Szondy Zoltán: az utánpótlás esetében eléggé önkritikus vagyok
Fotó: Haáz Vince
Fennállása legnagyobb sikerét kellett elérnie a Székelyföld Labdarúgó Akadémiának ahhoz, hogy a szakvezetés nyíltan kimondja: ha nem változtatnak az eddig alkalmazott utánpótlás-nevelési módszertanon, akkor további fejlődésre már nincs esély. Talán elsőre furcsán hangzik mindez, ám a Szondy Zoltán klubelnökkel készült interjúnkból kiderül, hogy mitől lehet számukra vízválasztó a 2021-es esztendő.
2021. december 21., 11:032021. december 21., 11:03
2021. december 21., 11:082021. december 21., 11:08
– A Székelyföld Labdarúgó Akadémia évtizedes fennállása legeredményesebb esztendeje volt az idei, hiszen az U19-es csapat országos bajnok lett, az U16-os pedig döntőt játszott. Az akadémia elnökének is ez volt a csúcsév?
– Mindenképp. Amikor megnyertük az U19-es bajnokságot, aminek a híre külföldre is eljutott, belföldön pedig megdöbbentően nagy visszhangja volt – tételesen sokkoltuk ezzel a román labdarúgást –, már akkor mondtam, hogy
Ugyancsak ebben az esztendőben derültek ki a hiányosságaink is, amikről nyilván tudtunk, de idén váltak akuttá. Mert ha fenn akarunk maradni Románia első öt legjobb fociakadémiája között, akkor az alközpontjainkban Erdély-szerte, beleértve Csíkszeredát is, sokkal jobb munkát kell végeznünk. Ez számomra már rég egyértelmű, mostanra azonban a szakmai vezetés számára is evidenssé vált.
A labadrúgó U19-es Elit Liga döntőjében rendezett FK Csíkszereda–Viitorul mérkőzés elején még úgy tűnt, a tengerpartiak magabiztosan nyernek, a trófeát végül a második félidőben magára találó, Rotar és Botorok góljaival fordító székelyföldi együttes emelhette magasba.
– Rögtön térjünk is át erre a nem túl kellemes felismerésre.
– A nyáreleji csúcs után ősszel következett egy új szezon, amiről már most tudjuk, hogy nem lesz olyan sikeres, mint az előző: az U17-es csapatunk például nem jutott be a rájátszásba; tehát a következő évben
Ugyanez a helyzet az U16-os csapatunkkal is, amely a nyáron még döntőt játszott a korosztályos bajnokságban. Az U19-es csapatunknak még van esélye a múlt idénybeli teljesítménye megismétlésére. Ilyenkor – két ünnepeltetés között – fel kell tenni a kérdést, hogy mi történt. A válasz nagyon egyértelmű: az U16-os csapatunk nem volt összeforrva, és a mi adminisztratív hibánkból értékes három pontot is elvesztett a bajnokság legelején, ami a végelszámolásnál hiányzott.
– Oltásellenesek kampánya? Ez mit takar?
– Ez tételesen azt, hogy amikor a növendékeink és az alkalmazottainak számára – magyarországi példára – bevezettük a koronavírus elleni oltást (ez a döntés számomra olyannyira egyértelmű volt, mint az, hogy a meccslátogatást, tehát a szurkolók beléptetését a stadionokba nem lett volna szabad oltási igazoláshoz kötni),
Mindent összevetve, ezekkel a példákkal akartam árnyalni azt, hogy habár szakmailag valóban sikeres évünk volt, ezzel együtt beszélnünk kell az árnyoldalakról is. A labdarúgásban, ha egy pillanatra megállsz és ünnepelteted magad, azonnal kapod a pofont.
– Ha már árnyoldalak: a felnőtt csapatuk kifejezetten rosszul kezdte az őszi idényt, végül azonban kezdtek jönni a győzelmek.
– Amíg az utánpótlás esetében eléggé önkritikus vagyok, addig a felnőtteknél egy kissé más a helyzet. Talán sokkolom a kijelentésemmel, de ha az FK Csíkszereda a huszadik, tehát utolsó helyen lenne a másodosztályú bajnokságban, én azt is jó eredménynek tartanám.
Az első ok: a hiedelmekkel ellentétben a felnőtt csapatunk nem kap semmiféle állami támogatást.
A második ok: önkormányzati támogatásból csak egy csekély összeget lehet a felnőttekre elszámolni.
A harmadik ok, amit minden támogatónak és szurkolónak meg kell értenie: mi mindig is egy fociakadémia leszünk, amelynek felnőttcsapata van. Én most szóról szóra idéztem a magyar miniszterelnök urat, aki a legutóbbi találkozásunkkor a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiáról mondta ugyanezt.
– Megütötte a fülemet még az első kérdésre adott válaszánál egy fél mondata: „az alközpontoknál sokkal jobb munkát kell végeznünk”. Kérem, térjünk vissza erre, hiszen, ha már a felnőttcsapat úgymond nem prioritás, akkor az utánpótlás-nevelés mindenek előtti kell legyen.
– Az U19-es bajnoki címünk feljogosított arra, hogy Romániát képviselve részt vegyünk az UEFA Youth League-ben (ifjúsági Bajnokok Ligájában). Ez a szereplésünk pedig olyan volt, mint amikor az ember belenéz egy nagyon tiszta tükörbe, és könyörtelenül ráeszmél arra, hogy mégsem olyan szép és tökéletes, mint aminek hiszi magát, vagy amit a barátai mondanak. Találkozva egy nagyon komoly francia klubbal, az Angers SCO-val, amelynél megnézve az akadémiai munkát és a kiválasztási rendszert, újra kiderült számunkra – amiről nagyon keveset beszélünk –, hogy
Mi itthon mindig feltesszük a kérdést: miért jobbak a nyugat-európai klubok nálunk, és azonnal felmentjük magunkat a válasszal, hogy azért, mert ott több a pénz. Ez azonban nem igaz. Sokkal inkább az az igazság, hogy ott másként dolgoznak – ebből kifolyólag azonban valóban több is a pénz. A mi akadémiánk előtt is több út áll: mi abból indultunk ki egy évtizeddel ezelőtt, hogy a székely gyerekek pontosan úgy tudnak futballozni, mint a románok, sőt az is lehet, hogy jobban. Ebből az állításunkból hoztuk létre a székelyföldi utánpótlás-nevelést. Ezzel azonban nem kell megelégedni, hanem tovább kell lépni:
Én tehát csak úgy tudom elképzelni egy akadémia működését, ha megpróbálja a legjobbat nyújtani. Ehhez viszont az kell, hogy a gyermekek komoly képzését ne csak 14 évesen kezdjük el (ekkor kerülnek ugyanis be az akadémiára), hanem már 5–6 évesen. Ha ezt nem tudjuk megcsinálni, akkor továbbra is csak a mostani szinten fogunk maradni. A hozzánk bejutott gyerekeknek olyan technikai és taktikai hiányosságaik vannak, amiket mi tudunk ugyan pótolni, vagyis akár U19-es romániai bajnokot is tudunk faragni belőlük, többet azonban nem lehet kihozni. Ha látta a franciák elleni meccsünket, akkor gondolom érti, hogy miről beszélek.
– Tehát ha jól értem: a romániai utánpótlás-nevelés idei legjobb csapatának találkoznia kellett egy francia hasonló korú alakulattal ahhoz, hogy kiderüljön, van még ahová fejlődni.
– Pontosan. Mi ezt eddig is tudtuk, de egy dolog ezt elméletben tudni, és más szembe menni a valósággal. És lehet, hogy a 2021-es évnek öt év múlva nem az lesz a legnagyobb hozadéka, hogy mi megnyertük az U19-es bajnokságot és indultunk a Youth Leauge-ben, hanem sokkal inkább az, hogy nagy nehezen rávettük végre magunkat arra, hogy
– Kifejezetten örülök, hogy erre kitértünk. Egyetlen kérdés erejéig beszéljünk a környéken zajló beruházásaikról is. Hol tartanak?
– A csíkszeredai beruházásainkat nyárig befejezzük: kész lesz a városi labdarúgópálya másik főépülete, amivel összesen 2500-ra nő az ülőhelyek száma. Az az épület is multifunkcionális lesz és elsősorban az akadémiát szolgálja majd ki. Ami talán még nagyobb súlyú beruházás, az a készülő sportparkunk. Ott három edzőpályánk lesz, de
Mivel alapjában véve regionális egyesület vagyunk, ezért máshol is fejlesztünk: jövőre átadunk még egy füves pályát Marosvásárhelyen, közben pedig elkezdjük ugyanabban a városban egy edzőbázis építését, ez durván 4,5 millió eurós beruházás lesz. Ha minden jól megy, jövőben Kolozsváron is komolyan megvetjük a lábunkat: szándékunkban áll két műfüves pálya építése. Azért fogalmazok óvatosan, mert Romániában egy építkezési engedély megszerzése nem egyszerű. Ha elkészülnek azok a pályák, akkor majd azok a gyerekekkel foglalkozó klubok használhatják, amelyek vállalják, hogy az edzésnyelvük magyar – is – lesz.
Az FK Csíkszereda két góllal elveszítette a hazai odavágót az UEFA Ifjúsági Liga bajnoki ágának első fordulójában. A francia Angers SCO az első félidőben egy szöglet, a másodikban szabadrúgás után talált be a székelyföldiek kapujába.
Az első mérkőzéshez hasonlóan a visszavágót is uralta a SCO Angers együttese, a francia fiúk szerdán este 3–0-ra verték az FK Csíkszeredát a labdarúgó UEFA Youth League bajnoki ágán, így kettős győzelemmel léptek tovább a következő körbe.
Eredmények
Az FK Csíkszereda nyerte meg a romániai U19-es Elit Liga döntőjét júniusban, amikor 2–1-re legyőzte az FC Viitorult, ezzel a bajnoki cím mellett egyben az ifjúsági Bajnokok Ligája-szereplést (UEFA Youth League) is kiharcolta. A Székelyföld Labdarúgó Akadémiának ez volt a második bajnoki döntője a 2020–2021-es idényben, június elején az U16-os együttes szerepelt a korosztályos döntőben, ott azonban 4–1-re alulmaradt az Academica Clinceni-nyel szemben. Az FK Csíkszereda U19-es csapatát a francia bajnok Angers SCO-val sorsolták össze a Youth League-ben; mindkét meccsen a franciák győztek, Csíkszeredában 2–0-ra, Angersben 3–0-ra.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
szóljon hozzá!