Hirdetés
Hirdetés

A történelem elemésztette, de az emlékezetnek őriznie kell a Zabolai fakitermelés fénylő lapjait

Korabeli felvétel az egykor virágzó Zernyefűrészről •  Fotó: sulinet.hu

Korabeli felvétel az egykor virágzó Zernyefűrészről

Fotó: sulinet.hu

Egy valaha virágzó faipari vállalkozás, a Mikes Ármin gróf által alapított „Zabolai” mára nyomtalanul elenyészett, de jelentősége ma is vitathatatlan. Mi több, európai szinten felfigyeltek a János Csongor kutató által felgöngyölített történetére.

Bodor Tünde

2025. november 01., 17:012025. november 01., 17:01

2025. november 03., 09:302025. november 03., 09:30

Gróf Mikes Ármin faipari érdekeltségei birodalmi és utódállami kontextusban: a „Zabolai” fejlődéstörténete 1903-1948 címmel tartott előadást nemrég a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Környezettudományi Kara meghívására dr. Jánosi Csongor, a torinói tudományos egyetem munkatársa,a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A kutatót Gregor Roy Chowdhury, Mikes Ármin dédunokája kérte fel erre a munkára.

Dr. Jánosi Csongor MTA-tag, a Torinói Egyetem tudományos munkatársa Galéria

Dr. Jánosi Csongor MTA-tag, a Torinói Egyetem tudományos munkatársa

A téma kapcsán Jánosi Csongor tanulmányozta a román nemzeti levéltárban, Budapest Főváros Levéltárában és az Arcanum adatbázisában elérhető korabeli magyar és román sajtó vonatkozó anyagait, de a hírhedt román titkosrendőrség, a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Bizottság és a Román Külügyminisztérium Diplomáciai Levéltárában is hozzáfért elsősorban a Mikes-féle családi birtok elkobzásához kapcsolható dokumentumokhoz, a Mikes családi hagyaték irataihoz. Összesen mintegy

15 ezer oldalnyi okmányt nézett át ahhoz, hogy felgöngyölítse a Zabolai történetét,

amelyre azóta európai szinten is felfigyeltek.

A kutatásról

Dr. Jánosi Csongor egy európai finanszírozású kutatási projekt keretében vizsgálta a Zabolai faipari részvénytársaság tevékenységét. Az INWOOD projekt az iparosodás fafelhasználásra gyakorolt hatását vizsgálja, és a következő kérdésekre próbált válaszokat adni:

  • Hogyan alakította át az iparosodás a faanyag áramlását, összetételét és földrajzát?

  • Milyen hatással volt az iparosodás a nagyobb erdőterületek közelében élő lakossága?

  • Hogyan formálta át az iparosodás az erdei tájakat?

  • Milyen társadalmi hatással volt az iparosodás a kitermeléssel foglalkozó közösségekre?

Az ez év júliusában terepen végzett kutatáshoz az egyetemi oktató jó helyismerettel rendelkező munkatársakat fogadott maga mellé: Csákány László közbirtokossági elnököt, Kerekes Áron erdészmérnököt, Papucs András geológust, Péter Levente vadőrt és természetfotóst, Beke András doktorandusz néprajzkutatót, Dóczé Lajos természetjárót, valamint Beke Tivadart, a helyi református lelkészt.

A csapat műholdas helymeghatározóval (GPS), illetve fémdetektorral kereste a régi termelési infrastruktúra pontos helyét

30-35 kilométer hosszan: a vasútállomás, a gyárak, a sodronypálya, a helyiek által ismert romok helyének meghatározására törekedett.

Egy 200 éves fenyő a sodronypálya végénél, mely tanúja volt a virágzó vállalkozásnak •  Fotó: Csákány László Galéria

Egy 200 éves fenyő a sodronypálya végénél, mely tanúja volt a virágzó vállalkozásnak

Fotó: Csákány László

Az egykori virágzó fatelep létére már csak néhány beton- és kőalap, rozsdás csavarok, vasdarabok, őshonos gyümölcsfák a munkástelepeken, mikestelepi omladozó faházak jelentik a bizonyítékot, a tájban viszont híre-hamva sincs az egykori hatalmas ipari struktúrának. Zernyefűrész helyén a természet visszavette birtokait.

A Zabolai kezdetei

Gróf Mikes Ármin politikatudományt és erdőgazdálkodást tanult, transznacionális beállítottságú nemes volt, a bécsi Theresianum magániskola diákjaként együtt tanult a román arisztrokrácia leszármazottjaival, és kiterjedt erdélyi, magyar, román, osztrák, svájci kapcsolatrendszerrel bírt.

A Mikes Ármin által alapított Zabolai Erdőgazdaság és Fűrésztelepi Részvénytársaság Gelence területén, illetve Zabolán egy gőzfűrészteleppel indult. Ezt helyezte át Mikes Ármin 1890-ben Zernye nevű erdeje tőszomszédságába, a Nagy Gelence patakába.

1892-ben már közel 50 munkás dolgozott, szezonálisan 100-150 főt is foglalkoztatott a vállalkozás.

A számok jól tükrözik akkori jelentőségét: az imecsfalvi állomáson keresztül évi tízezer mázsa fűrészárut és épületfát, 35 mázsa deszkát juttatott el dél-magyarországi és erdélyi állomásokra, és további infrastrukturális beruházásokkal növelték a kapacitást. Itt működött egy gyufagyár is, ahol 1800 köbméter fából gyártottak 33-34 vasúti kocsira való gyufahuzalt.

Korabeli fénykép a sodronypályáról •  Fotó: sulinet.hu Galéria

Korabeli fénykép a sodronypályáról

Fotó: sulinet.hu

Mikes gróf engedélyt kapott egy 4,2 kilométer hosszú vízi úsztató kiépítéséhez is a Nagy-Gelence patakban, illetve szigorú engedélyeztetési folyamat után egy sodronykötélpálya is felépült Zernyefűrész- Mikes/Putnatelep között. Ez 10,8 km hosszú volt és része volt egy lerakó- fékező-, szöglet- és feszítőműhajtó állomás, végpontja a mikestelepi rakodóállomás volt.

1903-ban indult el Zernyefűrész és Zabola fűrésztelep közötti iparvasút építése, mely összekapcsolta a kitermelést és fafeldolgozást a MÁV országos vasúti rendszerével.

Ez évi 33 242 fenyő fűrészárut és 33 150 köbméter bükköt szállíthatott, a saját alkalmazottakat és a társaság üzletfeleit a kereskedelmi miniszter engedélyével díjtalanul lehetett szállítani.

A kiteljesedés időszaka, aztán a nagy háború

A mikestelepi fűrészmalom mozgatását a Putna és a Nagy Asztag folyók vízével érték el. Ezen a részen egy 2200 méteres rönkúsztató csatorna is létezett, mely mintegy 230 méter hosszan román területen vezetett át, két kisebb vízmű és tavacska is szolgálta ezt a műveletet.

1905-ben a részvénytársasággá avanzsált Zabolai társaságot Budapest főteleppel, Zabola fiókteleppel 1905. június 26-án jelentették be,

alaptőkéje 5 millió korona volt. Az egész beruházás kiépítéséhez gróf Mikes Ármin hatalmas, 3,75 millió korona hitelt vett fel.
1913-tól 3,2 km hosszú vasutat tervezett Zabolára, 60 cm-es nyomtávval. A teherszállítást a végponttól a rakott kocsik „szalasztásával”, gravitációval kívánták megoldani, az üres kocsikat lóval vontatták vissza.

Hirdetés

1913-1916 között engedélyeztettek egy második, 3,58 km hosszú gőzüzemű iparvasutat is Mikes teleptől az ezeréves határig Gelence község határától, a dokumentumoktól azonban az már nem derül ki, hogy ez megépült vagy sem.

A Mikes-féle háromszéki befektetések virágkora 1916 augusztusáig számítható,

a hadüzenet utáni román betörés következtében megrongálódott a sodronypálya és az iparvasút, majd a német hadsereg használta az átépített létesítményeket élelem és muníció szállításra.

Nem volt felhőtlen a Mikesek és a falvak lakossága közötti kapcsolat

A közelben élő háromszéki lakosságnak sok panasza és ellenérzése volt a Mikesek építkezésével szemben. Mivel Boszniától a Román Királyságig a helyi lakosság alkalmatlannak bizonyult a professzionális fakitermelésre és feldolgozásra, a gróf olaszokat, osztrákokat és galíciaikat alkalmazott, leszármazottaikra vonatkozóan ma is sok adatot lehet találni a helyi anyakönyvekben. Egyévtizedes működés után a székelyek is „ellopták” a mesterséget és közülük több százat fel is vettek az idegenek helyére. 1910-ben Zernyefűrészen 539-en, Mikestelepen pedig 290-en éltek.

Mára a természet visszahódította a terepet: itt állt valaha Zernyefűrész ipartelep •  Fotó: Csákány László Galéria

Mára a természet visszahódította a terepet: itt állt valaha Zernyefűrész ipartelep

Fotó: Csákány László

Az elvesztett világháború után a Zabolai Faipari Részvénytársaság új neve Societatea lett – még mindig 7 keretes fűrészgépekkel, Mikestelepen pedig 8 keretes gépekkel ellátott fafeldolgozás működött, az évi gyártási képesség évi 100 ezer köbméter, melyet nagyobb részt Németországba, Olaszországba, a Balkánra és Ausztriába exportáltak.

Megvolt az arra irányuló szándék, hogy Mikes Ármint kiforgassák vagyonából, a román államhatalom ki akarta sajátítani a Mikesek vagyonát.

1925-ben csődön kívüli kényszeregyezségi eljárást indítottak a Zabolai ellen, Mikes Ármin édesanyjának svájci kapcsolatai segítségével viszont sikerült kifizetni a vállalat hitelezőit. Később a Zabolai a brassói székhelyű Oituz Faipar Rt. vezetése alá került. 1925-től 1934-ig svájci irányítású a két vállalat, ebben az évben már felszámolását kérték.

A kicsi magyar világ kezdetén a vállalat már csak vegetatív tevékenységet folytatott.

A következő években a berendezkedő magyar adminisztráció kéréseinek próbálnak megfelelni, Brassóból Sepsiszentgyörgyre helyezik át a székhelyet. A magyar idők végszavaként 1944 áprilisában újra megjelenik a Gróf Mikes Ármin Titkári hivatala pecsétlenyomat.

Mikes Ármin 1944 őszének háborús eseményeit Budapestről szemlélte, de még abban az évben meghalt. A vállalkozás Zabala SA. néven élt tovább, a svájciak addigra kivonultak a vállalat vezetésből. Az egykor több mint 1000 főt foglalkoztató fakitermelő és feldolgozó cég 1948-ban a brassói állami fakitermelési és iparosítási vállalat tulajdonába került.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Sepsiszentgyörgyön két évre befagyasztják a vállalkozások helyi adóit

A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.

Sepsiszentgyörgyön két évre befagyasztják a vállalkozások helyi adóit
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön

Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.

Szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön
2026. június 24., szerda

Szerkezetkészek a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának épületei

Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.

Szerkezetkészek a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának épületei
2026. június 23., kedd

Jókora bírságot kaphatnak azok, akik építkezési hulladékot tesznek az új kukákba

Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.

Jókora bírságot kaphatnak azok, akik építkezési hulladékot tesznek az új kukákba
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Verekedésekből volt a legtöbb, de legalább súlyos következmény nélkül

Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.

Verekedésekből volt a legtöbb, de legalább súlyos következmény nélkül
2026. június 23., kedd

Elkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca korszerűsítése, változott a forgalmi rend

Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.

Elkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca korszerűsítése, változott a forgalmi rend
2026. június 22., hétfő

Egy medvét kilőttek, egy másiknak csapdát állítottak Sepsiszentgyörgyön

Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.

Egy medvét kilőttek, egy másiknak csapdát állítottak Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Hat éve várnak a lakók az utca felújítására, most végre elkezdődik a munka

Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.

Hat éve várnak a lakók az utca felújítására, most végre elkezdődik a munka
2026. június 21., vasárnap

Szívvel-lélekkel ápolt örökség: harmincadik alkalommal tartották meg a Széchenyi-bált

Harmincadik alkalommal rendezték meg a Széchenyi-bált szombaton az árkosi Szentkereszty-kastélyban. A Mikes Kelemen Elméleti Líceum hagyományos tanévzáró eseményén ezúttal is bálkirálynőt és bálbánt választottak.

Szívvel-lélekkel ápolt örökség: harmincadik alkalommal tartották meg a Széchenyi-bált
2026. június 20., szombat

Rendhagyó évadzáróval búcsúznak a színház épületétől

Fordulóponthoz érkezett a sepsiszentgyörgyi színház története. Lassan véget ér az idei színházi évad, ezzel együtt pedig a jelenlegi épülettől is elbúcsúzik a társulat. Június 29-én rendhagyó eseményt szerveznek Viszlát, színházépület! címmel.

Rendhagyó évadzáróval búcsúznak a színház épületétől
Hirdetés