Az orgona szebbé teszi az ünneplést

•  Fotó: Iochom Zsolt

Fotó: Iochom Zsolt

Egy orgonának kell tudni sírni, örülni, dicsőségesen szólni – vallják a hozzáértők. És valóban így van, hiszen az általa, templomokban megszólaló szép muzsika még a keményszívű ember lelkében is gyönyörűséget ad, közelebb hozva őt ezáltal Istenhez. Vasárnap rendhagyó ünnepre voltak hivatalosak a tusnádfürdőiek a helyi plébániatemplomban, hiszen a nemrég vásárolt, több mint fél évszázados orgonát szentelhette fel Jakubinyi György, a gyulafehérvári római katolikus főegyházmegye érseke.

Rédai Botond

2013. március 10., 14:502013. március 10., 14:50

2013. március 10., 21:202013. március 10., 21:20

Nehéz időkben sikerült felépíteni ezt a szép templomot a hívek és az akkori plébános segítségével. Ám azóta is hiányzott belőle Isten házának az ékessége, az orgona – fogalmazott az ünnepi szentmise bevezetőjében Balázs Hegedüs József. A tusnádfürdői plébános hozzátette, a múlt év közepén merült fel az orgona beszerzésének gondolata, az ehhez szükséges összeget alig hat hónap alatt sikerült összegyűjteni.

„Az orgona szebbé teszi a mi ünneplésünket, amely így Isten előtt is tetszetősebb lesz” – ez már Jakubinyi György érsek részéről hangzott el rövid üdvözlő beszédében. Ezt követően az egyházi méltóság megáldotta a Kisboldogasszony plébánia orgonáját. „A legjobb, a legszebb hangszer, a hangszerek királynőjének nevezték már az ókorban is” – fogalmazott későbbi prédikációja során az egyházfő. Hangsúlyozta, az orgona eredetileg világi hangszer volt, éppen ezért nehezen fogadták el annak egyházi használatát. Jakubinyi kiemelte, amikor az emberek ünnepelni ülnek össze, ének és muzsikaszóval jár a mulatság. Így van ez az egyházban is, ahol orgonával tesszük felemelőbbé a hívek énekét.

„Ez a zeneszerszám Isten dicsőségét szolgálja, manapság inkább egyházi hangszernek számít” – említette az érsek, köszönetet mondva mindazoknak, akik bármilyen módon hozzájárultak a hangszer megvásárlásához. „Most teljes ez a templom, mert orgonával rendelkezik” – zárta szentbeszédét a gyulafehérvári érsek.

A tusnádfürdői Kisboldogasszony plébániatemplom egyébként egy 1924-ben épített kápolna helyén áll. Utóbbit a hívek számának növekedése miatt és a nagyobb befogadóképesség kialakítása céljából az 1980-as évek elején lebontották, és helyére, új alapokkal, egy nagyobb templomot építettek. A templomépítést az akkori egyháztanács a papjával és a hívek összefogásával valósította meg. Mint azt már említettük, az orgona megvásárlásának ötlete tavaly nyáron merült fel. Balázs Hegedűs József helyi plébános kezdeményezésével a templom egy 1957-ben épült német Walcker gyártmányú orgonával gazdagodott, amely 2012. december 16-án szólalt meg először Tusnádfürdőn. Az orgona beszerzését a tusnádfürdői hívek, a Bethlen Gábor Alapítvány, Tusnádfürdő Polgármesteri Hivatala és a Nagytusnádi Közbirtokosság támogatta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. április 08., szerda

Betörések Csíkdánfalván: a nyitva hagyott ajtókon jutottak be a házakba, volt ahol leszerelték a térfigyelő kamerát is

Nyitva hagyott ajtókon és kapukon át jutottak be ismeretlenek több csíkdánfalvi házba a húsvéti ünnepek idején. Volt, ahonnan készpénzt vittek el, máshol sikertelen behatolási kísérlet történt, a rendőrség pedig több ügyben is nyomozást indított.

Betörések Csíkdánfalván: a nyitva hagyott ajtókon jutottak be a házakba, volt ahol leszerelték a térfigyelő kamerát is
Hirdetés
2026. április 08., szerda

Késve, de lesz tavaszi nagytakarítás Csíkszeredában

A megszokottól eltérően még el sem kezdődött a Csíkszeredában megszokott általános tavaszi nagytakarítás, amelynek megszervezését akadályozza, hogy nincs költségvetés. A hónap második felében viszont lesz erre lehetőség.

Késve, de lesz tavaszi nagytakarítás Csíkszeredában
2026. április 07., kedd

Újra benőtte a nád és a bozót az egykori Suta-tavat, miközben még mindig várat magára a felújítás

Ismét benőtte a nád az egykori csíkszeredai Suta-tavat, miközben 19 évvel a lecsapolása után továbbra sem kezdődtek újra a rehabilitációs munkálatok. A közbeszerzési eljárás ugyan újraindult, de az eredményt megóvták, így a kivitelezés ismét várat magára.

Újra benőtte a nád és a bozót az egykori Suta-tavat, miközben még mindig várat magára a felújítás
2026. április 06., hétfő

Hazahívó intézmény lett a gyimesbükki magyar óvoda

Négy éve avatták fel a magyar állami támogatással épült gyimesbükki óvodát, amely mára megtelt élettel. A kezdeti nehézségek után ma már 70 gyermek tanul itt, az intézmény pedig a helyi közösség megmaradásának egyik záloga lett.

Hazahívó intézmény lett a gyimesbükki magyar óvoda
Hirdetés
2026. április 06., hétfő

Csíkszentkirályon a húsvéti locsolkodás hagyománya apáról fiúra, anyáról lányra száll – videó

Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.

Csíkszentkirályon a húsvéti locsolkodás hagyománya apáról fiúra, anyáról lányra száll – videó
2026. április 06., hétfő

Ingyenes vércukormérés Csíkszeredában

Ingyenes vércukormérést szervez kedden és szerdán délután négy órától a Hargita Megyei Vöröskereszt a csíkszeredai Szabadság téren.

Ingyenes vércukormérés Csíkszeredában
Ingyenes vércukormérés Csíkszeredában
2026. április 06., hétfő

Ingyenes vércukormérés Csíkszeredában

2026. április 03., péntek

Ősi rítusok és élő hit: húsvét Csíksomlyón és Csobotfalván

Hajnali keresztúttól az esti feltámadási körmenetig részletes rend szerint zajlik a húsvéti ünnepkör Csíksomlyón, miközben Csíkcsobotfalván a népszokások is élő közösségi élményt kínálnak.

Ősi rítusok és élő hit: húsvét Csíksomlyón és Csobotfalván
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Ünnepi menetrend szerint közlekednek az autóbuszok Csíkszeredában

A húsvéti ünnepekre való tekintettel a Csíki Trans autóbuszai nem a megszokott menetrend szerint közlekednek péntektől keddig.

Ünnepi menetrend szerint közlekednek az autóbuszok Csíkszeredában
2026. április 01., szerda

Mesterséges intelligenciával követik a rönkszállítmányokat Székelyföldön is

Nem csak a fuvarleveleket tudja majd ellenőrizni, hanem a rakomány méretét is az a mesterséges intelligenciát használó rendszer, amelyet a rönkszállítmányok figyelése érdekében helyeznek üzembe. Ennek részeként kamerák telepítése van folyamatban.

Mesterséges intelligenciával követik a rönkszállítmányokat Székelyföldön is
2026. március 31., kedd

Megvédenék a falusi életformát Csobotfalván – ezt kérik a helyiek a városvezetéstől

Hiába Csíkszereda város része, megőrizte és továbbra is megőrizné falusi jellegét Csobotfalva – lakossági fórumot tartottak kedd este a helyi kultúrotthonban, ahol a jelenlevők a városrészt érintő problémákról beszélgettek Korodi Attila polgármesterrel.

Megvédenék a falusi életformát Csobotfalván – ezt kérik a helyiek a városvezetéstől
Hirdetés