
Fotó: Péter Lukács
Az oszakai világkiállításon figyeltek fel a román pavilonnál a hargitafürdői sípálya-komplexum projektjére a befektetők, akik személyesen is ellátogatott Csíkcsicsóba. Hétfőn utaztak vissza Japánba.
2025. október 27., 21:152025. október 27., 21:15
2025. október 28., 09:432025. október 28., 09:43
Másfél hetet töltött Csíkcsicsó vendégeként Romániában egy japán befektetői csoport, akik
Péter Lukács, Csíkcsicsó polgármestere a Székelyhon érdeklődésére elmondta: a 2025. április 13. és október 13. zajlott oszakai világkiállításon (Expo 2025) a hargitafürdői sípálya-komplexum projektjét mutatták be a román pavilonban, amely felkeltette néhány befektető, illetve azok képviselőinek érdeklődését.
Fotó: Péter Lukács
„A sípálya-komplexum létrehozásának elképzelése már több mint tíz éves, a közbirtokosság a megvalósíthatósági tanulmány elkészítette, amelyet aktualizálni kell.
– magyarázta a polgármester. Hozzátette, kezdetben, amikor mondták, hogy személyesen is megtekintenék a helyszínt, szkeptikus volt az érdeklődés komolyságát illetően, aztán meglepődött, amikor két hónappal ezelőtt hívták, hogy eljönnének Csíkcsicsóba. Ezt a látogatást egy újabb követte, nyolcan jöttek el, október közepén érkeztek meg, és még a csíkcsicsói káposztafesztiválon és a helyi Pillangó óvoda átadó ünnepségén is részt vettek.

Ünnepelt és emlékezett Csíkcsicsó közössége a hétvégén: a káposztafesztivál mellett vasárnap kopjafát avattak a tavaly elhunyt Potápi Árpád János államtitkár emlékére, és szalagot vágtak az ősszel birtokba vett, újonnan épült Pillangó óvodánál.
– magyarázta a polgármester. Hozzátette:
Mint megtudtuk, a látogatás ideje alatt egyeztetést tartottak a csíkszéki polgármesterekkel, ugyanakkor megtekintették a sípálya-komplexum helyszínét, ezt követően többek között voltak Bálványoson, Brassóban és Jászvásáron is.
A japán küldött ség jelen volt a csíkcsicsói Pillangó óvoda átadásán is
Fotó: Péter Lukács
A térséget feltérképezték az üzlet szempontjából, főként a zöld- és alternatív energia, akkumulátorgyártás, turisztika, szépségipar, idősotthon-építés területeken.
Csicsó testvértelepülésére is elutaztak a Moldvai Köztársaságba, Kisinyov egyik városrészébe, Sîngera-ba. Voltak ugyanakkor Zuglóban is, amely szintén testvértelepülése Csicsónak, hiszen útjukat a csicsói önkormányzat szervezte. Hétfőn utaztak Bukarestbe, innen először Budapest, majd Amszterdam a cél, ahonnan visszarepülnek Japánba.
Jukiko Maruo, a japán csoport egyik tagja a Székelyhonnak elmondta, hálás amiért részt vehetett a káposztafesztiválon, és
„Rendkívül jól éreztem magam, a legmélyebb benyomást azonban a község lakóinak melegszívűsége tette rám. Még ha a nyelv különbözik is, amikor a szívek összekapcsolódnak, a mosoly természetesen megjelenik, és csodálatos pillanatokat oszthatunk meg egymással. Szívből köszönöm ezt a csodálatos találkozást, és nagyon várom, hogy ismét találkozhassak mindenkivel” – fogalmazott.
Az oszakai világkiállítás (Expo 2025) 2025. április 13. és október 13. között zajlott Oszakában, Japánban. A rendezvény témája: A jövő társadalom tervezése az életünk számára. Több mint 160 ország és 9 nemzetközi szervezet vett részt rajta. A kiállítás az elmúlt öt évben a koronavírus-világjárvány miatt csúszott események után ismét a hagyományos, ötéves ütemezésben került megrendezésre.
Zuglóban, Csíkcsicsó testvértelepülését is meglátogatták a japán befektetők
Fotó: Péter Lukács
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
1 hozzászólás