Egyéni munkaszerződés: mit érdemes tudni munkavállalóként és munkaadóként?

A munkaszerződés írásbeli megkötésének elmulasztása be nem jelentett munkavégzésnek számít, szabálysértésnek minősül és pénzbírsággal büntetendő. •  Fotó: 123RF

A munkaszerződés írásbeli megkötésének elmulasztása be nem jelentett munkavégzésnek számít, szabálysértésnek minősül és pénzbírsággal büntetendő.

Fotó: 123RF

A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit, a munkavállalók felelősségét és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd a Jóálláson megjelenő cikksorozatban. A legújabb részben az egyéni munkaszerződés megkötésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze.

Székelyhon

2025. január 19., 15:052025. január 19., 15:05

A Jóálláson megjelenő, munkaügyi joghatósággal kapcsolatos cikksorozat folytatásában az egyéni munkaszerződés megkötésének fontos szempontjait mutatjuk be. A figyelmes olvasónak már szembeötlött egy furcsa kis szó, méghozzá az „egyéni”. Nos, a munkajogban megkülönböztetjük az egyéni munkaszerződést és a kollektív munkaszerződést, ezek különböző intézmények, és ekként kell kezelni őket, a megkülönböztetés végett pedig így jelöljük őket. Ebben a cikkben csak az egyéni munkaszerződéssel foglalkozunk, a kollektív munkaszerződés külön cikk tárgyát fogja képezni. Az egyszerűség kedvéért az egyéni munkaszerződést a továbbiakban csak szerződésnek nevezzük.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A következőkben olyan szempontokkal foglalkozunk, mint a szerződés megkötésének időpontja, a kötelező záradékok, a bevezethető záradékok, a példányszám, a szerződés formája és a szerződés regisztrálására vonatkozó kötelezettségek. A feltárt információk valódiságát illetően szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az alulírott nem az abszolút igazság birtokosa, az elemzéseket a cikk írásakor hatályos jogszabályok alapján végzi, ami nagyon fontos, figyelembe véve azt a tényt, hogy Romániában a jogszabályok rendkívül gyakran változnak. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a joggyakorlat nagyon gyakran nemcsak a törvényt, hanem a jogi logikát is megsérti.

A fentiekre tekintettel szeretném összefoglalni a munkaszerződés megkötésével kapcsolatos tudnivalókat a teljesség igénye nélkül. Sokat lehet beszélni a munkaszerződésről, csak a munkajogra külön jogág létezik, és benne a szerződést hosszú ideig taglalják. Figyelembe kell vennem azonban azt a tényt, hogy ez a cikk a munkavállalóknak és a munkáltatóknak szól, így az elméleti kérdések körüljárása helyett a gyakorlati kérdésekre koncentrálok.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Mikor és hogyan?

Akár tudatában vagyunk ennek, akár nem, napi szinten szerződéseket kötünk. Kenyeret, üzemanyagot vásárolunk, vállalkozót hívunk a kazán javítására, és a megkötött szerződés a legtöbb esetben csak szóbeli formát ölt, nem jelenik meg írott formában. Ez nem jelenti azt, hogy nincs szerződés, vagy azt nem érvényesen kötötték meg, csak azt, hogy a felek nem tudják bizonyítani a megkötött szerződés létezését és tartalmát.

A munkaszerződést illetően a Munka Törvénykönyvének 16. cikkelye előírja, hogy érvénytelen, amennyiben azt nem kötik meg írásos formában, jogi értelemben tehát egy formális szerződésről van szó. A munkaszerződés megkötésének határideje legalább egy nappal a tevékenység megkezdése előtt kell, hogy legyen.

A munkaszerződés írásbeli megkötésének elmulasztása be nem jelentett munkavégzésnek számít, és szabálysértésnek minősül, amely személyenként 20 000 lej pénzbírsággal büntetendő.

Ebben az esetben a jó hír az, hogy a bírságok teljes összege nem haladhatja meg a 200 000 lejt. Ugyanakkor fontos megjegyeznem azt is, hogy a 905-ös számú, 2017-ből származó kormányrendelet értelmében az alkalmazók kötelesek iktatni a munkaszerződést, a tevékenység megkezdése előtt egy nappal.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Visszatérve a munkaszerződésre, úgy gondolom, tisztáznom kell még egy kérdést: kötelező-e az internetről vagy egy mellékletből származó munkaszerződés-mintát használni? A válasz kategorikusan nem, de

minden munkaszerződésnek tartalmaznia kell néhány lényeges elemet:

  • a szerződő feleket,

  • a munkaszerződés tárgyát,

  • a munkaszerződés időtartamát,

  • a munkavégzés helyét,

  • a munka típusát,

  • a munkakörülményeket,

  • a munkaidőt és a pihenőidőt,

  • valamint a fizetést.

Úgy gondolom, hogy ez a felsorolás egy alaposabb szemrevételezést igényel, de amennyiben elégségesnek találja, továbbra is használhat internetről letöltött sablont, csak ellenőrizze, hogy tartalmazza-e az összes felsorolt elemet.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

További követelmények

A szerződő felekről nem sok mindent kell elmagyarázni, alapvetően a munkavállalóról és a munkáltatóról van szó, és ebben a részben részletezni kell mindegyikük azonosító adatait. A szerződés tárgya már egy absztraktabb fogalom, amely egy kis magyarázatra szorul: a szerződésnek meg kell határoznia, hogy a munkavállaló a havi fizetés értékéért végzi a munkát. Ami a munkaszerződés időtartamát illeti, a legtöbb esetben határozatlan időre szól, de vannak kivételek.

A munkaszerződés a Munka Törvénykönyvének 83. cikkelyében szabályozott helyzetekben határozott időre is megköthető. A jogszabály e tekintetben egy másik korlátozásról is rendelkezik: egy munkáltató és egy munkavállaló között mindössze három határozott idejű munkaszerződés köthető.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Munkahely alatt azt a tényleges helyet értjük, ahol a munkát végzik, azaz azt a teret, ahol a tevékenység zajlik, valamint a munkakörülményeket. Joggal merül fel ugyanakkor a kérdés, hogy a teherautó-sofőrök esetében például akkor mit írjunk be? Útvonal? Utca? A jármű rendszáma? Szerencsére a jogalkotó számára is feltevődött a kérdés, igaz kicsit későn: a munka törvénykönyvét 2003-ban adták ki, erre a kérdésre pedig csak a 2008-ból származó, 38-as számú kormányrendelet ad választ. Eszerint a munkavégzés helyét ebben az esetben a munkáltató székhelyén vagy másodlagos irodáiban állapítják meg, ahol az utazó munkavállaló feladatait végzi, vagy a feladatai ellátása során használt járművet jegyezték be.

A munka típusa szerint a szerződésnek meg kell határoznia a munkaszerződés teljesítéséhez végzett szakmát, foglalkozást, funkciót, azaz a betöltött pozíció nevét. Itt az úgynevezett COR kódot (Clasificarea Ocupațiilor din România, azaz Romániai Foglalkozások Osztályozása) kell használni, és az ott található megnevezést az 1832-es számú, 2011-es kormányrendelet értelmében.

A munkakörülmények esetében fel kell tüntetni, hogy a munkát rendes munkakörülmények között, vagy különleges, káros, esetleg kockázatos körülmények között végzik-e.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A munkaszerződésnek tartalmaznia kell továbbá a munkaidőt is, meghatározva a ledolgozott órák számát és a pihenőidőt. A munkatörvénykönyv 112. cikke szerint a teljes munkaidő napi 8, heti 40 óra. A kódex szerint a munkaidő maximális törvényes időtartama nem haladhatja meg a heti 48 órát, beleértve a túlórát is. Természetesen itt is vannak további kivételek, amelyek teljes kimerítésével indokolatlanul hosszúra nyúlna a cikk. Az éves szabadsággal kapcsolatban megjegyezzük, hogy ennek minimális időtartama 20 munkanap, és ez az időszak nem tartalmazza a munkaszüneti napokat.

A fizetés sem maradhat ki

A munkaszerződésnek rendelkeznie kell ugyanakkor a munkavállaló fizetéséről is. Fontos korlátozás az országos garantált bruttó minimálbér, amelyet óránkénti visszaosztásban nem szabad alulfizetni. A fizetést nem lehet más módon meghatározni, mint pénzösszegben és a nemzeti pénznemben, azaz lejben kell kifizetni.

A munkaszerződést két példányban kell megkötni, és erről említést kell tenni a szerződésben is a következő módon: jelen szerződés két, egymással mindenben megegyező példányban készült, amelyből egy az alkalmazónál, egy pedig az alkalmazottnál marad.

A munkaszerződés egyéb fakultatív záradékokat is tartalmazhat: ezek közé tartoznak a szakképzésre, a versenytilalomra, a titoktartásra, a mobilitásra, a lelkiismeretre, a kockázatra, a szabadidő korlátozására vonatkozó záradékok, de ide soroljuk az elbocsátás esetére vonatkozó kártalanítási záradékot is. Ezekre az opcionális záradékokra külön cikkben térünk vissza.

A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 13., vasárnap

Letette a hivatali esküt a három új alkotmánybíró

Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago

Letette a hivatali esküt a három új alkotmánybíró
2025. július 13., vasárnap

Arad megyében is keresik a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját

Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.

Arad megyében is keresik a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját
2025. július 12., szombat

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében

Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében
2025. július 12., szombat

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja

A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.

Fontos, hogy az egész nőt lássuk
Fontos, hogy az egész nőt lássuk
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

2025. július 12., szombat

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 

Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 
2025. július 12., szombat

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is

Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is
2025. július 12., szombat

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak

Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak
2025. július 12., szombat

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz

Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz
2025. július 12., szombat

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben

Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben