Leállt a műtrágyatermelés ideiglenesen a marosvásárhelyi vegyipari kombinátban. Korábbi, illetve most készített fotóinkon jól látszik, hogy mit is jelent ez.
2021. december 21., 15:552021. december 21., 15:55
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát az ország egyik legnagyobb műtrágyatermelője, és mint korábban beszámoltunk róla, azért szüneteltetik a termelést, mert túl magasra szökött a földgáz ára.
A nagyüzem berendezéseit december 16-án kezdték leállítani, a teljes leállást hétfő estére ígérték. Kedden délben az egyik kéményen még vízgőz és füst távozott. Előreláthatóan február végéig így marad minden, hacsak időközben nem változik a földgáz ára, vagy a kormány nem nyújt támogatást az ipari termelőnek.
Az már biztos, hogy a vegyipari kombinát leállása rendkívül negatív hatással lesz a mezőgazdaságra, hiszen tavasszal nem lesz elég hazai műtrágya.
Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán a lapcsaládunknak adott interjúban nemrég arról beszélt, hogy a környező települések vezetőivel közösen próbálnak megoldásokat találni, hogy minél hatékonyabban tárgyalhassanak a magánkézben lévő kombinát vezetőségével. Kiemelte:
ezekkel a községvezetőkkel közösen keresik a jó megoldást. Soós kiemelte, nem vetették el a referendum kiírásának lehetőségét sem. Ott azonban nem az lenne a kérdés, hogy zárják-e be a vegyipari kombinátot vagy sem, hanem az, hogy milyen stratégiát kell, illetve lehet alkalmazni arra, hogy a kombinát vezetősége csökkentse rendkívül súlyos légszennyezést.
December 15-től, előreláthatóan február végéig leállítja a műtrágyatermelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát. Egyelőre, a csaknem 2500 alkalmazottat nem veszélyezteti a munkanélküliség.
„A kombinát vezetősége érzi a lakosság elégedetlenségét, októberben arról számoltak be, hogy az elkövetkező években 250 millió eurót fektetnek be annak érdekében, hogy fejlesszék a berendezéseket és nagyobb biztonságban legyenek az alkalmazottak. Mi mindenképpen azt szeretnénk, közösen a környező települések vezetőivel, hogy a légszennyezés teljesen megszűnjön.”
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás