Mondhatni, hogy egyfajta gyászfeldolgozás a Marvel moziverzum legújabb filmje, azonban a Chadvick Bosemantől való búcsúzáson és a grandiózus látványon túl semmi újat nem hoz a Black Panther: Wakanda Forever. Kritika.
2022. november 19., 18:592022. november 19., 18:59
2022. november 20., 09:202022. november 20., 09:20
Fotó: Marvel Studios
Mondhatni, hogy egyfajta gyászfeldolgozás a Marvel moziverzum legújabb filmje, azonban a Chadvick Bosemantől való búcsúzáson és a grandiózus látványon túl semmi újat nem hoz a Black Panther: Wakanda Forever. Kritika.
2022. november 19., 18:592022. november 19., 18:59
2022. november 20., 09:202022. november 20., 09:20
A Marvel-vonatnak robognia kell, hiszen ez az a filmes univerzum, ami mozikban, és újabban streamingen is iszonyatos pénzeket termel. Mi sem beszédesebb annál, hogy a most bemutatott Black Panther: Wakanda Forever már a harmincadik Marvel-film, és sorozatfronton is ott tartanak, hogy a már megjelent és a készülő produkciók számbavételével már
Egyelőre 23 mozifilm és hét sorozat alkotja a Marvel Filmes Univerzumot, de tovább bővül a franchise, és még több tartalmat kell végignézni ahhoz, hogy képben legyünk a szuperhősökkel teli világ eseményeivel. Felzárkóztató.
2020. augusztus 28-án nagyon rossz hírt kapott a világ, és köztük a Marvel-rajongók, ugyanis vastagbélrák következtében elhunyt Chadwick Boseman, akinek a világhírnevet a 2018-as Black Panther-alakítása hozta el. A színes bőrű szuperhősre és a kitalált afrikai szupernagyhatalomra, és annak bemutatására fókuszáló Fekete Párduc-mozi elképesztően jó kritikai és nézői fogadtatásban részesült.
Fotó: Marvel Studios
Egyfajta vérfrissítésnek számított a Marvel Filmes Univerzumban, végül pedig több mint 1,3 milliárd dollárt termelt a mozikban, és
A T'Challa herceget eljátszó Chadwick Bosemanről 2016-ban derült ki, hogy harmadik stádiumú vastagbélrákban szenved, de még így is tető alá hozta a hatalmas kasszasikernek bizonyuló önálló, Fekete Párduc-filmet, és még más Marvel-produkciókban is kiemelt szerepet játszott, kezdve a 2016-os Captain America: Civil War-tól, az addig felvonultatott szuperhősöket egyesítő Avengers: Infinity War-on keresztül az Endgame-ig. A színész azonban
Egyértelmű volt, hogy egy ekkora szuperprodukció, ami ráadásul kasszasiker is lett, nem maradhat folytatás nélkül, lévén, hogy a Marvel Filmes Univerzum egyik legnépszerűbb karakterének történetét mesélte, aki rövid idő alatt lett egyenrangú Vasemberrel, Amerika Kapitánnyal vagy éppen a már négy önálló filmet kapó Thorral, a viharistennel.
A humoros megközelítésnek köszönhetően kiemelkedik a Marvel-átlagból a Thor: Szerelem és mennydörgés, de már nem tud annyira átütő erejű és vicces lenni, mint amilyen elődje, a Thor: Ragnarök volt. Kritika.
Boseman halála azonban minden előzetes tervezést felülírt, és a Marvel igyekezett is gyorsan leszögezni, hogy nem fognak új színészt castingolni a helyére, tehát
Fotó: Marvel Studios
Mint a Black Panther folytatásának premierjét megelőzően az első részt is rendező Ryan Coogler elmondta, a film az újratervezés előtt is a gyászról szólt volna (a Thanos csettintése után eltűnt emberiség felét gyászolták volna), így azonban T'Challa filmbeli halála lett a kiindulópont, és a gyász megjelenítésének eszköze, ugyanakkor
Fotó: Marvel Studios
Ez az alaphelyzet elég is volt ahhoz, hogy a Black Panther második része az első hétvégéjén már 180 millió dollárt termeljen (az első rész 202 millió dollárt hozott ugyanezen időintervallum alatt), túlszárnyalva ezzel a Doctor Strange és a Thor-filmek nyitóhétvégi bevételeit, és a második legjobb induló-bevételt produkálja 2022-ben. Emellett a nézői és kritikusi fogadtatása is jobb volt, mint a korábbi két Marvel-mozifilmének, amelyek
Fotó: Marvel Studios
A Black Panther folytatása kissé kihúzza ebből az egy helyben toporgásból a franchise-t, de még így sem tudni, hogy miként fogják összekapcsolni az új Marvel-filmekben és sorozatokban felvonultatott újgenerációs szuperhősök történeteit, akik át kell vegyék a stafétát a Vasembert, Amerika Kapitányt és a Fekete Özvegyet alakító színészektől és a karakterektől. Most ott tartunk, hogy mindegyik eredeti bosszúállónak van egy fiatal, női „verziója”, de már a később bekapcsolódó világmegmentők következő generációja is készen áll, hogy a vállaikra pakolhassák a mozis és sorozatos univerzum elvivését, lásd a Doctor Strange-ben bemutatott America Chavezt, a külön sorozatot kapó sólyomszemet, Kate Bishopot, Miss Marvelről vagy éppen a megosztóra sikerült She Hulkról nem is beszélve.
Elkészült a Marvel első, majdnem-horrorfilmje, amely ügyesen játszotta ki azt, hogy magas korhatárbesorolásúnak titulálják. A Doctor Strange az őrület multiverzumában megvalósítás terén eléggé eltér a korábbi Marvel-filmektől. Kritika.
A Fekete Párduc második része azonban most Wakandába visz vissza minket, annak minden látványosságával és grandiózusságával együtt, és nem kisebb dologra vállalkozik, mint egy teljesen új, eddig ismeretlen népcsoport, a víz alatti Talokan királyság bemutatására a Chadwick Bosemantől való érzelmes búcsúzás mellett. Míg a konkurens képregénykiadónál, a Warner-tulajdonban levő DC-nél a víz alatti birodalom vezéralakja, Aquaman már a második önálló filmjére készül, addig
Fotó: Marvel Studios
Mint kiderül, az aztékokról mintázott, víz alatti szupernagyhatalom eddig rejtve volt a világ szeme elől, azonban mivel Wakandán kívül az ő birodalmukban is megtalálható a szuper-nemesfém, a vibránium (amiből Amerika Kapitány pajzsa is készült), ennek megtalálása nem várt konfliktusokat indít be, amelynek következtében
Fotó: Marvel Studios
Mindezek kibontakozását pedig egy grandiózus, meglehetősen hosszú játékidősre húzott (161 perc!) Marvel-szuperprodukcióban láthatjuk, ami megint egy olyan film, amit először moziban érdemes megnézni, dacára az ilyen kaliberű produkcióknál már kötelezőnek számító 3D-nek (ami egy idő után már nem sokat tesz hozzá a filmhez, sőt sokszor nagyon is idegesítő), és amint a nézettségi adatok és a teltházas vetítések is mutatják, hogy
Fotó: Marvel Studios
Amiben kissé különbözik a korábbi Marvel-filmektől, az a meglehetősen komor hangvétel, és a Chadwick Boseman és vele együtt a Fekete Párduc halálának gyásza sző át, így
Fotó: Marvel Studios
Ezt leszámítva viszont a Wakanda Forever is egy tipikus Marvel-szuperprodukció annak minden előnyével és hátrányával együtt, hol komolyan vehetetlen, hol – mondanám, hogy véresen, de ezekben a filmekben nincs vér – komoly, és azt adja, amit egy ilyen kaliberű látványfilmtől elvár az ember:
Fotó: Marvel Studios
A T'Challa halálával keletkezett űrt pedig rögtön két fő(bb) szereplő is próbálja betölteni, és azt kell mondjuk, hogy nagyon is jól, az Angela Basset által játszott anyakirálynő, és a Fekete Párduc kishúga, az ősök hagyománya helyett a technológiában érdekelt Shuri azok, akik tovább kell vigyék T'Challa örökségét, és vezessék a nemzetközi hatalmak részéről egyre nagyobb nyomás alá kerülő Wakandát, amelyre ráadásul ebben a történetben a fent említett víz alatti szupernagyhatalom fenyegetése is rávetül. A két szereplő kidomborítása mellett a hosszú játékidő alatt kapunk egy Namor-eredettörténetet is, vagyis
ugyanakkor behoznak még egy fontos, újgenerációs Marvel-karaktert is, Riri Williamst, aki egy, a Vasember nyomdokain lépdelő zseni, aki szintén egy szuperpáncélban parádézik, és fitogtathatja zsenialitását.
Fotó: Marvel Studios
A gyász magasztosságán és a grandiózus látványon túl azonban semmi többet nem ad a film. A történet a szuperhősfilmektől megszokott sablonsztori, előre kitalálható végkifejlettel és karakterívekkel, a közönség szórakoztatását szolgáló alkotói húzásokkal, de
Mondjuk a stúdió célja sem ez, hanem a pár órás szórakoztatás, és a következő, még csak tervek szintjén létező folytatásnak való megágyazás, amit meg is tesznek a stáblista utáni, a filmet kiegészítő jelenetben, ahol azt is megígérik, hogy a Fekete Párduc karakterét fogjuk még látni a mozivásznon. Hogy az esetleges harmadik résznek, vagy a Fekete Párduc karakterét is magába foglaló jövőbeni Marvel-moziknak is lesz-e ekkora impaktja, mint az eddigi filmeknek, arra mérget vehetünk, már csak az a kérdés, hogy minőség terén ki tudnak-e emelkedni a mostani, meglehetősen egysíkú irányba terelődő szuperhős-áradatból, vagy tudnak új színt hozni a franchise életébe, ahogy azt a Black Panther első része tette.
Fotó: Marvel Studios
Újabb bemutatóval jelentkezik a kézdivásárhelyi Udvartér Színház, miközben korábbi előadások is műsoron maradnak. Emellett kiszállásokban sem lesz hiány.
Egy teherautó és egy személyautó ütközött össze Gernyeszegen vasárnap délután, a személyautóban utazó négy személy a helyszínen életét vesztette.
Egy kiskorú lány néhány hónapos kislányával önként távozott a marosvásárhelyi Materna anyaotthonból. Vasárnap délután megtalálták.
Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály nevezett be a sepsiszentgyörgyi L.A.B. Életmentő Kupakok Egyesület által meghirdetett idei kupakgyűjtő versenybe az október 31-ei határidőig. De mi ennek a célja?
Pál István Szalonna és Bandája négyállomásos turnéra érkezik Erdélybe. A székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és temesvári közönség örülhet idén ősszel zenéjüknek.
Noha a kriptovalutáknak, mint elektronikus fizetőeszközöknek, nincs se fény-, se árnyoldaluk, a velük való tranzakciók bizony lehetnek nagy sikertörténetek és nagy bukások is. „Kriptosztorikat” hallgattunk Sebestyén Gézától az MCC előadásán.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
szóljon hozzá!