Fotó: Borbély Fanni
Bár a gazdasági környezet miatt sok vállalkozó és munkavállaló tekint alapvetően borúlátással a 2025-ös évre, és nem kevesen vannak azok sem, akik attól tartanak, hogy „lesz még rosszabb” is, egy friss piackutatás szerint meglepően magas azoknak a munkáltatóknak az aránya, akik a nehézségek ellenére is terveznek fizetésemeléseket az év folyamán. De tény, ami tény, az előrevetített fizetésemelés szintje messze elmarad a munkavállalók által várttól, és sok esetben alig fogja meghaladni a tavaly decemberben regisztrált 5,14 százalékos inflációs rátát.
2025. február 17., 12:292025. február 17., 12:29
A romániai munkáltatók több mint 80 százaléka tervez 2025-ben fizetésemelést, ám a legtöbb esetben mindössze 6–10 százalékkal keresnek majd többet a munkavállalók, mint 2024 decemberében – derül ki a Randstad Románia HR Trends 2025 című legfrissebb piackutatásából, amelyet a Randstad Romania HR vállalat készített.
A vállalatok 43 százaléka számít az üzleti forgalom növekedésére 2025-ben (a tavalyi 41 százalékhoz képest), míg 10 százalék csökkenést vetít előre (a 2024-es 4 százalékhoz képest). A válaszadók 63 százaléka az árbevétel növekedésére számít, ami a várakozások szerint 4 és 10 százalék között várható.
Fotó: Borbély Fanni
Jelentős különbségek vannak amúgy Csehországhoz képest, ahol a vállalkozások képviselőinek csak mintegy harmada számít bevételnövekedésre, míg Magyarországon a munkáltatók fele optimista ezzel a mutatóval kapcsolatban.
Az egyik következtetés, amit levonhatunk, hogy a „leadership” jövőképének átalakításának időszakát éljük, amelynek középpontjában olyan ökoszisztémák létrehozása és fejlesztése áll, amelyek lehetővé teszik a munkavállalók számára a fejlődést és a kielégítő karriert” – vonta le a következtetést Ionuț Huzu, a Randstad Románia kereskedelmi igazgatója.
A Wall-street.ro gazdasági portálnak a piackutatás adatait feldolgozó elemzése szerint a munkáltatók összesen 82 százaléka tervez fizetésemelést 2025-ben, de ezek mértéke elmarad a munkavállalók elvárásaitól.
míg a Randstad Románia által a közösségi médiában végzett felmérés szerint a munkavállalók 37 százaléka úgy véli, hogy a fizetésemelésnek meg kellene haladnia a 20 százalékot. Ezzel szemben a munkáltatók mindössze 1 százaléka hajlandó ilyen jelentős emeléseket kieszközölni.
Fotó: Haáz Vince
„A munkáltatók által kínált és a munkavállalók elvárásai közötti eltérés strukturális probléma a munkaerőpiacon. Fokozott munkaerő-fluktuációhoz és a tehetségek megtartásának nehézségeihez vezethet. Ezért
– tanácsolja a cégvezetőknek az elemzés szerzője, Raluca Juncu, aki maga is HR szakértő.
Amúgy a piackutatás szerint a cégek 34 százaléka tervez alkalmazást az idén, főként az üzleti növekedés vagy a szervezeti fejlődés miatt, 13 százalék pedig létszámstop mellett dönt. A legtöbb alkalmazást az értékesítés (10 százalékkal több, mint tavaly), a mérnöki, ügyfélszolgálati és informatikai vagy operatív feladatokat ellátó pozíciókba tervezik.
A vállalkozásoknak tehetségekre van szükségük a növekedésük fenntartásához, de a magas bérköltségek és a képzett jelöltek hiánya olyan környezetet teremt, amelyben a munkáltatóknak a toborzás mellett a képzésre és a belső fejlesztésre is hangsúlyt kell fektetniük – mutat rá a nem túl vidám valóságra az elemzés, amely szerint az IT és távközlési, a szolgáltatási és a feldolgozóipari ágazatokban várható a legtöbb munkaerő-felvétel.
Emellett az olyan területek, mint a BSS (Business Support Services) és az ingatlanügyek/építés a speciális szolgáltatások és az infrastrukturális projektek iránti megnövekedett kereslet miatt tovább bővítik csapataikat. Vannak olyan ágazatok is, ahol a munkaerő-felvétel stabil marad, vagy akár csökken (autóipar, szállítási logisztika, pénzügyi szolgáltatások).
Az informatikai, értékesítési és logisztikai részlegek toborzása is egyre nehezebbé válik, ami jelentős versenyhez vezet az e területekre érkező szakemberekért. Mivel a back-office (ügyfelekkel közvetlenül nem érintkező munkatárs), marketing vagy jogi részlegek esetében kevesebb felvétel várható, a tehetségekért folytatott küzdelem ezeken a területeken kevésbé lesz látható a HR szakemberek szerint.
Egyébként a vállalkozók 71 százaléka úgy véli, hogy 2025-ben az online szakmai hálózatok, például a LinkedIn lesz a leghatékonyabb módja a jelöltek bevonzásának. A belső ajánlások és a toborzási cégekkel való együttműködés szintén népszerű módszerek maradnak a megfelelő tehetségek felkutatására.
– fogalmaz az elemzés. Utóbbi arra is kitér, hogy a helyi piacon tapasztalható tehetséghiánnyal szembesülve egyre több romániai vállalat fordítja figyelmét a fejlődő országokból történő toborzásra.
Fotó: Borbély Fanni
A munkáltatók 14 százaléka tervezi, hogy a harmadik világ országaiból alkalmaz munkavállalókat kékgalléros pozíciókra, míg csupán 6 százalék keres fehérgalléros szakembereket az Európai Unión kívülről. A vállalatok többsége inkább hitelesített munkaerő-kölcsönző ügynökségeken keresztül toborozza ezeket a munkavállalókat, ami a toborzás nemzetközi kiszervezésének tendenciáját jelzi.
ennek érdekében meglátásuk szerint hatékony megtartási stratégiák szükségesek. Ugyanakkor a vállalatok 59 százalékának nehézséget okoz az új alkalmazottak bevonzása, 52 százalékuknak pedig az alkalmazottak elkötelezettségének és motiváltságának fenntartása.
A Randstad Romania HR Trends 2025 kutatás szerint idén a romániai munkavállalók a következő bónuszokra, juttatásokra, előnyökre számíthatnak:
Pénzügyi előnyök
az otthoni munkaköltségek elszámolása (a válaszadók 14 százaléka),
nyereségrészesedés (15%).
Wellness és készségfejlesztési juttatások
pszichológiai segítség (31%),
coaching és mentorálás (38%).
Tanulást támogató juttatások
adatvédelem és kiberbiztonság (pl. GDPR) – 59%
kommunikációs és prezentációs készségek fejlesztése – 56%
sokszínűség és elfogadás – 52%
kreatív és kritikus gondolkodás – 44%,
fenntarthatóság – 42%
jólét és tudatos jelenlét – 37%.
Fotó: Haáz Vince
A Randstad Románia HR Trends 2025 című piackutatás kitért a mesterséges intelligencia (MI/AI) alkalmazására is, hiszen ma már nem lehet elmenni emellett, ha a munkaerőpiacot vesszük górcső alá. A válaszokból arra derült fény, hogy
Az AI-t elsősorban az ismétlődő feladatok automatizálására, az adatelemzésre, a munkaerő-toborzásra és az ügyféltámogatásra alkalmazzák. A munkáltatók 29 százalékának ugyanakkor még nincs egyértelmű, az AI-val kapcsolatos stratégiája.
A Randstad Romania HR Trends 2025 kutatás 2024 októbere és decembere között készült online felmérés alapján, amelyre 204 vezető válaszolt különböző iparágakból. A felmérés az Evalueserve globális piackutató és elemző céggel együttműködésben készült.
Cikkünk eredetileg lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Joallas.ro-n jelent meg.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu.
Újabb útlezárás várható Székelyudvarhely szombatfalvi részén hétfőtől, az Orbán Balázs utca modernizálási munkálatai miatt – adja hírül közleményében a polgármesteri hivatal.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
szóljon hozzá!