A Kálvin János ÖIdősotthon lakói nem csak az alapellátásban részesülnek, de különböző rendezvényeket is szerveznek számukra
Fotó: Haáz Vince
Maros és Hargita megyékben a magán- és egyházi kezdeményezések mellett több településen az önkormányzatok is igyekeznek megoldani az idős emberek intézményesített ellátását. Valamennyi idősotthon teljes kapacitással működik, és várólistára írja fel azokat, akik ott szeretnének elhelyezkedni.
2020. március 21., 10:142020. március 21., 10:14
Ijesztő a népességfogyás Romániában, de még ennél is elkeserítőbb adat, hogy az ország lakossága egyre gyorsabban öregszik. Az Országos Statisztikai Intézet felmérései szerint egyre kevesebb gyermek születik, miközben még többen mennek nyugdíjba. A 65 év fölöttiek száma megközelítőleg a romániai lakosság tizenöt százalékát teszi ki, a székely megyékben is ez az arány, ami becslések szerint 2050-re akár harminc százalékra is felugorhat.
A nagy számok törvénye alapján, és a társadalmi szokások megváltozása miatt az öregedési mutatók növekedésével azonos arányú problémát jelent az idősgondozás is, amelynek intézményesített kereteit Romániában a közigazgatás helyett inkább a magánszféra és az egyházak biztosítják.
ezért szinte elképzelhetetlen, hogy egy váratlanul segítségre szoruló idős ember belátható időn belül ellátáshoz jusson. Maros megyében a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság adatai szerint mintegy 30 öregotthon van, ezek közül kilencet egy-egy helyi önkormányzat működtet. Például Marosvásárhelyen, Dédán, Nyárádszeredában, Mezőszokolban, Mezőbodonban működik öregotthon, és hozzávetőlegesen 400 idős személyt lát el. Az alsóidecsi otthont, ahol 67 idős emberről gondoskodnak, a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság működteti. A marosvásárhelyi önkormányzat alárendeltségébe tartozó otthonban 80 időst látnak el. A legkevesebb idősotthon Kovászna megyében van, ahol mindössze négy ilyen intézmény működik. Országos szinten 347 időskorúakat ellátó intézmény van.
Marosvásárhelyen a Jókai utcai Református Diakóniai Központban működő öregotthonnak 54 lakója van, és további családok várják, hogy hely üresedjen – tudtuk meg Fülöp G. Ilonától, az otthon vezetőjétől, aki érdeklődésünkre elmondta,
annak függvényében, hogy kinek milyen szolgáltatásra van szüksége.
A marosvásárhelyi Kálvin János Idősotthon
Fotó: Haáz Vince
„Vannak olyan lakóink is, akik havonta 1000 lejt fizetnek, mert olyan kevés a nyugdíjuk, hogy ennél többet nincs honnan. De őket is ellátjuk, hiszen azért diakónia (szolgálat) a nevünk” – magyarázta Fülöp G. Ilona. Az otthon számára az alkalmazottak és a számlák kifizetése jelenti a legnagyobb nehézséget. Az asszisztensek jövedelme kétszer is emelkedett, a gáz is nagyon megdrágult. A gáz helyett fával fűtenek egy ideje, illetve napkollektort is használnak. A tűzbiztonsági berendezésért, amit újítani kellett, 12 600 eurót fizettek, ami szintén nagyon megterhelte az otthon költségvetését. Mindebből természetesen az idősek nem éreznek semmit, hiszen ellátásuk folyamatosan biztosítva van – hangsúlyozta Fülöp G. Ilona.
Ugyancsak teljes kapacitással működik, szintén a Jókai utcában, a Kálvin János Idősotthon, ahol 54 személy lakik, és még legalább húszan várnak üresedésre. Jakab István igazgató elmondta, a református egyház nyugdíjpénztára által működtetett intézményben 2800–3000 lejbe kerül egy havi ellátás. Mindig van várólista, amelyre azok kerülnek fel, akik összeállítanak egy iratcsomót, amelyben kérvényezik az otthonba való költözésüket. „Mi azt elemezzük, és ha megfelel annak, amit mi vállalunk, elfogadjuk. Nagyon súlyos betegségben szenvedőket nem fogadunk, például Alzheimer-kóros vagy eleve ágyhoz kötött betegeket” – jelezte az igazgató.
Fotó: Haáz Vince
Nyárádszeredában a helyi önkormányzat által működtetett idősotthon 2020-ban lépett az 5. megfigyelési évébe – tájékoztatta a Székelyhont Tóth Sándor polgármester, hozzátéve, hogy európai uniós pályázatból sikerült öt évvel ezelőtt bővíteni a már meglévő otthont, ahol 27 személyről gondoskodnak. Itt egy hónapi ellátás 1800 lejbe kerül egy idősnek, amihez még a gyógyszerárak is hozzáadódnak. Az intézmény többnyire saját maga biztosítja működési költségeit, az önkormányzat csak kipótolja azt, ami még hiányzik. Idén 20 ezer lejt hagytak jóvá a kisváros költségvetéséből az öregotthon számára.
Hargita megyében többek közt Gyergyószentmiklóson, Csíksomlyón, Lókodban és Székelyudvarhelyen működik idősotthon. A lókodi Kiss Rozália Ökumenikus Öregotthon vezetője, Zakariás Klára érdeklődésünkre elmondta, 45 lakójuk van, és még legalább fele ennyien várnak a sorukra. Az ápolási igény függvényében egy hónapra 2000 és 2650 lej közötti összeget kell fizetniük az itt lakóknak. Zömében a környező településekről érkeztek hozzájuk idősek, de az ország más megyéiből is – tudtuk meg.
Fotó: Haáz Vince
A gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet Öregotthon is teljes körű ellátást biztosít: lakhatást, napi háromszori étkezést, egészségügyi ellátást, ápolást, gondozást, a lakók ruházatának, textíliáinak mosását, vasalását, javítását, mentális gondozást, a hivatalos ügyekben segítségnyújtást. „Jól érzem itt magam, mindent megkapok, amire szükségem van, nem magamnak kell gondoskodnom az étkezésről, fűtésről, számlák törlesztéséről. Nem bántam meg, hogy ezt választottam” – mondta az egyik idős lakó, aki gyermekei támogatásával lakik az otthonban. „Egyedül voltam, többször elestem a lakásban, ezért jöttem ide. Ennél jobban a hozzátartozóim sem tudnának gondoskodni rólam” – magyarázta az idős férfi, aki már négy éve lakója az otthonnak.
A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
szóljon hozzá!