Fotó: magyarvagyok.info
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa szervezésében vetítik április 27-én 18 órától A Szent Korona és a koronázási kincseink nyomában című tudományos ismeretterjesztő filmet Csíkszeredában, a Lázár-házban. A filmvetítés után közönségtalálkozó is lesz Katona Csabával, Cseh Istvánnal és Bárány Krisztiánnal. Gyergyószentmiklóson a Szent István plébánián szombaton, 19 órától mutatják be a filmet.
2017. április 24., 15:342017. április 24., 15:34
2017. április 24., 16:282017. április 24., 16:28
Az alkotás a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport
Az egy órás alkotás szakértő-főszereplője Pálffy Géza történész, a kutatócsoport vezetője. A forgatókönyvet írta és rendezte Bárány Krisztián, a filmet testvére, Bárány Dániel fényképezte.
A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című ismeretterjesztő film a magyarság első számú ereklyéje és legfőbb nemzeti kincse, a Szent Korona, valamint a magyar felségjelvények és királykoronázásaink eddig ismeretlen történeteinek felfedezésére hívja a nézőt. A Szent Korona tisztelete vitathatatlan és mind a mai napig töretlen. Sorsa nemcsak tükröződik a magyarság sorsában, hanem több mint ezer év alatt Magyarország történetének és államiságának legfőbb szimbólumává is vált. Ennek ellenére a korona kalandos históriájának számos fejezetét napjainkig homály fedi. Az MTA BTK TTI-ben 2012 közepe óta működő „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport szisztematikus kutatómunkával ezeket a fehér foltokat igyekszik feltárni és a nagyközönség számára is bemutatni.
A Bárány testvérek mind az öt magyar koronázóvárosba (Esztergom, Székesfehérvár, Pozsony, Sopron és Budapest), mindegyik koronázótemplom színhelyére és a Szent Korona legfontosabb őrzési helyeire, összesen közel húsz helyszínre kísérték el a szakértőket. A tudományos ismeretterjesztő filmben számos eddig ismeretlen koronázási kincsünk kerül első ízben alaposabb bemutatásra – például a legrégebbi koronás országzászló (1618), az első budai koronázás (1792) magyar királyi udvarmesteri pálcája vagy éppen egy elveszettnek hitt koronázási jelvény, az utolsó pozsonyi szertartáson (1830) használt koronázási cipellő.
éppúgy, mint a magyar felségjelvény legizgalmasabb kalandjaival, a világhódító Szulejmán szultánhoz és Bethlen Gábor erdélyi fejedelemhez fűződő viszonyával, de még koronázásaink kulisszatitkaival is – olvasható a filmről az Uránia Nemzeti Filmszínház weboldalán.
A FilmLab által gyártott egy órás ismeretterjesztő filmet színészek és hagyományőrzők közreműködésével készített illusztrációk gazdagítják.
Gyilkossági kísérlet miatt tartóztattak le 30 éves Kovászna megyei férfit, akit egy ismerőse uszított rá az áldozatra. A tettes agyba-főbe verte a sértettet, akivel a felbújtónak korábban „üzleti nézeteltérései” voltak”.
Rendhagyó módon ünnepli meg a városvezetés a csíkszeredai Hargita utca Ligat hídon túli szakasza felújításának lezárását vasárnap. „Birtokba veszik” az aszfaltot a különböző programokkal, ezért ezen a napon útlezárásra kell számítani.
Bábelőadásokkal, kiállításokkal, gyerekfoglalkozásokkal, koncerttel és családi nappal várja a kicsiket és nagyokat a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház keretében működő Udvarhely Bábműhely a bábszínház világnapja alkalmából.
A Máramaros megyei rendőrség büntetőeljárást indított, miután arról értesült, hogy egy borsai nő időközönként ketrecbe zárva tartotta fogyatékkal élő felnőttkorú fiát.
Értékes nyereményekkel ösztönzik a 14-23 éves romániai fiatalokat arra, hogy olyan kisfilmeket készítsenek, amelyek a drogok káros hatásaira, a tiszta élet fontosságára hívják fel a figyelmet. A versenyt a gyergyószentmiklósi Rotary Klub szervezi.
Egyetlen napirendi pont szerepelt a marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület keddi ülésén: elfogadták, hogy százmillió lejjel többe kerül a városi körgyűrű harmadik szakasza.
Nem fogyasztható az ivóvíz Zetelaka községben, mert a víz minősége nem felel meg a törvényben előírt követelményeknek – értesíti a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán a lakosságot.
Szentegyházi diák is továbbjutott a Szakma Kiváló Tanulója (Szakma Sztár) verseny magyarországi válogatóján. Simó András az asztalosok csoportjában mérettette meg magát.
Közel 14 ezer munkavállalási engedélyt bocsátottak ki Romániában külföldi állampolgárok számára az év első két hónapjában – tájékoztatta kedden az országos bevándorlási felügyelőség az Agerpres hírügynökséget.
Idén Csíkszeredában szervezik meg a Down-szindróma világnapját Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely után. A Happy Down Egyesület szervezésben az ünnepet a Szakszervezetek Művelődési Házában tartják március 23-án 11 órától.
szóljon hozzá!