Németek, lengyelek, magyarok Szárhegyen

Négy ország képviseletében három nemzet fiataljai táboroznak tíz napig Szárhegyen. A keddi tábornyitón Gábor László polgármester üdvözlete után a kürtőskalács ízével ismerkedtek, de ígéret van arra is a vendégfogadóktól, hogy tisztázzák: miként lehetséges, hogy romániaiként magyarok, székelyek a szárhegyiek.

Balázs Katalin

2013. július 24., 16:382013. július 24., 16:38

2013. július 24., 19:442013. július 24., 19:44

Negyedik nemzetközi ifjúsági tábor helyszíne lett Szárhegy. Az elmúlt években Németországban, Magyarországon és Lengyelországban vendégeskedtek együtt a négy ország ifjú képviselői, mindannyiszor európai uniós támogatás biztosított fedezetet a költségekre. A negyedik, idei táborra nem sikerült uniós alapot szerezni, így a vendégek és házigazdák egyaránt belepótoltak a 11 ezer eurós költségvetés előteremtésébe – ezért is mondott köszönetet Gábor László a tábornyitó rendezvényen.

A szárhegyi ifjúsági szervezet az önkormányzattal partnerségben szervezte a negyedik tábort, szálláshelyül a sportcsarnok szolgál, a programokat pedig úgy állították össze, hogy Szárhegy és a környező települések értékeiből minél többet megmutathassanak a vendégeknek. Összesen hetvenöt középiskolás tíz napot tölt együtt, fürdőznek a szovátai Medve-tóban, megnézik a Békás-szoros és Hagymás-hegység sziklavilágát, megkóstolják a borszéki borvizet, miközben barátságok megkötésére is adódik alkalom. A németországi Schortens, a lengyelországi Piersyce, a magyarországi Nagybajom településről érkezetteknek bőven lesz részük élményekben, a szárhegyi szervezők pedig e tábor egyik hozadékát abban látják, hogy számos német, lengyel család is tudomást szerez arról, hogy Románia közepén magyarok, székelyek élnek.

Egyébként az elmúlt három évben 20–20 szárhegyi fiatalnak volt alkalma táborozni, olyan középiskolás fiataloknak szólt a lehetőség, akik aktívan kivették részüket a község életéből: néptáncosok, önkéntes tűzoltók segítői, illetve akik az iskolában teljesítettek kiemelkedően.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 23., szerda

Az ivóvízhálózat építése akár már idén, a csatornázás várhatóan jövőre készül el Gyergyószentmiklóson

Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.

Az ivóvízhálózat építése akár már idén, a csatornázás várhatóan jövőre készül el Gyergyószentmiklóson
2025. július 22., kedd

Sokba kerülhet a hároméves késlekedés Gyergyószentmiklósnak

Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.

Sokba kerülhet a hároméves késlekedés Gyergyószentmiklósnak
2025. július 20., vasárnap

670 kilométert futva „épített hidat” Eger és Gyergyószentmiklós között Sebestyén Tímea

A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.

670 kilométert futva „épített hidat” Eger és Gyergyószentmiklós között Sebestyén Tímea
2025. július 20., vasárnap

Végleges az Egyfeszt programja

Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.

Végleges az Egyfeszt programja
Végleges az Egyfeszt programja
2025. július 20., vasárnap

Végleges az Egyfeszt programja

2025. július 20., vasárnap

Spontán szóváltás fajult tömegverekedéssé Maroshévízen

Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.

Spontán szóváltás fajult tömegverekedéssé Maroshévízen
2025. július 19., szombat

Bogrács Fesztivál: gasztronómia, sport és extrém kalandok Borszéken

Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.

Bogrács Fesztivál: gasztronómia, sport és extrém kalandok Borszéken
2025. július 18., péntek

Méltó környezetet kap Gyergyószentmiklós védőszentjének főtéri szobra

Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.

Méltó környezetet kap Gyergyószentmiklós védőszentjének főtéri szobra
2025. július 16., szerda

Két héten belül elkészül a güdüci út korszerűsítése

Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.

Két héten belül elkészül a güdüci út korszerűsítése
2025. július 16., szerda

Fuss Neki! Gyergyó: indul a szervezetek jelentkezése

Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.

Fuss Neki! Gyergyó: indul a szervezetek jelentkezése
2025. július 12., szombat

Körbeért az aranyérem – a gyergyószéki sajtkultúra 140 éve

Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.

Körbeért az aranyérem – a gyergyószéki sajtkultúra 140 éve