
Fotó: Kristó Róbert
A taplocai kutyamenhely közvetlen szomszédságában új telephelyet épít a kóbor kutyák elhelyezésére a csíkszeredai önkormányzat. A létesítmény a Pro Animalia Alapítvány eddigi menhelyének tevékenységét egészíti ki a kóbor kutyák ideiglenes elhelyezésével és kezelésével. A városban állandóan csatangolnak kóbor kutyák, ebben az évben több mint száznegyvenet fogtak be az Eco-Csík Kft. munkatársai.
2014. július 30., 08:512014. július 30., 08:51
Új ketreceket épít a csíkszeredai önkormányzat a csíktaplocai kutyamenhely közvetlen szomszédságában. A telephelyen ideiglenesen látják majd el a kóbor kutyákat, amelyek aztán az alapítványi menhelyre kerülnek át.
Tavaly szeptemberben lépett életbe az a törvény, amely számos feladatot rótt az önkormányzatokra a kóbor kutyák összegyűjtésével kapcsolatosan, és lehetővé tette a gazdátlan ebek végleges elaltatását is. A törvény végrehajtási utasításait múlt hónapban felfüggesztette a bukaresti táblabíróság, így jelenleg tilos a kóbor kutyák elaltatása.
Építik az új telephelyet
Csíkszeredában a szeptemberi törvény megjelenése előtt is igyekeztek orvosolni a kóbor kutyák jelentette problémát. Az ebek összegyűjtését a közterek takarításával megbízott cég végezte el és végzi ma is, a befogott négylábúakat pedig a csíktaplocai, a Pro Animalia Alapítvány által működtetett menhelyre szállították, szállítják. A jogszabály megjelenésének hatására ugyanakkor az önkormányzat saját telephely építtetéséhez fogott hozzá a meglévő csíktaplocai menhely közvetlen közelében. Az új ketreceket ott alakítják ki, ahol korábban karanténba helyezték az újonnan beszállított kutyákat, és a létesítmény továbbra is ezt a funkciót fogja betölteni, ott tartják és kezelik egy ideig a befogott kutyákat, majd azok átkerülnek az alapítványhoz.
Év végéig fejezik be
Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere a téma kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a törvény alkalmazásának felfüggesztése nem befolyásolta a csíktaplocai menhelyet működtető Pro Animalia Alapítvány és az önkormányzat évek óta fennálló, jó együttműködési kapcsolatát. Az elöljáró elmondása szerint az önkormányzati menhely kialakítását a hónap közepén kezdték el, önerőből építenek hozzávetőleg húsz, a követelményeknek megfelelő ketrecet a gazdátlan ebek számára. Mint magyarázta, úgy ítélik meg, ennyi elegendő lesz a kutyák ideiglenes tartására, de ha még szükséges, akkor később tudnak bővíteni. A munkálatokat szeretnék még ebben az évben befejezni, tette hozzá az alpolgármester.
Ingyenes az örökbefogadás
Korábban ötven lejt kellett fizetnie annak, aki örökbe szeretett volna fogadni egy kutyát a taplocai menhelyről, de mint Buslig Johanna, a Pro Animalia Alapítvány alkalmazottja újságolta, ezentúl ingyenesen lehet elvinni a kutyákat a menhelyről. „Persze, a feltételeink továbbra sem változtak, megnézzük, hová kerül a kutya” – mondta Buslig. Tőle tudjuk, hogy a menhelyen jelenleg több mint 350 kutyát tartanak el, emellett 55 kölyökkutyát kezelnek karanténban. Ebben a hónapban Csíkból hárman fogadtak örökbe kutyát, Németországból pedig több mint hatvanan.
Csatangoló ebek a városban
Az utóbbi napokban is lehetett nagy testű, gazdátlan kutyákat látni Csíkszereda utcáin. „Találkoztunk olyan esettel is, hogy befogtunk egy kutyát, elvittük a menhelyre, és később ugyanazt a kutyát ismét az utcán láttuk viszont” – mesélte Voloncs Csaba, az állatok befogásával megbízott Eco-Csík Kft. szóvivője. A jelenség ismert Buslig Johanna által is, a menhely alkalmazottja elmondta, ritkán előfordult, hogy megszökött egy-egy négylábú a telephelyről, de arra is volt már példa, hogy valaki örökbe fogadta és később elengedte. Voloncs Csabától továbbá megtudtuk, hogy idén több mint száznegyven kutyát szállítottak a menhelyre, a legtöbb kóbor ebet az év első hónapjaiban fogták be, júliusban 13 kutyát. A lakossági bejelentések szerint sok kóbor kutyát találtak többek között a Fortuna lakópark közelében, a Jégpálya lakótelepen, valamint a Gyermek sétányon.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
Jubileumok, nemzetközi fellépők, a lant kiemelt szerepe és generációkat összekötő mesterkurzusok várják a közönséget július 6–12. között a 46. Csíkszeredai Régizene Fesztiválon.
A rágcsálók szaporodásának megfékezése érdekében Csíkszereda Polgármesteri Hivatala közterületi irtást rendelt el.
Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.
Rovarirtást végeznek Csíkszereda teljes közterületén, csütörtökön este.
A gyermekeket érő digitális hatásokról, a túlzott képernyőhasználat következményeiről és a tudatos eszközhasználat fontosságáról tart előadást Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő június 25-én, csütörtökön 17 órától a Csíki Moziban.
A végleges körforgalom elkészülte után egy újabb fontos beruházás közeledik a befejezéshez Csíkszentkirály községben.
Meghaladja a 231,5 millió lejt a tervezett új csíkszeredai fertőző- és tüdőkórház beruházási értéke, miközben az eredeti becslés még csak 71 millió lej volt. Ha a kormány jóváhagyja az új összeget, a munkálatok még idén elkezdődhetnek.
Hiába készültek a felújításra, végül elmaradt a beruházás a csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola Gál Sándor utcai épületénél, ezért kisebb karbantartási munkák után hamarosan visszaköltözik az iskola az épületébe.
Átmeneti vagy időszakos vízellátási szünet lesz több csíkszeredai utcában, két lakónegyedben pedig nyomáscsökkenés lehetséges a betervezett munkálatok miatt.
szóljon hozzá!