Hirdetés
Hirdetés

Érvénytelenek voltak a kidobott levélszavazatok

•  Fotó: Képernyőfotó/Punctul.ro

Fotó: Képernyőfotó/Punctul.ro

Felbontott levélszavazatokat találtak Jedd határában szerdán este, a nagy port felkavaró eset miatt komoly vádaskodások hangzottak el csütörtökön, a magyarországi ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje egyenesen a határon túli szavazatok megsemmisítését követelte.

Székelyhon

2022. március 31., 20:512022. március 31., 20:51

Nem érvényesek az illegális szemétlerakóba dobott levélszavazatok, azok mellett ugyanis nem szerepeltek az azonosító nyilatkozatok – derült ki csütörtök estére, miután a rendőrség begyűjtötte és megvizsgálta a bizonyítékokat. A marosvásárhelyi rendőrség a nap folyamán azt közölte a sajtóval, hogy hivatalból eljárást indítottak a Jedd területén talált levélszavazatok ügyében: a kibontott borítékokat és a szavazólapokat elszállították, hogy „pontosan tisztázzák a helyzetet és a törvény szerint járjanak el” az ügyben.

Alexandra-Elena Petrovici rendőrségi szóvivő az este újbóli érdeklődésünkre azt jelezte, hogy további információkat egyelőre nem közölnek. Értesüléseink szerint 13 szavazólapot találtak a helyszínen, ám személyes adatokat tartalmazó nyomtatványok nem kerültek elő.

Hirdetés

Amint arról már beszámoltunk, a marosvásárhelyi román nyelvű hírportál, a A Punctul.ro adott hírt arról csütörtökön reggel, hogy részben megégett levélszavazatokat találtak Jedden. Mint írták, névtelen bejelentés alapján szerda este szállt ki a helyszínre és készített kisfilmet a látottakról az egyik munkatársuk. A felvételen a jeddi temetővel szemközt pár méterre az úttól építési hulladékkupacok között több kidobott zsák látható. Ezek mellett a levélszavazatok elküldésére szolgáló, a Nemzeti Választási Irodának címzett borítékok, néhány szavazólap, valamint olyan boríték is látható, amelybe a szavazatot kell belehelyezni.

korábban írtuk

Kidobott, megégett levélszavazatokat találtak – egyik borítékban sem szerepelt azonosító nyilatkozat
Kidobott, megégett levélszavazatokat találtak – egyik borítékban sem szerepelt azonosító nyilatkozat

Kidobott, részben elégetett levélszavazatokat találtak a Marosvásárhellyel szomszédos Jedden egy illegális szemétlerakóban – közölték csütörtökön marosvásárhelyi hírportálok. Az RMDSZ diverziónak minősítette és elutasította a történteket.

Cristian Teodorescu, a Punctul.ro újságírója az MTI-nek elmondta: ismeretlen telefonszámról értesítették szerda este a kidobott levélszavazatokról. Az értesítést több marosvásárhelyi újságíró megkapta, felkerült a rendőrség és a sajtó kapcsolattartására kialakított üzenőfalra is. Az újságíró – aki elsőként filmezte le a helyszínt – elmondta: több tíz levélszavazat borítékját látta, de nem nyúlt hozzájuk, hogy ne zavarja a rendőrség vizsgálatát. Megjegyezte: a zsákokat nem bontotta ki, de úgy vélte: nem szavazási levélcsomagokkal, hanem egyéb szeméttel voltak megtöltve.

Az MTI kérdésére hozzátette:

csak szavazólapokat és borítékokat látott, a választópolgárt azonosító kitöltött vagy kitöltetlen íveket és népszavazási szavazólapokat nem.

Azt is megjegyezte: a filmezett anyag csütörtök reggeli közlése után hívta fel valaki a figyelmét arra, hogy olyan szavazólap is látszik a filmen, amelyen be van jelölve valamely párt vagy pártszövetség.

A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai csütörtökön délelőtt a helyszínen vizsgálódtak és összegyűjtötték a bizonyítékokat.

Márki-Zay megsemmisíttetné a levélszavazatokat

„Most megfogtuk őket: kidobott szavazólapokat találtak Erdélyben, egy Marosvásárhely melletti hulladéklerakatban. Mindig is tudtuk, hogy csalnak a választáson, de most mindenki láthatja, hogy milyen eszközökkel. Úgy tűnik, egyre többen gondolják Erdélyben is, hogy a Fidesznek mennie kell. Ők pedig annyira rettegnek a vereségtől, hogy még a legegyértelműbb csalástól sem riadnak vissza: szó szerint szemetet akartak csinálni a választói akaratból” – reagált Facebook-bejegyzésben az ügyben Márki-Zay Péter, az ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltje, aki a posztja mellé helyezett plakáton a határon túli levélszavazatok megsemmisítését követelte.

Provokációnak tartja az ügyet az RMDSZ és a FIDESZ

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közösségi oldalán reagált az esetre, elítélve és provokációnak tartva mindezt. „Az RMDSZ elítéli azokat a vádakat, amelyek azt sugallják, hogy itt választási csalásról lenne szó. Elfogadhatatlannak és megalapozatlannak tartjuk a magyarországi ellenzéki pártok kérését is, amely arról szól, hogy meg kell semmisíteni az összes határon túli szavazatot.

Idézet
A képsorok megerősítik, hogy egyértelműen szervezett provokációról van szó, amelynek az a célja, hogy a határon túli szavazatokat hiteltelenítsék.

Bárki is álljon a provokáció mögött, a legaljasabb módon próbálja manipulálni a közvéleményt. Ezt a leghatározottabban visszautasítjuk! – olvasható az RMDSZ közleményében.

Antal Árpád, háromszéki RMDSZ-es politikus, Sepsiszentgyörgy polgármestere portálunknak kifejtette:

számított arra és tartott attól, hogy a magyarországi választások előtt pár nappal valakik mindent megtesznek annak érdekében, hogy lejárassák és kompromittálják a határon túli szavazatokat.

A sepsiszentgyörgyi elöljáró szerint az egyértelmű provokációnak két célja lehet: egyrészt, kompromittálni, lejáratni a levélszavazás intézményét, másrészt mozgósítani a baloldali választókat.

Ez olyan szintű provokáció, mint amikor az Úz-völgyében fekete szemeteszsákokkal takarták le a román sírokat, ezzel tüzelve fel a román nacionalistákat

– mondta Antal Árpád.

„A baloldal kétségbeesésében mindenre képes. A baloldal a magyar rendszerváltás óta éppen a legsúlyosabb választási csalásokat követi el a Bajnai-féle teljesen illegális DatAdat adatbázissal, és most a külhoni magyarok szavazatainak megsemmisítését akarják elérni. Nincs két baloldal, egy baloldal van,

Idézet
a Gyurcsány-Bajnai-féle baloldal minden aljasságra képes, 2006-ban tévészékházat gyújtottak fel a hatalom megtartásáért, most szavazólapokat

– reagált az ügyre Facebook-oldalán a FIDESZ, szintén elítélve a provokációt.

A kidobott erdélyi szavazólapokról szóló cikkét már február elsején megírhatta a Telex

Közben a Mandiner érdekes technikai furcsaságra hívta fel a figyelmet: a cikk megszületésének és publikálásának ideje közti eltérésre a Transzparens Újságírásért Alapítvány által felkért független választási médiafigyelő delegáció bukkant rá. Hogy lehet februári a cikk, hacsak március 15-én kapták kézhez a levélszavazatokat a jogosultak? A magyarázat erre, hogy a cikk URL-jének időbeli sorrendje ugyan a Mandiner cikkének írásának megkezdése óta is módosult, azonban, mint a Transzparens Újságírásért Alapítvány rámutat, a Google keresőmotorja által tárolt változat alapján a Telex valójában február elsején hozhatta létre a cikket. Ez az alábbi képen látható. Külön érdekesség, hogy a levélszavazatokat Erdélyben csak március 15-én vehették át a választópolgárok.

•  Fotó: Mandiner Galéria

Fotó: Mandiner

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Viharriasztás van érvényben Hargita és Kovászna megyére is

Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.

Viharriasztás van érvényben Hargita és Kovászna megyére is
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Aszfaltoznak, költöztetik a magasfeszültségű hálózatot a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakaszon

Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.

Aszfaltoznak, költöztetik a magasfeszültségű hálózatot a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakaszon
2026. június 24., szerda

Tovább fokozódik a hőség

Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.

Tovább fokozódik a hőség
Tovább fokozódik a hőség
2026. június 24., szerda

Tovább fokozódik a hőség

2026. június 24., szerda

A kisebbségi kormány megalakításáról egyeztet szerdán Ilie Bolojan, Dominic Fritz és Kelemen Hunor

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.

A kisebbségi kormány megalakításáról egyeztet szerdán Ilie Bolojan, Dominic Fritz és Kelemen Hunor
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kizárási eljárást indított a PNL Adrian Veștea támogatói ellen

Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.

Kizárási eljárást indított a PNL Adrian Veștea támogatói ellen
2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
Hirdetés