Az erdélyi fejedelmek székelyeknek adományozott címeres leveleiről tartott előadást Tüdős S. Kinga péntek délután Csíkszeredában.
2012. december 08., 12:552012. december 08., 12:55
2013. január 08., 13:522013. január 08., 13:52
A Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadássorozat keretében a sepsiszentgyörgyi Tüdős Istvánné Simon Kinga eddigi kutatásainak eredményeibe nyújtott betekintést. Az előadó a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem művészettörténet és klinikai pszichológia szakán végezte tanulmányait, 1995-ben szerezte meg történettudományi doktori címét. A Magyar Országos Levéltárban kutatott, ahol számos címeres székelyföldi levelet talált. Tizenöt éve határozta el, hogy összegyűjti ezeket, és tanulmánykötet formájában a nagyközönség elé tárja.
Megítélése szerint „ez a csont nincs lerágva”, hiszen senki sem foglalkozott mélyrehatóan a címeres levelek összegyűjtésével, egységben való megközelítésével. Sem a történészek, sem a művészettörténészek nem álltak rá erre a témára. Elmondása szerint egy olyan tanulmányt kíván elkészíteni, ami kimondottan a Magyar Országos Levéltárnak az anyagára támaszkodik, és ennek alapján szeretné felmérni a címeres levelek mennyiségét, milyenségét és sajátosságait.
Tüdős S. Kinga emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy a székelyek Zsigmond királytól kapták meg a hold és a nap szimbólumának használati jogát. „Az erdélyi fejedelmek székelyeknek adományozott címereiben érdekes, hogy mennyire különállóak az európai címerektől, de még a magyarországi címerektől is jelentősen különböznek. Beszélhetünk erdélyi sajátosságról. Sajátságos nem csak a lelkületük, hanem formaviláguk is” – véli a művészettörténész.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!