
A nyomógombbal ellátott jelzőlámpákra is van igény a gyalogátjáróknál
Fotó: Tuchiluș Alex
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
2025. március 31., 10:312025. március 31., 10:31
A gyalogosok és az autósok igényei, szükségletei között úgy kell egyensúlyozniuk az illetékeseknek Csíkszeredában, hogy a forgalom résztvevői közül egyik fél se kerüljön hátrányba – ez derült ki a Bors Béla alpolgármesterrel a témában folytatott beszélgetésünkből. Veszélyben nyilvánvalóan a gyalogosok vannak inkább, mert dacára a sebességkorlátozásoknak, a száguldozók megfékezését szolgáló magasított gyalogátjáróknak, valamint a gyalogos átjárók villogó jelzésének, megvilágításának, továbbra is történnek gázolások az átjárókon.

Egy idős, a gyalogátjárón szabályosan átkelni szándékozó nőt ütöttek el csütörtök délután Csíkszeredában, a Kossuth Lajos utcában.
A gyalogos átkelés biztonságának növelése az átjárók külön megvilágításával kezdődött, amely a Brassói út mellett a város számos pontján már jó rálátást biztosít sötétben az átkelőkre, ugyanakkor az átjárókat jelző táblákon több esetben a villogó lámpák is megjelentek, amelyek nappal is óvatosságra intik az autóvezetőket.
Ilyen rendszer jelenleg csak a város egyetlen okos útkereszteződésében, a Márton Áron – Taploca – Szék és Nagyrét utcák találkozásánál üzemel, ott viszont kamerákkal ellátott jelzőlámpák irányítják a forgalmat.
Számos gyalogátjáró külön megvilágítást kapott
Fotó: Veres Nándor
Más helyszíneken viszont ilyen, a gyalogosok biztonságát szolgáló jelzőlámpák felszerelése nem egyszerű.
ahol a kétszer két sávos Brassói úton jelentős az áthaladó forgalom, a gyalogosok veszélyeztetettsége pedig a szélesebb úttest miatt is nagyobb. A gyalogátkelőt jelző táblákra felszerelték a villogó lámpákat, az átjáró kiemelt megvilágítást is kapott, de a nyomógombos jelzőlámpától egyelőre tartózkodik a városvezetés.
– ismertette az elöljáró.
Sok átjárónál villogó lámpák is figyelmeztetnek
Fotó: Gábos Albin
Hozzátette, ott a Kossuth Lajos és Mihail Sadoveanu utcák forgalmát is kezelni kell, mert a közelben három gyalogátjáró is van két utca csatlakozásával. Így a közlekedésrendészet részéről olyan javaslat is érkezett, hogy meg lehetne változtatni a haladási irányt a két utca csatlakozásánál, azaz, a Brassói útról a Sadoveanu utcába lehessen betérni, és ne a Kossuthba.
Hasonlóan alapos elemzésre van szükség annak érdekében, hogy kiderüljön, a Kossuth Lajos utca hosszán, ahol számottevő úgy az autós, mint a gyalogos forgalom, érdemes-e az átjáróknál nyomógombbal ellátott jelzőlámpákat telepíteni – vázolta Bors Béla. Emlékeztetett, ez a változtatás adott esetben nagyobb torlódást okozhat annál, mint ami most van.
– magyarázta. Ezért szerinte a forgalmi változtatásokat csak megalapozott döntésekkel lehet bevezetni.
A gyermekeket érő digitális hatásokról, a túlzott képernyőhasználat következményeiről és a tudatos eszközhasználat fontosságáról tart előadást Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő június 25-én, csütörtökön 17 órától a Csíki Moziban.
A végleges körforgalom elkészülte után egy újabb fontos beruházás közeledik a befejezéshez Csíkszentkirály községben.
Meghaladja a 231,5 millió lejt a tervezett új csíkszeredai fertőző- és tüdőkórház beruházási értéke, miközben az eredeti becslés még csak 71 millió lej volt. Ha a kormány jóváhagyja az új összeget, a munkálatok még idén elkezdődhetnek.
Hiába készültek a felújításra, végül elmaradt a beruházás a csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola Gál Sándor utcai épületénél, ezért kisebb karbantartási munkák után hamarosan visszaköltözik az iskola az épületébe.
Átmeneti vagy időszakos vízellátási szünet lesz több csíkszeredai utcában, két lakónegyedben pedig nyomáscsökkenés lehetséges a betervezett munkálatok miatt.
Újabb szakaszánál tart a községi utak és utcák korszerűsítése Csíkszentimrén. Miután korábban már jelentős mennyiségű útszakaszt aszfaltoztak, most újabb helyszíneken, kisebb utcákban is felújítás történik.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a csíkszentlélekieket szombaton este, hogy medvét láttak a település főutcáján.
A kedden Csíkszeredában elhunyt 48 éves férfi halálával kapcsolatban érdeklődtünk a rendőrségi szóvivőnél. Néhány dolgot már kizártak.
Kilőtték szerdán este azt a medvét Kászonban, amely hétfőn két embert sebesített meg egy esztenán. A nagyvad a hajtás során a vadőrre és a vadászra is rátámadt, ezért döntöttek a kilövése mellett.
Két ember megsérült, miután a medvéhez riasztott csapatra támadt a nagyvad szerdán este fél tíz körül a Kászonokban.
szóljon hozzá!