
Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház legfelső, ötödik emeletén tavasz óta az intézmény onkológiai osztálya működik. A Nemzetközi Rákellenes Világnap apropóján lifteztem a felső szintre. Az egyik kórteremajtó kis ablakán figyeltem amint Dr. Csíki Csongor, az ajtónak háttal, egyik pácienssel üldögél, és ráérősen beszélget. Az onkológiai részleg húsz ágyas, de a beteglétszám állandóan változik: délelőtt a frissen érkezettek már az ágyakra várnak, a hazaindulók pedig a kibocsátóra, s így akár 25-30 is lehet adott pillanatban a létszám.
2009. november 05., 20:032009. november 05., 20:03
2010. augusztus 16., 16:132010. augusztus 16., 16:13
Egyik kórterembe bemegyünk, abba, amelyikben a betegek beleegyeznek a fényképezésbe. Gagyi, alfalvi, jenőfalvi, bükkloki különböző korú férfiak. Két ágynál csepeg a perfúzió, a legidősebb beteg, a 73 éves Dénes bácsi viszont épp nincs ágyhoz kötve. Kalap takarja meggyérült haját, miközben a kagylónál elmossa néhány használati tárgyát, s dicséri az ellátást: „Erősen jó kezelést kapunk! Mindent megkérdez a doktor úr” – magyarázza.
Dénes bácsi április óta rendszeresen megfordul az osztályon, de volt már a a belgyógyászaton, a sebészeten, az ideggyógyászaton is. Mondja, hogy valamikor gazdálkodott, de már „nem arra való”, s búsulja a tehéntartókat s a tej árát. „Csúfolkodnak, pedig nálunk a legjobb fajta a tej, hetvenhétezer féle gyógynövényt eszik a tehén” – dohogja. „Ne búsulja a tehenet, gyógyuljon!” – biztatom.
„Tudja mit, ez az öregség már elő kezdett lépni, nincs ellenállóképesség a szervezetbe. Nyúzzák, nyúzzák, amennyire lehet” – sorolja s Csíki doktor egészíti ki. „Dénes bácsi egyik olyan betegünk, aki nagyon természetes módon, ha így mondhatom, elfogadja a prognózisát. Az ő prognózisa nem engedi meg a gyógyulás gondolatát, s ő ezt már tudja, többször elbeszélgettünk róla” – magyarázza az orvos, miközben összeszorul a szívem, „Most beszélgetünk és nevetgélünk, egy hete viszont meg sem tudott moccanni. A tüneti kezelésnek köszönhetően van most ilyen állapotban, de lehet, hogy hetekről beszélgetünk.”
Riportunkat olvassa el teljes terjedelmében a Csíki Hírlap pénteki számában!
Átmeneti vagy időszakos vízellátási szünetre kell számítani Csíkszeredában több utcában is kedden, javítási munkálatok miatt.
Egyre nehezebb megélni Hargitafürdőn, hiszen munkahelyek szűntek meg, vállalkozások zártak be, a turizmus pedig túlzottan a téli idényre épül. A településen már keresik a kapaszkodókat a nagy sítervektől a négy évszakos turizmusig.
Elfogadták Csíkszereda városközpontjának védett övezeti rendezési tervét, amely szűkíti a védett központi övezetet, több helyen lazítja az építkezési előírásokat, és a tömbháznegyedek esetében is csökkentheti a bürokráciát.
Visszaköltözhet néhány héten belül a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség a csíkszeredai székházába, ahol már csak az utolsó simításokat és a tereprendezést végzik a teljes korszerűsítés után.
Színpadra állítja Márton Áron püspök életét, hitét és örökségét az Én népem című folkopera, amelyet szombaton 20 órától mutatnak be a csíkszeredai gyorskorcsolyapályán. Az összművészeti produkcióban 130 néptáncos és szereplő vesz részt.
A tesztüzemig védőfóliával óvják a rongálástól azokat a pannókat, amelyeken élőben lesz követhető a városi buszok érkezése, illetve a menetrend. Az összesen harminc ilyen pannóból eddig huszonkettőt szereltek fel.
Fának hajtott autójával egy 21 éves, balánbányai fiatalember a Balánbánya–Csíkszentdomokos közötti úton szombaton délelőtt. A balesetben személyi sérülés nem történt, csak anyagi kár keletkezett, a sofőr szervezetében azonban alkoholt mutattak ki.
Nagyboldogasszony napján, a kontumáci búcsú ünnepén avatták fel Gyimesbükkben Dani Gergely esperes-plébános mellszobrát. A templomépítő pap örökségét a hit, a magyar oktatás és a közösség megmaradásának példájaként idézték fel.
Csak néhány ajtót kellene kinyitni – vagy mégsem? Nyáron napozóhellyel bővülhetne a Csíki Csobbanó, ám ami egyszerű ötletnek tűnik, az a városvezetés szerint műszaki, engedélyezési és szervezési kérdések sorát veti fel.
Megkezdődtek a felújítási munkálatok a csíkszeredai Levendula utcában, emiatt forgalomkorlátozásokat vezettek be.