
A legmasszívabb elbocsátások a készruhaiparban voltak. Szeptemberre is be van tervezve már egy tömeges elbocsátás a szektorban. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Hatezer fölé nőtt a munkanélküliek száma augusztus végére Hargita megyében. Megugrott az állástalanok száma az elmúlt hónapban, majdnem 800-an váltak regisztrált munkanélkülivé – ez még úgy is jelentős növekedés, hogy egy részüket nem az elbocsátottak, hanem a középiskolát frissen befejezők teszik ki. A munkaerőpiacon tapasztalható bizonytalanságra utalnak a kényszerszabadságok felfüggesztésére biztosított állami támogatás igénylési adatai is.
2020. szeptember 07., 11:292020. szeptember 07., 11:29
2020. szeptember 07., 17:412020. szeptember 07., 17:41
„Augusztus végéig 6028 munkanélkülit regisztráltunk. Ez elég jelentős növekedést jelent” – foglalta össze és jellemezte az éves munkanélküliségi adatokat lapunknak Tiberiu Pănescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatója. Az intézmény adatai jól mutatják a munkanélküliségi ráta növekedését:
Ez még úgy is ugrásszerű növekedésnek tekinthető, hogy a közel 800 új regisztrált munkanélküli közül mintegy 400-at a középiskolát frissen befejezők – tehát nem elbocsátott alkalmazottak – teszik ki. Részben ez miatt egyébként megnőtt a 25 évnél fiatalabb munkanélküliek részaránya.
A múlt év azonos időszakának a munkanélküliségi adatait figyelembe véve is azt láthatjuk, hogy idén – nagyrészt a koronavírus-járvány okozta válság következtében – romlottak a foglalkoztatottsági mutatók Hargita megyében:
Tömeges elbocsátások során az elmúlt két hónapban mintegy 450-en veszítették el az állásukat Hargita megyében, többnyire a textiliparban. A csoportos elbocsátásokra vonatkozó, előre történő bejelentési kötelezettség miatt az ügynökségnél már tudnak róla, hogy
Tiberiu Pănescu azonban azt is megjegyezte, „sajnos nagy a valószínűsége, hogy ez folytatódni fog”, azaz kapnak majd új bejelentéseket is. Ugyanakkor a pótérettségi, illetve az egyetem befejezése után várható bejelentkezések miatt is
Az intézmény adatai arra utalnak, hogy a korlátozások feloldása, illetve a foglalkoztatást ösztönző állami támogatások hatására sem szűnt meg a bizonytalanság a munkaerőpiacon. Erre utal, hogy
Ez nem azt jelenti, hogy ezek kivétel nélkül nem tudtak újraindulni és elbocsátották alkalmazottaikat, hanem azt, hogy nem merték vállalni azt, hogy a támogatásért cserébe három hónapig biztosan munkát tudnak adni az érintett alkalmazottaknak, inkább a támogatást mellőzve, önerőből indultak újra – magyarázta Tiberiu Pănescu. Mintegy 700-800 Hargita megyei vállalkozás lehet hasonló helyzetben, ugyanis korábban mintegy 2000 rendelt el kényszerszabadságot 14 000 alkalmazott esetében, de
Az ügynökség júniusra 1153 vállalkozás 8578 alkalmazottja esetében összesen 8,4 millió lejnyi bértámogatást utalt ki, júliusra pedig 949 cég 4567 alkalmazottja esetében 4,58 millió lejt, de további 132 támogatásra jogosult cég esetében várják, hogy az állam átutalja a szükséges pénzeket.
A megyei munkaerő-elhelyező ügynökség ezen a héten felmérésbe kezd a Hargita megyei vállalkozások körében.
Rákérdeznek arra is, hogy kénytelenek lesznek-e elbocsátásokat végrehajtani vagy meg tudják tartani alkalmazottaikat, esetleg még alkalmazni is tudnak. Az ügynökségnél arra számítanak, hogy a felmérés eredményei alapján pontosabb képet kapnak arról, hogy mekkora támogatási költségvetésre lesz szükségük az elkövetkező időszakban, illetve milyen átképzéseket, és milyen, az ügynökség által finanszírozott tanfolyamokat kellene indítani annak érdekében, hogy a személyzetbővítést tervező vállalkozások munkaerőt találjanak – tudtuk meg az intézmény vezérigazgatójától. A felmérés eredménye várhatóan szeptember végére készül el.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
1 hozzászólás