Fotó: Baricz Tamás Imola
Vakációban is gondját viselik a kiskertnek a gyergyószentmiklósi Vaskertes iskola diákjai. A tavasszal ültetett magokból termés lett, ebből ajánlottak fel a napokban a Szeretetkonyha részére. A közös kertészkedés csapatépítő is – vallja Biró Zsuzsanna osztályfőnök, az iskola rajztanára.
2016. július 15., 21:182016. július 15., 21:18
A Kiskertész programhoz februárban csatlakozott a Vaskertes iskola VII. B. osztálya. Márciusban már megkapták a magokat, egy feltétel volt, hogy az iskolának legyen termőföldje. Termőföld ugyan nem volt, de az iskola udvarán ágyásokat alakítottak ki a gyerekek. „Az igazgatónő engedélyt adott, hogy felássunk a kertből egy részt, és elültettük a magokat. Délutánonként dolgoztunk a kertben és az Iskola másként program keretében is egy napot a veteményesre szenteltünk, retket, murkot, cukkinit, zöldborsót és salátát ültettünk. A kertészkedéshez útbaigazítást is kaptunk, melyet közösen megbeszéltünk, betartottunk” – mesélte a program kezdetéről Biró Zsuzsanna a szüreteléskor.
„Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek megérezzék a különbséget az általuk termelt zöldség íze és az üzletből vásárolt között. Fontos, hogy kiskorban ismerkedjenek a termesztéssel. Amellett, hogy kedvet kapnak a kertészkedéshez, nagyon jó csapatépítő is, hiszen a kerti együttlétek alatt más arcukat is megmutatják a gyerekek, egymáshoz is másképp viszonyulnak, mint az iskolában a tanítási órák alatt. A kertészkedés, a munka összerázza őket, és én is megismerhettem egy más szemszögből a diákjaimat. Az iskolában az elméleti tudásra van fektetve a hangsúly, és azok a gyerekek, akik abban nem jeleskednek a kertészkedés által gyakorlati adottságaikat mutathatták meg. Ami mindenképp jó hatással van rájuk” – fejtette ki a fiatal képzőművész, aki maga is gazdálkodó családban nőtt fel.
Mindent közösen döntenek el
Kartonládákba szedték a salátát a gyerekek, de nem ez az első, amit szüreteltek, nemrég a diákoknak meghirdetett főzőversenyre is beneveztek, ahol a sertéspörkölt mellé a salátát és a díszítést a kiskertben termett zöldségekből tették. „Jó volt látni, ahogy megtapasztalják a munkájuk eredményét. A közös kirándulásra is a kertből vittünk retket, igazi élményt nyújtott a gyerekeknek a kóstolgatása” – mondta az osztályfőnök.
Vakáció lévén a kertecskében termet salátát, közös megegyezéssel a Szeretetkonyhának ajándékozták, több ládányi került ki, melyet szerdán délben át is adtak a szakácsnőknek. De mint megtudtuk, nem áll itt meg a salátázás, hiszen újra vetnek, hogy az iskolakezdéskor egy közös délutánon együtt „salátázzon” az osztály. Ha nem fogy el a zöldborsó, azt is felajánlják jótékonysági célra, hiszen az egymás segítésének megtapasztalása is fontos szerepet játszik a közösséggé kovácsolásban.
A kis csapat jelenleg a Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete által meghirdetett programban vesz részt. Az idei kis kertészek jövőre nyolcadikosok lesznek, és a kiírás szerint a legnagyobbak, akik részt vehetnek a pályázatban azok hetedikesek, így a stafétát átadják az egy évvel kisebbeknek. Biró Zsuzsanna nem titkolta hagyományteremtő céllal is neveztek be, és remélik, tetszeni fog a mostani és a mindenkori hatodikosoknak az egy évre ajándékba adható kiskert.
Tizenötödik alkalommal szervezik meg Gyergyószentmiklóson az Örmény Művészeti Fesztivált, amely szeptember 5–7. között kínál gazdag programot a közönségnek. A kulturális értékek megmutatása és a gasztronómia is jelentős hangsúlyt kap.
Sikerült átütemezni a korábban felvett húszmillió lejes hitel visszafizetését, nyugtázták Csergő Ottó lemondását, és újra közbeszerzést írnak ki a szemét elszállítására. Ezek voltak a gyergyószentmiklósi képviselő-testület hétfői ülésének témái.
Árokba csúszott egy busz Borzonton hétfő reggel. Felnőttek és gyerekek is a járműben ragadtak a mentőegységek érkezéséig.
Két, személyi sérüléssel járó közúti baleset is történt nagyjából ugyanabban az időpontban Gyergyószéken hétfőn reggel.
Tizennyolcadik alkalommal zajlik ezen a hétvégén a Székelyföldi Lovas Ünnep. A Krigel SK szervezésében érdekes események várták és várják a közönséget a gyergyószentmiklósi lovaspályán. Négy napon át „lóerő”, hagyomány és jókedv a meghatározó.
A gyergyószentmiklósi villamossági vállalat a helyi önkormányzattal közösen lakossági fórumot szervez augusztus 27-én, szerdán 18 órától a Szabadság tér 22. szám alatt található tanácsteremben.
Távoltartási végzés megszegése miatt vett őrizetbe a rendőrség egy gyergyószentmiklósi férfit pénteken.
Más lesz a 2025–2026-os szezon a Gyergyószentmiklósi Műjégpályán, mivel a Gyergyói Hoki Klub felnőttcsapata, valamint az U21, U18 és U16 korosztályok Gyergyóremetére költöznek. A jég azonban így sem marad üresen: a jégpálya hétfőn indítja az új szezont.
Komoly változásra készülnek a szociális juttatások terén Gyergyószentmiklóson: a következő tanácsülésen dönthetnek arról, hogy csak azok részesüljenek a különféle juttatásokból, akik minden helyi adót és bírságot kifizettek.
Holtan találták meg azt a 72 éves, maroshévizi férfit, aki július 26-án önként távozott otthonából, majd nagy erőkkel keresték többek között rendőrök, csendőrök és önkéntesek is.
szóljon hozzá!