
Ez a madár most elrepül, de ha kiszórják a csalit, könnyebben is falatokhoz juthatnak a rókák
Fotó: Veres Nándor
Egy év kihagyás után idén ismét elvégzik a vadon élő rókák veszettség elleni oltását. A Marosvásárhelyről induló repülőgép többek között Hargita, Beszterce, Fehér és Brassó megyében is leszórja a halhússzagú csalétkeket. Az országos program sikeres, ezt bizonyítják a számadatok is.
2019. június 05., 21:172019. június 05., 21:17
2019. június 05., 21:342019. június 05., 21:34
Az időjárás függvényében, a tervek szerint június 7-én kezdődik az országos szintű kampány, amelynek során veszettség ellen immunizálják a vadon élő rókákat. Az oltáskampányt 2012-ben indították, miután nagyon sok helyen veszett rókákról érkeztek jelentések. A vírusos megbetegedésre hajlamosak a vadon élő és a háziállatok is,
A halfasírt szagú csalétekbe csomagolt vakcinát repülőből szórják le az erdős területekre, mezőkre, de a vadásztársaságok is eljuttatják a rókalyukakhoz. Az országban hat helyről, többek közt Marosvásárhelyről, Jászvásárról és Szatmárnémetiből szállnak majd fel azok a repülőgépek, amelyekből elszórják a csalétkeket.
Mint a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől, Kincses Sándortól megtudtuk, tíz évvel ezelőtt a megyében száznál több veszett rókát találtak, és az országos kampány kezdete után ezek száma fokozatosan csökkent. Maros megyében és a környező megyékben már több éve egyetlen esetről sem érkezett jelentés. Tavaly pénzhiányra hivatkozva nem szervezte meg a szakminisztérium, idén azonban újraindították.
„A vadásztársaságokkal közösen zajlik majd a vadon élő rókák veszettség elleni oltása. Szintén ők segítenek felmérni, hogy mennyire hatékony az immunizálás: ez úgy történik, hogy
De ezen ellenőrzés nélkül is eredményesnek mondhatók ezek az országos kampányok, hiszen évek óta nincs veszett róka az országban. Megtörténik, hogy a határ menti megyékben, Iași és Vaslui megyében néha felbukkan egy-egy veszett állat, de az inkább a szomszédos országból téved Romániába” – mondta az igazgató, kiemelve, hogy ősszel is van egy hasonló oltási kampány, és azután egyszerűbb begyűjteni a rókákat, hogy ellenőrizzék, fogyasztottak-e csalétket. Most nagy a fű, és jobban el tudnak rejtőzködni a vadak. Kincses Sándor azt is elmondta, hogy a repülőből kidobott csalétek elfogyasztása nem jelent veszélyt a vadon élő és a háziállatokra sem.
Hogy biztosan eljusson az üzenet...
Fotó: Facebook
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, Ladó Zsolt a Székelyhonnak elmondta,
és sikeresnek értékelik az oltáskampányt. A megyében június 19-e után kétezer csalétket fognak kihelyezni a vadásztársaságok az állategészségügyi igazgatóság felügyelete alatt. Arról még nem kaptak értesítést, hogy a Marosvásárhelyről induló repülőgép mikor fog Hargita megyébe érkezni, ez az időjárás alakulásától is függ. Az igazgató elmondta, a kézi elhelyezés és a repülőgépből való csalétekszórás is gond nélkül szokott zajlani, és eddig semmiféle negatív visszajelzést nem kaptak a lakók részéről sem.
Ami a veszett rókákról szóló hivatalos adatokat illeti, országszerte 2012-ben négy gócpont volt, 2013-ban kilenc, 2014-ben ugyancsak négy, 2015–2018. között pedig egy sem.
Teleragasztották a templomok kerítését
Nyárádszereda és a környező települések templomainak kerítésére több tíz, a rókák veszettség elleni immunizálásáról szóló plakátot helyeztek ki a hét elején. Nem hivatalos forrásokból úgy tudjuk, hogy a cég, amely elvállalta a plakátok kihelyezését, helybéli fiatalokat bízott meg azzal, hogy az engedélyezett helyekre kitegyék a plakátokat. Ők azonban a települések központi helyeire, a templomok kerítéseire ragasztották ki azokat. Miután a helybéliek – egyebek mellett a Facebookon – szóvá tették a törvénytelen hirdetést, még aznap éjszaka eltűntek a plakátok.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!