A Székely Hadosztály emlékműve a csíksomlyói Fodor-ház udvarán. Megemlékezést tartanak június 4-én. Archív
Fotó: Veres Nándor
Színes programkínálattal emlékeznek meg a trianoni békediktátumról a századik évfordulón, csütörtökön Csíkszéken. Tizenhárom településen szerveznek különböző programokat.
2020. június 03., 19:362020. június 03., 19:36
2020. június 03., 19:422020. június 03., 19:42
Csíkszék tizenhárom településén várják különböző programokkal az ünneplőket Trianon centenáriumán. A központi eseményt Csíkszeredában tartják az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének rendezésében. A csíksomlyói Fodor-ház udvarán lévő Székely Hadosztály-emlékműnél tartandó megemlékezés 17 órától tárogatójátékkal kezdődik, majd 17.30-kor haranghúzással, 17.35-től pedig ünnepélyes zászlófelvonással és himnuszénekléssel folytatódik. A továbbiakban Bilibók Attila színművész előadása lesz látható, amit közös ima követ. Kevéssel 18 óra után köszöntőbeszédek hangzanak el, 18.45-től pedig
Az esemény tárogatójátékkal és énekkel zárul, az ünnepség ideje alatt a Csíkszéki Mátyás Huszárok alkalomhoz illő dalokat énekelnek, illetve őrséget állnak a térség településeiről érkező fiatalok.
A szervezők emlékeztetnek, hogy a járványügyi intézkedések miatt (két méter távolság) a megemlékezésen korlátozott számú személy részvételére van lehetőség. Ettől függetlenül bárki bekapcsolódhat a rendezvénybe, mivel élőben közvetítik az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének Facebook-oldalán.
A csíkszeredai ünnepség mellett tucatnyi községben tartanak megemlékezést a trianoni békediktátum századik évfordulóján, csütörtökön. A csíkszentsimoni templomkertben 17 órától faültetés, Csíkszentdomokoson pedig 21.20-tól a Garados-hegyen őrtűzgyújtás várható. Csíkkozmáson az összefogás keresztjének leleplezése és megáldása 20.45-kor esedékes a templomkertben, Újtusnádon pedig 17.30-tól megemlékező előadást tartanak szintén a templomkertben. Csíkszentkirályon 16.30-kor megemlékező szentmisét tartanak a szabadtéri oltárnál, majd 17.30-kor megszólalnak a harangok a településen, 17.40-kor pedig a polgármesteri hivatal előtt a centenárium alkalmából állított kereszt leleplezése és megáldása következik. Csíkszentléleken 17 órától tartanak megemlékező előadást a templomkertben, Csíkszentmártonban pedig gyertyás felvonulást szerveznek a helyi emlékműhöz, amit 17.30-kor közös ima követ. Csíkrákoson 17.30-tól, Szépvízen pedig 21.30-tól szerveznek megemlékezést. Madéfalván és Csíkkarcfalván is őrtüzet gyújtanak, Csíkszentmihályon pedig faültetés színesíti az ünnepi programot.
Az Erdélyi Magyar Szövetség, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács vezetői, tagjai, illetve szimpatizánsai is megemlékezéseket szerveznek Csíkszéken, a helyszínek összesítése itt található.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
1 hozzászólás