Az orvosi egyetem udvarán már nincs hely a új létesítménynek
Fotó: Rab Zoltán
Uniós pályázatból építtetene egyetemi kórházat és innovációs kutatóközpontot Marosvásárhelyen a volt orvosi és gyógyszerészeti egyetem – erről Leonard Azamfirei rektor számolt be, aki szenátori helyért is indul a decemberi parlamenti választásokon.
2020. november 22., 20:202020. november 22., 20:20
A Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem vezetősége egy nagylélegzetű beruházásra igényelt uniós pénzalapokat a Gyulafehérvári Központi Fejlesztési Ügynökségen keresztül. Az egyetem rektora, Leonard Azamfirei elmondta, hogy
Az Emil Palade egyetemi klinikai kórházat az egyetem építtetné és működtetné és a 2014-2020-as pályázati pénzalapokból kértek rá vissza nem térítendő támogatást. A rektor optimista, hogy kapnak az uniós pénzalapokból, hiszen az országból egyedüliként nyújtottak be ilyen pályázatot.
Amazfirei szerint azért lenne fontos egy egyetemi klinikai kórház megépítése, mert
Mellettük a rezidens orvosok is tanulhatnának, fejlődhetnének az egyetem saját egészségügyi intézményében.
Az illetékes rámutatott arra is, hogy a kórház mellett a pályázat másik fontos része a tudományos és innovációs központ létrehozása, ahol hangsúlyt fektetnének az új egészségügyi eszközök, szolgáltatások és gyógymódok fejlesztésére.
Azamfirei szerint olyan kórházat, egészségügyi központot szeretnének létrehozni, ahol a szakértelem és a tisztaság lenne a fontos, és ez régiószinten is hozzájárulna a lakók életének megkönnyítésére. Véleménye szerint ezzel a kezdeményezéssel a egyetem felzárkózhat azokhoz a nemzetközi szintű kezdeményezésekhez, amelyek során az egészségügyi oktatásban, ellátásban is hasznosítják a legújabb kutatások eredményeit.
Az egyetemi kórház és a tudományos kutatóközpont helyszínét hivatalosan nem jelentették be, de az biztos, hogy a jelenlegi egyetem mellett erre már nincs hely és valószínű, hogy a Marosvásárhelyről Jedd fele tartó útszakasz, erdő alatti részén kap majd helyet ez a nagyberuházás. Ott az orvosi egyetembe beolvadt Petru Maior egyetemnek van épülete és területe, a volt számológépgyár helyén.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
2 hozzászólás