Először adott személyes hangvételű interjút a tűzoltósági szóvivő

Alina Maria Ciobotariu tűzoltósági szóvivő. Kapocs az intézmény és a sajtó között •  Fotó: Gecse Noémi

Alina Maria Ciobotariu tűzoltósági szóvivő. Kapocs az intézmény és a sajtó között

Fotó: Gecse Noémi

Nyolcéves tanári pályafutást követően immár tíz éve a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének „hangja” a vaslábi Alina Maria Ciobotariu, akit gyerekkora óta vonzott az egyenruha csábító ereje. A tűzoltósági szóvivő először adott személyes hangvételű interjút, és őszintén beszélt munkájáról, a nőként, és főleg anyaként tapasztalt nehézségekről, illetve a legmegrázóbb élményéről.

Iszlai Katalin

2017. június 12., 09:062017. június 12., 09:06

– Hogyan került kapcsolatba a felügyelőséggel, és mióta tölti be a szóvivői munkakört?

– Gyergyószentmiklóson születtem 1980. augusztus 25-én, és Vaslábon nőttem fel, a szüleim most is ott élnek. Ott jártam iskolába, majd pedagógiát végeztem Maroshévízen. Ezt követően a marosvásárhelyi Petru Maior Tudományegyetem történelem-angol szakán szereztem diplomát, majd a bukaresti közrendi tanulmányok intézetében (Institutul de Studii pentru Ordine Publică) másoddiplomás képzésen kommunikációt és közkapcsolatokat végeztem.

Gyerekkori álmom volt a katonai egyenruha felöltése,

ezért a középiskola elvégzése után rögtön felvételiztem a rendőrakadémiára, de elutasítottak a fizikai alkalmassági felmérés után, ugyanis nem voltam elég magas. Nagyon csalódott voltam, de tovább kellett lépnem, és a tanügyben helyezkedtem el, nyolc évig tanítottam történelmet és angolt a vaslábi iskolában. Aztán fenekestől felfordult az életem, amikor megláttam egy álláshirdetést az újságban, amelyben szóvivőt kerestek a sürgősségi esetek felügyelőségéhez. Mai napig úgy gondolom, hogy a sors keze volt a dologban, ugyanis az volt az utolsó nap, amikor jelentkezni lehetett, és ezt meg is tettem. Végül egy sikeres versenyvizsgát követően 2007 decemberében elfoglalhattam az állást, és azóta én vagyok az intézmény úgynevezett hangja.

– Szakmát váltani nehéz, főleg akkor, ha ilyen éles váltásról van szó. Hogyan élte ezt meg, mennyire volt nehéz beilleszkednie?

– Nehéz volt megszokni, hiszen kívülről minden egyszerűnek és szépnek tűnik, de sok olyan szigorú előírása van a katonai státusnak, amelyekhez nehéz hozzászokni. Gondolok itt például a megszólításokra és a köszönési formákra. Tíz év azonban elegendő ahhoz, hogy megszokja az ember. Egyébként a tíz évből valójában csak nyolc telt munkával, ugyanis két évig gyereknevelési szabadságon voltam. Tizenegy éve vagyok csendőrfeleség, és tavaly a gyereknevelési szabadságom lejárta után költöztem Csíkszeredába a férjemmel és az akkor kétéves kislányommal, addig Vaslábon éltünk, és korábban minden nap ingáztam a szülőfalum és a megyeszékhely között. Nehéz volt újra felvenni a ritmust, hiszen korábban a munka volt az első, azonban amikor az embernek gyermeke születik, ő lesz a legfontosabb. Mára azonban sikerült megtalálni az egyensúlyt.

– Mit jelent szóvivőnek lenni, hogyan telik egy munkanapja? Mennyire nehéz nőként betölteni ezt a szerepet?

– Ez egy nemes és szakmai elégedettséget biztosító foglalkozás, hiszen nap mint nap a Hargita megyei hivatásos tűzoltók munkáját mutatom be, akik tiszteletreméltó munkát végeznek, gyakran életeket mentenek. Tulajdonképpen én vagyok a kapocs az intézmény és a sajtó között. A szóvivői munka nagyon dinamikus, hiszen minden nap más, és naponta vannak kisebb-nagyobb bevetések. Emellett nagyon változatos is:

sohasem tudjuk, mit hoz a holnap, és mindig készenlétben kell lenni.

Ettől eltekintve vannak biztos pontok a munkakörömben, például minden reggel sajtószemlével kezdem a napot. Ezután változik a program annak függvényében, hogy történik-e valami, és amikor nincs bevetés, akkor a megelőzéssel és a rohammentő-szolgálattal foglalkozom. Ezen kívül gyakran szervezünk versenyeket a hivatásos és önkéntes tűzoltók, illetve diákok számára, továbbá rendszeresen küldök közleményeket a megoldott esetekről az újságíróknak.

Nehéz 24 órából 24-et elérhetőnek lenni, a szolgálati telefonom még a fürdőszobába is magammal viszem.

Vannak napok, főleg a súlyosabb esetek alkalmával, amikor a két mobiltelefonom és a vezetékes is egyszerre csörög. Nem tagadom, néha sok stresszel jár ez a munka, de egy jó szóvivő erényei közé kell tartozzon a türelem, a jó beszédkészség és a terhelhetőség. Nőként nem volt nehéz beilleszkedni, ugyanis előttem is hölgy töltötte be ezt a munkakört.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

– Mi az ön feladata egy sürgősségi esetnél? Mi történik a segélyhívás pillanatától az eset megoldásáig?

– Elsősorban a diszpécserszolgálatnál fogadják a hívást, és kiküldik az esetnek megfelelő egységeket. Ezt követően értesítik a főfelügyelőt, mert neki a megyében történt összes esetről tudnia kell, majd engem is értesítenek. A további lépések az eset súlyosságától függnek:

ha nagyon nagy a baj, akkor én is a helyszínre megyek, ugyanis élőben kell interjút adjak.

Az esetek többségében a diszpécserszolgálattól megkapom az első fontosabb információkat, mint például a helyszín és a kiszálló tűzoltók száma. Ezután a diszpécser folyamatosan tartja a kapcsolatot a bevetési csoport vezetőjével, én őt csak akkor hívom, ha nagyon muszáj, ugyanis nem akarom hátráltatni a munkájában, hiszen ő kell irányítsa a mentést. Az eset megoldását követően a kollégáim kitöltenek egy jegyzőkönyvet, amely minden fontos adatot tartalmaz, mint például a megsemmisült javak értéke vagy a tűz oka. Ez alapján hívom vissza és tájékoztatom a média képviselőit.

– Milyen a kapcsolat a megyében a hivatásos és önkéntes tűzoltók között?

– Hargita megye kiváltságos helyzetben van ebből a szempontból, ugyanis mind a 67 Hargita megyei közigazgatási egységben (városban és községben) működik önkéntes szolgálat. Amikor egy településről érkezik segélyhívás, a diszpécserszolgálat azonnal értesíti a helyi önkéntes tűzoltókat annak érdekében, hogy a hivatásos egységek érkezése előtt a lehető leggyorsabban tudjanak közbelépni. A vidéki sürgősségi eseteknél tehát ők lépnek közbe először, hiszen ők vannak közelebb, sőt olyan esetek is vannak, amikor egyedül is képesek ellátni az adott feladatot. Amennyiben a felkészültségüket meghaladó problémával szembesülnek, kérik a segítségünket, és akkor a hivatásos szolgálatok is a helyszínre sietnek. Tulajdonképpen segítjük és kiegészítjük egymás munkáját, és folyamatosan kommunikálunk egymással az önkéntes szolgálatok vezetőin keresztül.

– Milyen a Hargita megyeiek viszonyulása a hivatásos tűzoltókhoz, a nyelvi akadályokból adódtak-e problémák?

– Ez egy létfontosságú kapcsolat, hiszen mi az emberi életek és különböző javak megmentésének érdekében dolgozunk, és ezt az emberek is tudják, ezért véleményem szerint egy jó kapcsolat alakult ki az évek során mind a megelőzés, mind pedig a bevetések terén. Az a legfontosabb, hogy a sürgősségi esetek alkalmával bizalommal forduljanak hozzánk, és azonnal hívják a 112-es egységes segélyhívószámot annak érdekében, hogy minél gyorsabban a helyszínre tudjunk sietni. Igyekszünk kiszolgálni az igényeket, és

tisztában vagyunk azzal, hogy nem mindenki beszéli a román nyelvet, ezért például az intézmény kapusszobájában is mindig van egy olyan kolléga, aki beszél magyarul,

illetve a bevetési egységeknél is az a jellemző, hogy minden esethez olyan csapat megy ki, amelynek tagjai között van legalább egy magyarul beszélő tűzoltó.

Az évek során én is elsajátítottam valamennyire a magyar nyelvet, és meg is értem, a beszéd azonban már nehezebben megy.

A sajtószemle alatt naponta olvasok magyar cikkeket, és megértem a lényegüket. Véleményem szerint a magyar egy olyan nyelv, amelyet csak úgy lehet tökéletesen elsajátítani, ha gyerekkora óta tanulja az ember. Angolul és franciául is beszélek, a magyar azonban sokkal nehezebb.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

– Mi a legszebb ebben a munkában? Milyen pozitív visszajelzéseket kapnak egy-egy sikeres bevetés után?

– A legkedvesebb élményeim a gyerekek számára szervezett versenyekhez kapcsolódnak, csodálatos érzés figyelemmel követni a gyermeki odaadást, ahogy szívvel-lélekkel vesznek részt egy-egy ilyen eseményen. Jó látni azt a törekvést, ahogy utánozzák a kollégáimat, mert ők is tűzoltók szeretnének lenni a jövőben. Ezen kívül a sikeres bevetések után, amikor javakat vagy életeket mentünk, jóleső érzés fogadni az érintettek visszajelzéseit. Sokan felhívnak, hogy köszönetet mondjanak, mások levelet írnak. Nemrég történt egy nagyon kedves eset egy szépvízi tűzeset után, amikor a kollégáim a helybéliekkel közösen siettek a károsult segítségére. Ez egyébként

a megye sajátossága, hogy amikor valakinek leég például a háza, összefog a közösség, és segít az újjáépítésben.

Ehhez kapcsolódtunk be mi is, és anyagi, illetve egyéb adományokkal segítettük az említett szépvízi családot. Átérezzük mi is, hogy min megy keresztül valaki, amikor leég mindaz, amit az élete során összegyűjtött, vagy elveszít valakit. A hivatalos tennivalónkon túl is próbálunk segíteni, ezért szoktunk például véradási akciókat is szervezni.

– Emellett a tíz év alatt biztosan több szomorú, tragikus esettel találkozott. Melyik volt az, amely a leginkább megérintette?

– A legtragikusabb élményem egy csíkszentdomokosi autóbalesethez kapcsolódik. Emlékszem, hogy úton voltam Vaslábról Csíkszereda felé, épp munkába igyekeztem. Reggel fél 8 körül értem Domokosra, és láttam, hogy le van zárva a forgalom. Azonnal kiszálltam az autóból, hogy megnézzem, mi történt. Hamar kiderült, hogy egy autóbalesetről van szó három sérülttel. A jármű vezetője beszorult a kocsiba, a másik két súlyosan megsérült utasát pedig a mentőszolgálat azonnal kórházba szállította, egyikük azonban már az út során belehalt sérüléseibe. A sofőr kiszabadításáért hosszú ideig küzdöttek a kollégáim, eközben én élőben adtam interjút az egyik tévének. A közúti balesetek furcsasága, hogy ilyenkor nagyon magas az adrenalinszint, ezért a sofőr a mentés során végig magánál volt, és beszélt a kollégáimmal, de eközben nagyon súlyos sérülései voltak. Végül sikerült kiszabadítaniuk, és megkezdték az elsősegélynyújtást, de annyira súlyosak voltak a sérülései, hogy szívmegállás következtében elhunyt.

Akkor jöttem rá, milyen vékony szakadék van élet és halál között, és ledöbbentett, hogy pár perce még beszélt, a következő pillanatban pedig már semmit sem tehettek érte.

Nagyon nehéz ezekről az esetekről beszélni, és azért is él bennem elevenen ma is, mert a saját szemeimmel láttam, amit a kollégáim szinte nap mint nap átélnek. Több év kellett elteljen ahhoz, hogy túltegyem magam ezen a megrázkódtatáson, és el kellett fogadnom azt, hogy néha minden erőfeszítésünk ellenére sem tudjuk megmenteni az áldozatokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig

Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig
2025. május 09., péntek

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján

Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján
2025. május 09., péntek

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán

Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán
2025. május 09., péntek

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését

Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

2025. május 08., csütörtök

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan

Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan
2025. május 08., csütörtök

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni
2025. május 08., csütörtök

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak

Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak
2025. május 08., csütörtök

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken

Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken