Fejér Ákos emlékév Mikóújfaluban

Fejér Ákosra emlékeztek Mikóújfaluban pénteken és szombaton. A neves tanár emlékére kopjafát állítottak és a felújított kultúrotthon átadására is sor került.

Bús Ildikó

2012. május 13., 09:112012. május 13., 09:11

2012. május 13., 10:172012. május 13., 10:17

Hajthatatlan ember volt, aki nem ismert lehetetlent. „Mindent lehet, csak akarni kell” volt a jelmondata, amely mondásra rá lehet fűzni egész életét és munkásságát, hiszen soha nem maradt csak az akarattal, hanem azokat tettekké formálta – ezekkel a szavakkal emlékeztek meg Fejér Ákos tanárról a mikóújfalusi emlékünnepségen.

A 2012-es évet Fejér Ákos emlékévnek nyilvánították – mondta Nyáguly Vilmos polgármester, május 10-én volt tíz éve annak, hogy meghalt Fejér Ákos tanár, aki nagy hírnevet szerzett a településnek. Továbbá a  mikóújfalusi világjáró kerékpározás kezdetének ötvenedik évfordulója is idén van, valamint negyven év telt el azóta, hogy a csapat a müncheni olimpiai játékokon részt vett. „A kerékpár különleges helyet foglalt el a tanító életében. Fejér Ákos, hogy megszeretesse a tanítványaival a kerékpár-kirándulások gyönyörűségét, körbebiciklizte velük az ország nagy részét, számos határon kívüli túrákat is szervezve” – hangsúlyozta Balázs Antal, az emlékkopjafa faragója, a nyugalmazott tanár és barát méltatásában.

Az ünnepségen jelen volt Fejér Ella, Fejér Ákos özvegye is, aki ünnepi beszédében könnyes szemekkel emlékezett vissza azokra az évekre, amelyek során férje a közösség szolgálatában állt. Mindarról a gazdag munkáról, amit kifejtett és az életútjáról emlékkiállítás is készült fényképekkel, korabeli dokumentumokkal, Fejér Ákos személyi dolgaival – köztük az egykori biciklije –, amely megtekinthető az új kultúrotthon két termében.

„Fejér Ákos sporttanári munkássága mellett, kiemelkedő a közösségépítő szerepe is. Ez által alkotta a legnagyobbat és a legmaradandóbbat, hiszen egykori tanítványai és mai követői egyaránt szeretik és őrzik emlékét” – fogalmazott Tamás Sándor, megyei tanácselnök a helyi felújított kultúrotthon avató ünnepségén.

Fejér Ákos emlékét Mikóújfalu bejáratánál kőtömbös emlékmű őrzi, nevét felvette a helyi általános iskola, ma pedig emlékkopjafát állítottak és tíz év kihagyás után idén újra összeállt a fiatal követőkből és a veterán tanítványokból álló csapat a bicikli-emléktúra erejéig, amelyet Mikóújfalu–Csíkszereda–Mikóújfalu útvonalon jártak végig.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. január 22., csütörtök

Leégett egy ház tetőszerkezete Miklósváron, több órán át oltották a lángokat

Hajnali beavatkozásra riasztották a tűzoltókat a Kovászna megyei Miklósvárra, ahol egy lakóház tetőszerkezete kapott lángra.

Leégett egy ház tetőszerkezete Miklósváron, több órán át oltották a lángokat
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

Képzőművészek kapják a Háromszék kultúrájáért díjat

Idén is kiosztja a 2013-ban alapított Háromszék kultúrájáért díjakat Kovászna Megye Tanácsa és a és Kovászna Megyei Művelődési Központ. A magyar kultúra napja alkalmából ezúttal két képzőművész részesül elismerésben.

Képzőművészek kapják a Háromszék kultúrájáért díjat
2026. január 21., szerda

Letépte dühében az elektronikus nyomkövetőt – előzetes letartóztatásba helyezték

Előzetes letartóztatásba került az a Hunyad megyei férfi, aki megszegte a távoltartási végzést Kovászna megyében. A férfi november óta elektronikus megfigyelés alatt állt, miután megfenyegette Háromszéken élő volt élettársát, hogy rágyújtja a házát.

Letépte dühében az elektronikus nyomkövetőt – előzetes letartóztatásba helyezték
2026. január 20., kedd

Szemtől szemben a polgármesterrel az adóügyi lakossági fórumon

Fontos bejelentés hangzott el a keddi sepsiszentgyörgyi lakossági fórumon: márciusban népszavazással dönthetnek a lakók arról, hogy milyen város adópolitikáját szeretnék követni.

Szemtől szemben a polgármesterrel az adóügyi lakossági fórumon
Hirdetés
2026. január 20., kedd

Segítség gombnyomásra: gondosóra Kézdivásárhelyen is

Kézdivásárhelyen is elérhető lesz a helyi önkormányzat és a Diakónia Alapítvány által közösen működtetett Gondosóra program, amelynek használói szükség esetén egyetlen gombnyomással segítséget kérhetnek az éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálaton.

Segítség gombnyomásra: gondosóra Kézdivásárhelyen is
2026. január 20., kedd

Új áruház épül Kézdivásárhelyen

A Lidl másfél évtizeddel ezelőtt húzta fel első üzletét Kézdivásárhelyen. Nemrég hozzáfogtak egy új szupermarket megépítéséhez, elvileg egy év leforgása alatt be is fejezik, de nem tervezik mindkettőt megtartani.

Új áruház épül Kézdivásárhelyen
Új áruház épül Kézdivásárhelyen
2026. január 20., kedd

Új áruház épül Kézdivásárhelyen

2026. január 20., kedd

Adóemelés: az Erdélyi Magyar Szövetség szerint is túllőtt a célon az állam

Aláírásgyűjtést indított a sepsiszentgyörgyi adók túlzott megemelése miatt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A kisebbik romániai magyar párt tagjai felrótták az államnak, hogy miközben évek óta sorjázza követeléseit, a kifizetésekkel hátralékban van.

Adóemelés: az Erdélyi Magyar Szövetség szerint is túllőtt a célon az állam
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Üzentek a tiltakozók a sepsiszentgyörgyi városvezetésnek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével – videó

Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.

Üzentek a tiltakozók a sepsiszentgyörgyi városvezetésnek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével – videó
2026. január 19., hétfő

Tiltakozás Sepsiszentgyörgyön: körbevették a polgármestert és nekiszegezték a kérdéseket

Több százan gyűltek össze Sepsiszentgyörgy főterén a hétfői békés megmozdulásra. A tiltakozók a városvezetésnek üzentek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével, és követelik a drágítások felülvizsgálatát.

Tiltakozás Sepsiszentgyörgyön: körbevették a polgármestert és nekiszegezték a kérdéseket
2026. január 19., hétfő

Barcsay Jenő-tárlat nyílik Sepsiszentgyörgyön

A Magyar Kultúra Napja alkalmából, a Barcsay 125 emlékév keretében tárlatot nyitnak Barcsay Jenő Művészeti anatómia című könyvének giclée-nyomataiból.

Barcsay Jenő-tárlat nyílik Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés