Ismét átszervezésekre volt szükség a kórházakban, mert egyre több az újonnan fertőzött páciens. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A koronavírusos betegek számának rohamos növekedése miatt a kórházakban napról napra növelik a számukra fenntartott ágyak számát, csökkentve a krónikus betegek számára biztosított kezelési lehetőségeket. Raed Arafat belügyi államtitkár hétfőn külön kérte, hogy függesszék fel a nem sürgősségi esetek fogadását. A székelyföldi kórházakban is egyre több ágyban kezelnek koronavírusos betegeket.
2021. október 07., 12:132021. október 07., 12:13
2021. október 07., 15:262021. október 07., 15:26
Felfüggesztik harminc napra a nem sürgősségi esetnek minősülő kórházi beutalásokat, műtéti beavatkozásokat, kezeléseket és vizsgálatokat – jelentette be hétfő este Raed Arafat belügyi államtitkár. Az intézkedésről miniszteri rendeletet adnak ki.
A szakemberek az elmúlt másfél évben számtalanszor megkongatták a vészharangot, figyelmeztetve: a krónikus betegek, az onkológiai esetek kezelése, elhanyagolása több éves kritikus helyzetet, megsokszorozódott elhalálozást fog okozni.
A Maros Megyei Klinikai Kórház hétfőtől 81-ről 108-ra növelte a koronavírusos betegek számára fenntartott ágyak számát. Teljesen a koronavírusos betegek számára tartják fent a 1-es számú fertőző betegségek klinikáját, de a tüdőgyógyászaton is növelték az ágyak számát. Mint Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvivője elmondta, egyelőre tíz intenzív terápiás ágyat tartanak fenn a fertőzöttek számára, szinte folyamatosan teli vannak. Az ágyak számát folyamatosan változtatják, alkalmazkodva az igényekhez.
Hétfőn 58 koronavírussal fertőzött személy volt beutalva, ebből 9 az intenzív terápiára. Megyeszerte pénteken 161, hétfőn már 212-en, kedden 222-en szorultak kórházi ellátásra. Maros megyében jelenleg 49, koronavírusos betegeknek fenntartott intenzív terápiás ágy van, s szinte folyamatosan meg vannak telve. Ezekből 25 van a sürgősségi kórháznál (10 a kórháznál és 15 az orvosi egyetem udvarán levő sortcsarnokban kialakított egységben), 10 a megyei kórháznál, 7 Segesváron, 4 Szászrégenben és 3 Dicsőszentmártonban. Van még egy fenntartott intenzív terápiás ágy a szívtranszplantációs intézetben, de itt kizárólag az itt megoperált betegeket helyezik el, szükség esetén.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban az elmúlt időszakban kétszer is átminősítették az ágyak besorolását, hogy fogadni tudják a koronavírusos betegeket. Nem ritka, hogy naponta 6-nál is több új, fertőző beteget kell fogadjanak, s nagyon sokan szorulnak oxigénes támogatásra. Ehhez azonban, mint Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője elmondta, megfelelő ágyakat kell biztosítani, s állandóan egyeztetni kell. Megtudtuk, hogy az elmúlt napokban 43 ágyat csoportosítottak át a koronavírusosok számára, főként a belgyógyászatról. De
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórház menedzsere, Fülöp Enikő a Székelyhonnak elmondta, 16 plusz ágyat tesznek a napokban elérhetővé a koronavírusos betegek számára, és szükséges, hogy két intenzív terápiás ágyat is létrehozzanak, mert sok a nagyon súlyos beteg. Próbálják megoldani a sürgősségi krónikus betegek ellátását is, de egyre nehezebben tudják.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt napokban egy sor módosítást hajtottak végre, hogy fogadni tudják a fertőző betegeket. A kórház főépületében lévő belgyógyászati osztály Covid-osztállyá alakult át, itt 7 kórterem (45 ágy) lett az igazoltan koronavírusos és 5 kórterem a koronavírus-fertőzés gyanújával kórházba kerülő betegek számára.
A főépület udvarán lévő moduláris kórház egyik felét fenntartják a covidos sebészeti esetek elkülönítésére, másik felében pedig a napos bennfekvésben kezelt betegek ellátását végzik.
Október elsejétől 10 ágyasra bővítették a koronavírussal fertőzött betegeknek fenntartott intenzív terápiás részleget. Ennek következében 20 százalékkal csökkentik az előjegyzett műtéti tevékenységet, az intenzív terápiás és aneszteziológus szakemberek munkájára ugyanis a Covid-betegek ellátásában is szükség van. Hargita megyében, a prefektusi hivatal jelentése szerint kedden délben 209 koronavírusos beteg szorult kórházi ellátásra.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!