvasok. A medvék, illetve néhány esetben a farkasok összesen 308 háziállatot pusztítottak el, ezeknek majdnem a fele szarvasmarha volt: 140 tehenet öltek meg a vadak, továbbá 168 kisebb haszonállatot, többnyire juhokat és szárnyasokat.
A tavalyi mintegy 250 bejelentett vadkáresetet megelőző évben, azaz 2019-ben az évnek a jelenlegivel azonos időszakáig már 310, medvék által okozott kárról készült felmérés megyeszerte. 2018-ban viszonylag kevés, azaz összesen 181 medvekárról készült feljegyzés, 2017-ben azonban ez a szám mintegy százzal több (280) volt. 2016-ban, a medvekilövési kvóták eltörlésének az évében 124, medvék által okozott kárt vezettek be a nyilvántartásba, 2015-ben 101-et, 2014-ben 179-et, 2013-ban pedig 104-et.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
1 hozzászólás