Sokan bekapcsolódtak a tavasszal az erdőtelepítés mozgalomba, most is sok dolgos kézre lesz szükség. Archív
Fotó: Csibi Márti
Idén tavasszal bekerítették a területet és elültettek több mint 3000 facsemetét a Gyergyószentmiklós fölé magasodó Csobot-hegyen. A Szent Anna-kápolnák közelében szombaton újabb csemeteültetésre várják az önkénteseket.
2022. november 01., 17:402022. november 01., 17:40
Csákányt, ásót, kapát vigyenek magukkal, a nagyharang maradhat otthon – fogalmazott az erdőtelepítési mozgalom egyik szervezője, hiszen ezekre a szerszámokra mindenképpen szükség lesz ahhoz, hogy a 300 földlabdás lucfenyő csemete és a 200 kőris gyökere számára kiássák a megfelelő méretű gödröket. Ennyi fát szeretnének most elültetni a kápolnák közelében.
Amint Bara István szervező elmondta, miután tavasszal mintegy 3600 csemetét elültettek az önkéntesek, a kis fák közül sok nem érte meg az őszt. Ennek oka meglátása szerint az lehet, hogy az önkéntesek jó szándékkal és lelkesen végezték ugyan a munkát, de nem minden csemetének ástak elég nagy gödröt, és a szegényes talajban a fák gyökereire nem került elég puha föld, ami az életben maradási esélyüket növelte volna.
A mostani akcióhoz nincs szükség nagyobb gépekre, de kézi munkára annál inkább. A helyszínre szombaton reggel 8-ra várják a férfiakat, akiket kérnek, hogy hozzanak magukkal csákányt és ásót a gödrök elkészítéséhez. Aki később tudna csatlakozni, azokat 10 órára hívják a Kápolna utcába, a hegytetőre vezető keresztút első állomásához.
Ajánlják, hogy legyen az önkénteseknél bögre is, hiszen meleg teával, zsíros kenyérrel fogják őket megkínálni a kezdeményezők.
Az elültetésre váró 300 lucfenyő csemetét Kósa István ajánlotta fel, a többit Bara István biztosítja. A kápolnáknál ez lesz a második faültetési megmozdulás, de biztosan nem az utolsó, hiszen jövő tavasszal is folytatják a munkát, és ezt végzik mindaddig, míg a területen felnő egy szép bokros erdő. Persze, ezt azt követően is gondozni fogják, mindaddig míg ezt tehetik – szögezi le Bara.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!