Leállt a műtrágyatermelés ideiglenesen a marosvásárhelyi vegyipari kombinátban. Korábbi, illetve most készített fotóinkon jól látszik, hogy mit is jelent ez.
2021. december 21., 15:552021. december 21., 15:55
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát az ország egyik legnagyobb műtrágyatermelője, és mint korábban beszámoltunk róla, azért szüneteltetik a termelést, mert túl magasra szökött a földgáz ára.
A nagyüzem berendezéseit december 16-án kezdték leállítani, a teljes leállást hétfő estére ígérték. Kedden délben az egyik kéményen még vízgőz és füst távozott. Előreláthatóan február végéig így marad minden, hacsak időközben nem változik a földgáz ára, vagy a kormány nem nyújt támogatást az ipari termelőnek.
Az már biztos, hogy a vegyipari kombinát leállása rendkívül negatív hatással lesz a mezőgazdaságra, hiszen tavasszal nem lesz elég hazai műtrágya.
Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán a lapcsaládunknak adott interjúban nemrég arról beszélt, hogy a környező települések vezetőivel közösen próbálnak megoldásokat találni, hogy minél hatékonyabban tárgyalhassanak a magánkézben lévő kombinát vezetőségével. Kiemelte:
ezekkel a községvezetőkkel közösen keresik a jó megoldást. Soós kiemelte, nem vetették el a referendum kiírásának lehetőségét sem. Ott azonban nem az lenne a kérdés, hogy zárják-e be a vegyipari kombinátot vagy sem, hanem az, hogy milyen stratégiát kell, illetve lehet alkalmazni arra, hogy a kombinát vezetősége csökkentse rendkívül súlyos légszennyezést.
December 15-től, előreláthatóan február végéig leállítja a műtrágyatermelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát. Egyelőre, a csaknem 2500 alkalmazottat nem veszélyezteti a munkanélküliség.
„A kombinát vezetősége érzi a lakosság elégedetlenségét, októberben arról számoltak be, hogy az elkövetkező években 250 millió eurót fektetnek be annak érdekében, hogy fejlesszék a berendezéseket és nagyobb biztonságban legyenek az alkalmazottak. Mi mindenképpen azt szeretnénk, közösen a környező települések vezetőivel, hogy a légszennyezés teljesen megszűnjön.”
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
1 hozzászólás