Jeszenszky Géza főorvos nem számított az elismerésre, meglepetésként érte
Fotó: Baricz Tamás Imola
Kicsinek bizonyult a gyergyószentmiklósi kórház gyűlésterme az ünnepelt ismertségéhez, érdemeihez képest. Jeszenszky Géza főorvos a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság elismerését vehette át Tar Gyöngyi igazgatótól kedden délben. A rendezvény meglepetés volt mindenkinek, de főleg a kitüntetettnek, akit az osztályról gyűlésbe hívtak be.
2017. április 04., 19:542017. április 04., 19:54
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság az egészségügyi világnap alkalmából immár nyolcadik alkalommal adott át elismerő oklevelet. A kitüntetést az egészségnevelés és -fejlesztés terén kifejtett munkájáért kapta Jeszenszky Géza.
„Bátran mondhatom, hogy Jeszenszky Géza főorvos, volt kórházigazgató, a gyergyói kórház egyik megálmodója amellett, hogy a kórházat megépítette, nagyon sokat segített az egészségügyi igazgatóságnak, a közegészségügyi és népegészségügyi feladatok ellátásában is. Azt is tudni kell, hogy gyakorlatilag a semmiből építette meg a kórházat. A rengeteg jótékonykodás, a másokon való segítés sem állt távol tőle, a családjával együtt tett Gyergyóért, a megyéért. A kórház mellett, ha hajléktalan szállóról vagy éppen árvaházról esik szó, az is a Jeszenszky házaspár nevéhez kapcsolódik. Úgy gondolom, messze megérdemli ezt a díjat” – mondta Tar Gyöngyi. Az igazgatónő továbbá ismertette a Szebenben született Jeszenszky Géza életének főbb állomásait, munkásságát, és átadta a népegészségügyi egészségnevelés és -fejlesztés terén kifejetett kiemelkedő munkájáért adományozott kitüntetést.
Márton Attila és Jeszenszky Géza 1965-óta ismerik egymást, a főorvos személyes kapcsolata tükrében szólt a kitüntetettről, megemlítve azt is, fiatalon elmehettek volna innen, de valamiért maradtak. A sok továbbképzés, melyeket években számolt, összekovácsolta a betegek szolgálatába állított életüket. Mint mondta:
Kapcsolatukban fontos helyet kapott a mások és az egymás munkájának elismerése, az emberség. „Nagy sakkozó volt, és mindig tiszteltem benne azt, hogy előre látott, előre tekintett, a kitűzött célt nem tévesztette szem elől, addig járta az útját a kórháznak is, amíg meglett” – mondta Márton Attila.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Aszalos Albert főorvos több évtizeden keresztül dolgozott együtt Jeszenszky Gézával.
– mondta. Hozzátette, nagy segítséget nyújtott feleségével együtt külföldi kapcsolataik révén is. „Műszerek, felszerelések, gyógyszerek beszerzése terén az egészségügyi ellátást, a munkakörülményeket folyamatosan magasabb szintre emelte.”
Köszönet a szolgálatért
A kórház épüléséről, a nehézségekről és az évek alatt megszépült történetekről mesélt Jeszenszky főorvos a családias hangulatú ünnepségen. Meghatódva köszönte meg az elismerést. „Őszintén mondva, nem vártam, ezt azért is mondom, mert sok-sok évig szolgáltam ezt a kórházat, de még senki sem köszönte meg semmilyen formában. Ez a kitüntetés, a munkám elfogadása, méltatása. Köszönöm!”
A Hargita megyei önkormányzat tíz-tizenöt százalékos létszámleépítést tervez – jelentette be szerdán Bíró Barna Botond, az intézmény vezetője.
Jövő vasárnap újra benépesül a Gyilkos-tó jege, hiszen a Gyergyószentmiklósi Vadász és Sporthorgász Egyesület megrendezi a IV. Gyilkos-tó Lékhorgászversenyt. Az esemény hagyományosan a tó nyugati részén, a pisztrángtenyészet előtt zajlik majd.
Barti Tihamér közbenjárt annak érdekében, hogy Kurkó Andrást a Hargita Megyei közpénzügyi Adminisztráció igazgató-helyettesének nevezzék ki, cserébe bizalmas adóügyi jelentéseket kapott – többek között ezt állítják az ügyészek.
Két kiskorút kellett kimenteni egy vizes területről Maros megyében, az állapotuk stabilizálásán jelenleg is dolgoznak a mentőegységek.
A gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskolában zajló felújítás részleges átadását tartották meg szerdán. Az eseményen részt vett Soltész Miklós államtitkár is, aki kihangsúlyozta: a magyar állam támogatásának már látszanak a gyümölcsei.
Közvitára bocsátotta szerdán az oktatási minisztérium a 2025-2026-os tanév rendjének tervezetét, amely szerint a 36 hetes új iskolai év 2025. szeptember 8-án kezdődik.
Lopott autóval balesetezett egy Maros megyei férfi kedden, ráadásul nem volt józan – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Előzetes letartóztatásba helyezték Hargita Megye Tanácsának alelnökét. Az intézkedést a Hargita Megyei Törvényszék rendelte el az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) marosvásárhelyi ügyészeinek indítványa alapján. A döntés nem jogerős.
Két egyenlő részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok – értesült az Agerpres a koalíciós pártok vezetőinek szerdai ülésén született döntésről.
Újra pénzügyi vetélkedőt szervez középiskolás diákok számára a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT). A korábbiakhoz képest több újdonsággal is bővül a verseny, amelyre négyfős csapatok jelentkezését várják.
szóljon hozzá!