A klímaváltozástól a vízvédelemig

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

A víz szerepe az éghajlatváltozás tükrében volt a témája annak az iskolák közötti megmérettetésnek, mely a gyergyószentmiklósi Amőba Öko Központ szervezésében zajlott csütörtökön, a Víz Világnapján.

Pethő Melánia

2012. március 22., 18:232012. március 22., 18:23

2012. március 22., 18:572012. március 22., 18:57

A Fogarassy Mihály iskolában megtartott vetélkedőn a Gyergyói-medence nyolc általános iskolájának diákjai mutatták be egymásnak és a környezetvédő szakemberekből álló zsűrinek dolgozatba foglalt meglátásaikat arról, hogy milyen hatása van a klímaváltozásnak a Föld ivóvízkészletére. „A természetben minden mindennel összefügg, és az édesvizeket nem csak a szennyezés fenyegeti, de az éghajlatváltozás is. A Földön jelenleg több mint 1,1 milliárd azoknak az embereknek a száma, akik nem jutnak friss ivóvízhez. A Víz-napi rendezvényünkön azért választottuk éppen ezt a témát, hogy a gyerekekben tudatosuljon, hogy minden tettünknek következménye van. Ha csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást,és mérsékeljük a klímaváltozás kiváltó okait, azzal a vízvédelemhez is hozzájárulunk” – mondta el Bajkó Ildikó, a szervező környezetvédelmi alapítvány vezetője.

A Víz Világnapjára már tizennegyedik éve szervez különböző rendezvényeket az Amőba Öko Központ; az idei megmérettetést A zöld energiát a természettől program keretében rendezte, mely programot az ENSZ Környezetvédelmi Alapja (GEF SGP) támogatja az Egyesült Nemezetek Fejlesztési Programja által – tette hozzá Bajkó Ildikó.

A zsűri megelégedéssel nyugtázta a háromtagú csapatok felkészültségét, a színvonalas előadások után arra biztatták a versenyzőket, hogy dolgoztaikat saját iskoláik diákjai körében is népszerüsítsék. A megmérettetés legjobbjaként a gyergyószentmiklósi Kós Károly Iskola Vízlábnyom nevű csapatát díjazták, második helyen a csomafalvi Köllő Miklós Iskola Vízcsepp, illetve az újfalvi Elekes Vencel Iskola Vízililiom nevű csapata végzett, a harmadik helyet az alfalvi Sövér Elek Iskola H2O nevű csapata érdemelte ki. Az előadók szorgalmát különböző környezetvédelmi kiadványokkal, édességekkel jutalmazták a szervezők.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 15., csütörtök

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját

Idén is ünnepi gálaműsorral köszöntik a Magyar Kultúra Napját a Gyergyói-medencében. Az eseménynek ezúttal a ditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház ad otthont január 18-án, vasárnap 18 órától.

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson

Idén is folytatják a Tarisznyás-estek sorozatát Gyergyószentmiklósón a Tarisznyás Márton Múzeumban.

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson
2026. január 10., szombat

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?

Gyergyószentmiklós viseli Magyarország külhoni ifjúsági fővárosa címet idén, amelyet Cegléd testvérvárossal párban nyert el. A kitüntetéssel járó 100 millió forintos támogatás konkrét fejlesztéseket hoz: például ifjúsági központ épül.

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?
2026. január 07., szerda

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve

Súlyos tűzesethez riasztották a tűzoltókat: Salamáson lángra kapott a helyi rendőrőrs épülete. A tűz az épület tetőszerkezetét és a manzárdot érinti, mintegy 200 négyzetméteres felületen.

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve
Hirdetés
2026. január 07., szerda

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok

Egy lángoló mezőgazdasági épülethez riasztották szerdán reggel a tűzoltókat Gyergyóremetére: egy nagyméretű istálló gyulladt ki egy farmon. Szerencsére sem emberi sérülés nem történt, sem állatokban nem esett kár.

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok
2026. január 06., kedd

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson

A lakosság kisebb arányban volt jó adófizető, a cégeknél viszont jelentős adósságcsökkenés történt 2025-ben Gyergyószentmiklóson. A 2026-os évre vonatkozó helyi adók és illetékek befizetése január 15-től lehetséges a városban.

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson
2026. január 04., vasárnap

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak

Turisztikai Desztináció Menedzsment alapításával tenné ismertebbé, vonzóbbá a városi és gyilkostói vendéglátóhelyeket, valamint a turisztikai kínálatot Gyergyószentmiklós. Az új évtől bevezetett idegenforgalmi illeték teremti meg ehhez az alapot.

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak
Hirdetés
2026. január 03., szombat

Fa dőlt az útra Gyergyószentmiklós és Gyilkostó között – frissítve

Teljesen lezárták a forgalmat a 12C jelzésű országút Gyergyószentmiklós és Gyilkostó közötti szakaszán szombat reggel, miután az erős havazás miatt az úttestre dőlt egy fa.

Fa dőlt az útra Gyergyószentmiklós és Gyilkostó között – frissítve
2026. január 01., csütörtök

Egészséges kisfiú Gyergyószentmiklós idei elsőszülöttje

Császármetszéssel segítették a világra az év első újszülöttjét a gyergyószentmiklósi kórházban. A kisfiú és édesanyja is egészségesek.

Egészséges kisfiú Gyergyószentmiklós idei elsőszülöttje
2025. december 31., szerda

„Veres az ég alja, szél lesz” – időjósló mondókák nyomában Kisné Portik Irénnel

Ma, amikor a különféle alkalmazások akár percnyi pontossággal jelzik előre az esőt, vagy azt, hogy mikor süt ki a nap, a népi időjóslás több ezer éves következtetései már nem létfontosságúak, de egy könyv segít abban, hogy mégse menjenek feledésbe.

„Veres az ég alja, szél lesz” – időjósló mondókák nyomában Kisné Portik Irénnel
Hirdetés