Ez a madár most elrepül, de ha kiszórják a csalit, könnyebben is falatokhoz juthatnak a rókák
Fotó: Veres Nándor
Egy év kihagyás után idén ismét elvégzik a vadon élő rókák veszettség elleni oltását. A Marosvásárhelyről induló repülőgép többek között Hargita, Beszterce, Fehér és Brassó megyében is leszórja a halhússzagú csalétkeket. Az országos program sikeres, ezt bizonyítják a számadatok is.
2019. június 05., 21:172019. június 05., 21:17
2019. június 05., 21:342019. június 05., 21:34
Az időjárás függvényében, a tervek szerint június 7-én kezdődik az országos szintű kampány, amelynek során veszettség ellen immunizálják a vadon élő rókákat. Az oltáskampányt 2012-ben indították, miután nagyon sok helyen veszett rókákról érkeztek jelentések. A vírusos megbetegedésre hajlamosak a vadon élő és a háziállatok is,
A halfasírt szagú csalétekbe csomagolt vakcinát repülőből szórják le az erdős területekre, mezőkre, de a vadásztársaságok is eljuttatják a rókalyukakhoz. Az országban hat helyről, többek közt Marosvásárhelyről, Jászvásárról és Szatmárnémetiből szállnak majd fel azok a repülőgépek, amelyekből elszórják a csalétkeket.
Mint a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől, Kincses Sándortól megtudtuk, tíz évvel ezelőtt a megyében száznál több veszett rókát találtak, és az országos kampány kezdete után ezek száma fokozatosan csökkent. Maros megyében és a környező megyékben már több éve egyetlen esetről sem érkezett jelentés. Tavaly pénzhiányra hivatkozva nem szervezte meg a szakminisztérium, idén azonban újraindították.
„A vadásztársaságokkal közösen zajlik majd a vadon élő rókák veszettség elleni oltása. Szintén ők segítenek felmérni, hogy mennyire hatékony az immunizálás: ez úgy történik, hogy
De ezen ellenőrzés nélkül is eredményesnek mondhatók ezek az országos kampányok, hiszen évek óta nincs veszett róka az országban. Megtörténik, hogy a határ menti megyékben, Iași és Vaslui megyében néha felbukkan egy-egy veszett állat, de az inkább a szomszédos országból téved Romániába” – mondta az igazgató, kiemelve, hogy ősszel is van egy hasonló oltási kampány, és azután egyszerűbb begyűjteni a rókákat, hogy ellenőrizzék, fogyasztottak-e csalétket. Most nagy a fű, és jobban el tudnak rejtőzködni a vadak. Kincses Sándor azt is elmondta, hogy a repülőből kidobott csalétek elfogyasztása nem jelent veszélyt a vadon élő és a háziállatokra sem.
Hogy biztosan eljusson az üzenet...
Fotó: Facebook
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, Ladó Zsolt a Székelyhonnak elmondta,
és sikeresnek értékelik az oltáskampányt. A megyében június 19-e után kétezer csalétket fognak kihelyezni a vadásztársaságok az állategészségügyi igazgatóság felügyelete alatt. Arról még nem kaptak értesítést, hogy a Marosvásárhelyről induló repülőgép mikor fog Hargita megyébe érkezni, ez az időjárás alakulásától is függ. Az igazgató elmondta, a kézi elhelyezés és a repülőgépből való csalétekszórás is gond nélkül szokott zajlani, és eddig semmiféle negatív visszajelzést nem kaptak a lakók részéről sem.
Ami a veszett rókákról szóló hivatalos adatokat illeti, országszerte 2012-ben négy gócpont volt, 2013-ban kilenc, 2014-ben ugyancsak négy, 2015–2018. között pedig egy sem.
Teleragasztották a templomok kerítését
Nyárádszereda és a környező települések templomainak kerítésére több tíz, a rókák veszettség elleni immunizálásáról szóló plakátot helyeztek ki a hét elején. Nem hivatalos forrásokból úgy tudjuk, hogy a cég, amely elvállalta a plakátok kihelyezését, helybéli fiatalokat bízott meg azzal, hogy az engedélyezett helyekre kitegyék a plakátokat. Ők azonban a települések központi helyeire, a templomok kerítéseire ragasztották ki azokat. Miután a helybéliek – egyebek mellett a Facebookon – szóvá tették a törvénytelen hirdetést, még aznap éjszaka eltűntek a plakátok.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
Nem lesz vízszolgáltatás több székelyudvarhelyi utcában szerdán rácsatlakozási munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad-Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden a Facebook-oldalán a szállításügyi miniszter.
szóljon hozzá!