
Fél napig „Nagygalambflaván” laktak a községközpont lakói
Fotó: Udvarhelyszéki Közlekedési Info / Facebook
Helytelenül feliratozták Nagygalambfalva helységnévtábláit, és fel is szerelték múlt hét végén a „Nagygalambflava” feliratokat, ugyanis nem tűnt fel senkinek, hogy a település nevében felcseréltek két betűt. Nem ez volt az egyetlen zavarba ejtő táblamalőr az elmúlt napokban.
2017. október 09., 21:162017. október 09., 21:16
A „Nagygalambflava” feliratú táblákról vasárnap este került fel két fotó a Udvarhelyszéki Közlekedési Info Facebook-csoportjába.
így hétfőn délelőtt már le is szerelték a hibás településjelzést. Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke, illetve a megyei tanács sajtóosztálya több csatornán is közleményt adott ki, melyben azt írják, hogy Borboly elnézést kér a lakosoktól és cserélik a hibás táblákat.
Megjegyzik ugyanakkor, hogy a megyei tanács elnöke a polgármestereket is felkérte az új helységnévtáblák ellenőrzésére, majd azzal folytatják, hogy
Az elnök szerint nem a megyei tanács által jóváhagyott táblát helyezték ki Nagygalambfalván, és a sajnálatos eset azért történhetett meg, mert a kivitelező cég október 30-áig köteles felszerelni az összes jelzést. A közeledő határidő miatt viszont gyorsan akar dolgozni, hogy elkerülje a késésért járó pénzbüntetést, ezért nem minden esetben egyeztet a megyei tanáccsal.
A közlemény kitér arra is, hogy
Hozzáteszik: ezekért a tévedésekért szankciókat alkalmaznak, egyebek közt további harminc nappal kitolják a munkálatok kifizetését, hogy időközben megbizonyosodjanak róla, a megfelelő táblák kerültek ki.
Nem erősségük a magyar nyelv
Az már Borboly számtalan Facebook-kommentjeinek egyikéből derül ki, hogy a bukaresti cég egy lengyel vállalkozással gyártatja le a részben magyar nyelvű helységnévtáblákat. A malőr miatt sok élcelődő, tréfálkozó bejegyzést írtak a képek alá az internetezők, mások azon csodálkoztak, hogyan történhetett meg, hogy a szerkesztésnél, a nyomtatáskor, a fóliázásnál és a felszerelésnél senki nem vette észre az elírást. Borboly Csaba számtalanszor írt ehhez a bejegyzéshez is, a helyesírási hibák alapján láthatóan kapkodva válaszolgatott a kommentáradatra.
Nem ez volt az egyetlen táblamalőr, szombaton került fel a közösségi hálóra az a képes bejegyzés, amely arról tanúskodik, hogy Felsőboldogfalva Székelykeresztúr felőli bejáratánál pirossal áthúzott helységnévtábla fogadja az érkezőket. Az egyezményes jel értelmezéséhez semmilyen nyelv ismeretére nincs szükség, így
Ezt a jelzést is eltávolították hétfőn délelőtt, Székelyudvarhely régi településjelző tábláját viszont még nem, így egymástól mintegy száz méterre két felirat is jelzi a város bejáratát.
Udvarhelyszéken már korábban is voltak kínos esetek a táblák körül: múlt év decemberében Homoródszentmárton Udvarhely felőli bejáratánál szereltek fel egy „Homorodszentmartón” feliratú településjelzést, de gond volt azzal is, hogy a Homoród mentén húzódó 132-es megyei úton a magyar helységmegnevezéseket a románnál kisebb betűkkel tüntették fel. Az azt megelőző évben viszont teljesen mellőzték a települések magyar megnevezésének kihelyezését, majd az ebből kirobbant médiabotrány után 4700 lejért vásárolt újabb táblákat a megyei tanács, hogy pótolják mulasztást.
Még zavarba ejtőbbek azok a KRESZ-táblák, amelyeket Székelyudvarhelyen helyeztek ki a II. Rákóczi Ferenc utcai útjavítás helyszínén.
Fotó: Barabás Ákos
Miközben normális esetben lakott területen 50 kilométer/órás sebességkorlátozás van érvényben, a félsávos útjavítás helyszínén ideiglenesen 60-ra „emelték” a sebességhatárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
szóljon hozzá!