Ha a gyalogosok száma viszonylag alacsony, akkor az átkeléshez szükséges teljes zöld idő körülbelül négy másodperc
Fotó: Haáz Vince
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
2024. november 04., 20:582024. november 04., 20:58
Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala uniós pénzalapokból nyert támogatást okos jelzőlámparendszer és forgalomirányító központ beszerzésére, illetve beüzemelésére. Tavaly fel is szerelték az új lámpákat, kamerákat, sőt több helyre került jelzőlámpa, mint azelőtt. Az okoslámpák működésére azonban többen panaszkodnak, hiszen
Összesen 46 videókamerát helyeztek el a városi utak kereszteződéseiben, továbbá
Továbbá tíz buszsáv-figyelő videókamerát is felszereltek a Dózsa György úton lévő buszsáv üzembe helyezését követően, ezek felvételei szintén hozzájárulhatnak büntető-jegyzőkönyvek kiállításához. A város bejáratainál pedig
– közölte Borsos Csaba, a polgármesteri hivatal sajtófelelőse.
Fotó: Haáz Vince
A polgármesteri hivatal képviselője részletes leírást adott nekünk arról, milyen szempontok és szabályok szerint készül el a város jelzőlámpa-rendszere. Ebben az áll, hogy a gyalogosok biztonságos átkelését a jelzőlámpás diagramokban úgy érik el, hogy
Az átkelési idő meghatározásakor figyelembe veszik a gyalogosok 1,2 m/s-os átlagsebességét, ami 4,3 km/órának felel meg (1,5–2 lépés másodpercenként), valamint a gyalogosátkelő hosszát a két vége között. De
Amennyiben a gyalogosok száma viszonylag alacsony (5–10 gyalogos forgalmi ciklusonként), akkor az átkeléshez szükséges teljes „zöld idő” körülbelül négy másodperc. Ez fokozatosan növekedhet a gyalogosok számának emelkedésével, de ez értelemszerűen meghosszabbítja a járművek számára piros jelzésű időt, amely sorok kialakulásához vezethet.
– magyarázzák a városháza leírásában.
Az átkelési idő kiszámítása tehát egy felnőtt ember gyalogos közlekedési sebességére van optimalizálva
Fotó: Haáz Vince
Továbbá a „zöld hullámok” kialakításáról is beszámolnak, amely arról szól, hogy a bizonyos sebességet (40–45 km/h) betartó járművek kihasználhassák a zöld jelzőlámpákat az úton, így a megállások száma minimálisra csökken. A csomópontokban a jelzőlámpás ciklusok hossza ezen a tengelyen egyenlő.
A zebra előtt várakozó gyalogosok tehát minden egyes jelzőlámpás cikluson belül vagy kérésre (ahol vannak átkelési szándékot jelző gombok) kapnak zöld lámpát a „zöld hullám” működését biztosító időpontokkal korrelálva. Ezzel magyarázható, hogy
– közölte Marosvásárhely polgármesteri hivatalának sajtófelelőse.
A kisebb forgalmú gyalogos-átkelőhelyeken az új jelzőlámpás programokat három szakaszban hajtják végre:
teljes zöld a gyalogosoknak, ami 4 másodpercet jelent az átkelés megkezdéséig,
továbbá villogó zöld a gyalogosoknak, amely 4 másodpercet jelent azok számára, akik teljes zöldnél léptek le a zebrára; ez egyúttal arra is figyelmeztet, hogy ebben a fázisban tilos megkezdeni az átkelést.
Továbbá a védő piros jelzés, amely 4 és 11 másodperc közötti az úttest szélességétől függően.
Ez idő alatt a gyalogosok és a gépjárművek is pirosat kapnak, hogy a gyalogos átkelés biztonságosan befejeződjön.
Az átkelési idő kiszámítása egy felnőtt ember gyalogos közlekedési sebességére – másodpercenként másfél-két lépésre – van optimalizálva, ezért fordulhat elő, hogy a kisgyerekkel átkelő szülők vagy az idősebb, lassabban haladó személyek nem érnek át például a Rózsák terén lévő átkelőhelyek négy másodperces zöld jelzése alatt, ami pedig sokszor veszélyes is lehet.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás