Egyéni munkaszerződés: mit érdemes tudni munkavállalóként és munkaadóként?

A munkaszerződés írásbeli megkötésének elmulasztása be nem jelentett munkavégzésnek számít, szabálysértésnek minősül és pénzbírsággal büntetendő. •  Fotó: 123RF

A munkaszerződés írásbeli megkötésének elmulasztása be nem jelentett munkavégzésnek számít, szabálysértésnek minősül és pénzbírsággal büntetendő.

Fotó: 123RF

A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit, a munkavállalók felelősségét és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd a Jóálláson megjelenő cikksorozatban. A legújabb részben az egyéni munkaszerződés megkötésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze.

Székelyhon

2025. január 19., 15:052025. január 19., 15:05

A Jóálláson megjelenő, munkaügyi joghatósággal kapcsolatos cikksorozat folytatásában az egyéni munkaszerződés megkötésének fontos szempontjait mutatjuk be. A figyelmes olvasónak már szembeötlött egy furcsa kis szó, méghozzá az „egyéni”. Nos, a munkajogban megkülönböztetjük az egyéni munkaszerződést és a kollektív munkaszerződést, ezek különböző intézmények, és ekként kell kezelni őket, a megkülönböztetés végett pedig így jelöljük őket. Ebben a cikkben csak az egyéni munkaszerződéssel foglalkozunk, a kollektív munkaszerződés külön cikk tárgyát fogja képezni. Az egyszerűség kedvéért az egyéni munkaszerződést a továbbiakban csak szerződésnek nevezzük.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A következőkben olyan szempontokkal foglalkozunk, mint a szerződés megkötésének időpontja, a kötelező záradékok, a bevezethető záradékok, a példányszám, a szerződés formája és a szerződés regisztrálására vonatkozó kötelezettségek. A feltárt információk valódiságát illetően szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az alulírott nem az abszolút igazság birtokosa, az elemzéseket a cikk írásakor hatályos jogszabályok alapján végzi, ami nagyon fontos, figyelembe véve azt a tényt, hogy Romániában a jogszabályok rendkívül gyakran változnak. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a joggyakorlat nagyon gyakran nemcsak a törvényt, hanem a jogi logikát is megsérti.

A fentiekre tekintettel szeretném összefoglalni a munkaszerződés megkötésével kapcsolatos tudnivalókat a teljesség igénye nélkül. Sokat lehet beszélni a munkaszerződésről, csak a munkajogra külön jogág létezik, és benne a szerződést hosszú ideig taglalják. Figyelembe kell vennem azonban azt a tényt, hogy ez a cikk a munkavállalóknak és a munkáltatóknak szól, így az elméleti kérdések körüljárása helyett a gyakorlati kérdésekre koncentrálok.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Mikor és hogyan?

Akár tudatában vagyunk ennek, akár nem, napi szinten szerződéseket kötünk. Kenyeret, üzemanyagot vásárolunk, vállalkozót hívunk a kazán javítására, és a megkötött szerződés a legtöbb esetben csak szóbeli formát ölt, nem jelenik meg írott formában. Ez nem jelenti azt, hogy nincs szerződés, vagy azt nem érvényesen kötötték meg, csak azt, hogy a felek nem tudják bizonyítani a megkötött szerződés létezését és tartalmát.

A munkaszerződést illetően a Munka Törvénykönyvének 16. cikkelye előírja, hogy érvénytelen, amennyiben azt nem kötik meg írásos formában, jogi értelemben tehát egy formális szerződésről van szó. A munkaszerződés megkötésének határideje legalább egy nappal a tevékenység megkezdése előtt kell, hogy legyen.

A munkaszerződés írásbeli megkötésének elmulasztása be nem jelentett munkavégzésnek számít, és szabálysértésnek minősül, amely személyenként 20 000 lej pénzbírsággal büntetendő.

Ebben az esetben a jó hír az, hogy a bírságok teljes összege nem haladhatja meg a 200 000 lejt. Ugyanakkor fontos megjegyeznem azt is, hogy a 905-ös számú, 2017-ből származó kormányrendelet értelmében az alkalmazók kötelesek iktatni a munkaszerződést, a tevékenység megkezdése előtt egy nappal.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Visszatérve a munkaszerződésre, úgy gondolom, tisztáznom kell még egy kérdést: kötelező-e az internetről vagy egy mellékletből származó munkaszerződés-mintát használni? A válasz kategorikusan nem, de

minden munkaszerződésnek tartalmaznia kell néhány lényeges elemet:

  • a szerződő feleket,

  • a munkaszerződés tárgyát,

  • a munkaszerződés időtartamát,

  • a munkavégzés helyét,

  • a munka típusát,

  • a munkakörülményeket,

  • a munkaidőt és a pihenőidőt,

  • valamint a fizetést.

Úgy gondolom, hogy ez a felsorolás egy alaposabb szemrevételezést igényel, de amennyiben elégségesnek találja, továbbra is használhat internetről letöltött sablont, csak ellenőrizze, hogy tartalmazza-e az összes felsorolt elemet.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

További követelmények

A szerződő felekről nem sok mindent kell elmagyarázni, alapvetően a munkavállalóról és a munkáltatóról van szó, és ebben a részben részletezni kell mindegyikük azonosító adatait. A szerződés tárgya már egy absztraktabb fogalom, amely egy kis magyarázatra szorul: a szerződésnek meg kell határoznia, hogy a munkavállaló a havi fizetés értékéért végzi a munkát. Ami a munkaszerződés időtartamát illeti, a legtöbb esetben határozatlan időre szól, de vannak kivételek.

A munkaszerződés a Munka Törvénykönyvének 83. cikkelyében szabályozott helyzetekben határozott időre is megköthető. A jogszabály e tekintetben egy másik korlátozásról is rendelkezik: egy munkáltató és egy munkavállaló között mindössze három határozott idejű munkaszerződés köthető.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Munkahely alatt azt a tényleges helyet értjük, ahol a munkát végzik, azaz azt a teret, ahol a tevékenység zajlik, valamint a munkakörülményeket. Joggal merül fel ugyanakkor a kérdés, hogy a teherautó-sofőrök esetében például akkor mit írjunk be? Útvonal? Utca? A jármű rendszáma? Szerencsére a jogalkotó számára is feltevődött a kérdés, igaz kicsit későn: a munka törvénykönyvét 2003-ban adták ki, erre a kérdésre pedig csak a 2008-ból származó, 38-as számú kormányrendelet ad választ. Eszerint a munkavégzés helyét ebben az esetben a munkáltató székhelyén vagy másodlagos irodáiban állapítják meg, ahol az utazó munkavállaló feladatait végzi, vagy a feladatai ellátása során használt járművet jegyezték be.

A munka típusa szerint a szerződésnek meg kell határoznia a munkaszerződés teljesítéséhez végzett szakmát, foglalkozást, funkciót, azaz a betöltött pozíció nevét. Itt az úgynevezett COR kódot (Clasificarea Ocupațiilor din România, azaz Romániai Foglalkozások Osztályozása) kell használni, és az ott található megnevezést az 1832-es számú, 2011-es kormányrendelet értelmében.

A munkakörülmények esetében fel kell tüntetni, hogy a munkát rendes munkakörülmények között, vagy különleges, káros, esetleg kockázatos körülmények között végzik-e.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A munkaszerződésnek tartalmaznia kell továbbá a munkaidőt is, meghatározva a ledolgozott órák számát és a pihenőidőt. A munkatörvénykönyv 112. cikke szerint a teljes munkaidő napi 8, heti 40 óra. A kódex szerint a munkaidő maximális törvényes időtartama nem haladhatja meg a heti 48 órát, beleértve a túlórát is. Természetesen itt is vannak további kivételek, amelyek teljes kimerítésével indokolatlanul hosszúra nyúlna a cikk. Az éves szabadsággal kapcsolatban megjegyezzük, hogy ennek minimális időtartama 20 munkanap, és ez az időszak nem tartalmazza a munkaszüneti napokat.

A fizetés sem maradhat ki

A munkaszerződésnek rendelkeznie kell ugyanakkor a munkavállaló fizetéséről is. Fontos korlátozás az országos garantált bruttó minimálbér, amelyet óránkénti visszaosztásban nem szabad alulfizetni. A fizetést nem lehet más módon meghatározni, mint pénzösszegben és a nemzeti pénznemben, azaz lejben kell kifizetni.

A munkaszerződést két példányban kell megkötni, és erről említést kell tenni a szerződésben is a következő módon: jelen szerződés két, egymással mindenben megegyező példányban készült, amelyből egy az alkalmazónál, egy pedig az alkalmazottnál marad.

A munkaszerződés egyéb fakultatív záradékokat is tartalmazhat: ezek közé tartoznak a szakképzésre, a versenytilalomra, a titoktartásra, a mobilitásra, a lelkiismeretre, a kockázatra, a szabadidő korlátozására vonatkozó záradékok, de ide soroljuk az elbocsátás esetére vonatkozó kártalanítási záradékot is. Ezekre az opcionális záradékokra külön cikkben térünk vissza.

A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 16., csütörtök

Vádat emelt az ügyészség a „zsenimentor” ellen

Egy 14 éves fiú megerőszakolása miatt vádat emelt az ügyészség a „zsenimentornak” is nevezett K. Lajos ellen.

Vádat emelt az ügyészség a „zsenimentor” ellen
2025. január 16., csütörtök

Segíthetjük a leégett autószerelő műhely tulajdonosát az újrakezdésben

Kedden este tűz ütött ki egy székelyudvarhelyi autószerelő műhelyben, a tulajdonost jelentős kár érte, a tűzesetben szinte teljesen megsemmisült a műhely. Most a közösség összefogására van szüksége az újrakezdéshez.

Segíthetjük a leégett autószerelő műhely tulajdonosát az újrakezdésben
2025. január 16., csütörtök

ANAF: kártyás fizetéskor a kereskedők és szolgáltatók nem kötelesek nyugtát nyomtatni

Az elektronikus pénztárgépet használó kereskedők és szolgáltatók kártyás fizetéskor csak akkor kötelesek nyugtát nyomtatni, ha az ügyfelek ezt kérik – pontosított csütörtökön az Országos Adóhatóság (ANAF).

ANAF: kártyás fizetéskor a kereskedők és szolgáltatók nem kötelesek nyugtát nyomtatni
2025. január 16., csütörtök

Elúszott a kártérítés reménye az Udvarhelyi Média Kft. ügyében?  

A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék is elutasította Székelyudvarhely fellebbezését, ezzel jogerőssé vált az a korábbi ítélet, miszerint a volt önkormányzati képviselők nem felelősek az Udvarhelyi Média Kft. kapcsán a várost ért kárért.

Elúszott a kártérítés reménye az Udvarhelyi Média Kft. ügyében?   
2025. január 16., csütörtök

Életük munkája semmisült meg, gyűjtést szerveznek a kászonújfalusi család javára

Családi ház vált a lángok martalékává szerdán este Kászonújfaluban, a hatalmas kárral maradt család részére gyűjtést szerveztek.

Életük munkája semmisült meg, gyűjtést szerveznek a kászonújfalusi család javára
2025. január 16., csütörtök

Erdélybe érkezik a szerelemvonat

Pénteken mutatják be a romániai mozikban a Nemzeti Filmintézet támogatásával készített Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet, a 2024-es év legjobban várt romantikus, zenés magyar filmvígjátékát – adja hírül a Taylor Projects Kft.

Erdélybe érkezik a szerelemvonat
Erdélybe érkezik a szerelemvonat
2025. január 16., csütörtök

Erdélybe érkezik a szerelemvonat

2025. január 16., csütörtök

Januárban újra Csíkszeredába látogat a nép ügyvédje

Fogadóórát tart a nép ügyvédje Csíkszeredában január 22-én, szerdán, a megyeháza 14-es termében, délelőtt fél 11 és délután 2 óra között.

Januárban újra Csíkszeredába látogat a nép ügyvédje
2025. január 16., csütörtök

Így készülnek május 4-re, az elnökválasztás első fordulójára

Marcel Ciolacu csütörtökön bejelentette, hogy a kormány május 4-re tűzi ki az elnökválasztás első fordulójának időpontját.

Így készülnek május 4-re, az elnökválasztás első fordulójára
2025. január 16., csütörtök

120 lejjel nőtt a nettó átlagbér novemberben

Tavaly novemberben októberhez képest 120 lejjel (2,3 százalékkal) 5388 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

120 lejjel nőtt a nettó átlagbér novemberben
120 lejjel nőtt a nettó átlagbér novemberben
2025. január 16., csütörtök

120 lejjel nőtt a nettó átlagbér novemberben

2025. január 16., csütörtök

Már péntektől megnyílik a kis sípálya Sugásfürdőn

A sípálya megnyitásával egyidőben működésbe helyezik a sorompóval ellátott okos-parkolórendszert is, amelynek segítségével a Sugásfürdőre tartó gépjárművezetők időben értesülhetnek az üdülőtelep éppen szabad parkolóhelyeinek számáról.

Már péntektől megnyílik a kis sípálya Sugásfürdőn
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!