
Trombitálni sem ajánlott a csendórák ideje alatt
Fotó: Haáz Vince
Társadalmilag és jogszabályilag is elismert a csendhez és pihenéshez való jog, bár sokszor szembesülünk ennek megsértésével. Ha a törvény által megszabott csendórákban zajongunk, busásabb pénzbírságra számíthatunk, mint máskor.
2025. január 11., 17:532025. január 11., 17:53
Főleg éjszaka minősülnek a hangos zajok csendháborításnak, de a tömbházban vagy társasházban élők jól tudják, hogy nappal sem kíméletesebbek a szomszédban zajló felújítás hangjai, a lármás veszekedések vagy a hangos zene, illetve hangszerek állandó felcsendülése. Nappal is van csendóra.
A pihenési órákat a 1991-ből származó 61-es számú törvény frissített változata szabályozza. Ez a társadalmi együttélés szabályainak megsértéséről rendelkezik, amely a lakók nyugalmának megzavarására vonatkozik 22-8 óra, illetve 13-14 óra között.
A hangos zene sem kivétel: csendháborításnak minősül, ha a szomszédot zavarja
Fotó: Haáz Vince
Ez azt jelenti, hogy ha ezekben az órákban bármely zaj, lárma előidézésével vagy bármilyen eszköz vagy hangszer nagy hangerőn történő használatával zavarjuk a körülöttünk élőket – akár jogi személyek irodáiban, akár magánszemélyek lakásában, illetve bármely olyan helyen, amely lakóépületként szolgál, vagy közvetlenül annak közelében található –, akkor
Maros megyében az elmúlt év januárja és novembere között 275 szabálysértési bírságot szabott ki a megyei rendőrség a 1991/61-es számú törvény 2. cikkelyének 26. pontja értelmében – közölte a Székelyhonnal Luca Alexandra, a rendőrség sajtószóvivője.
A csend megsértése csendórák idején pénzbírságot von maga után, öt évvel ezelőtt emeltek is a bírság összegén: 500 és 1500 lej között mozog. Ezen kívül, ha a szabálysértés 24 órán belül megismétlődik, a bírság 2000-3000 lejre is emelkedhet, vagy 70-120 órás közmunkát kell végeznie a csendháborítónak.
De a csendórákon kívüli időszakokban is büntetik a lármázókat, beleértve a zajkeltő eszközök használatát vagy ordibálásokat. Idetartoznak azok a szomszédok is, akik folyamatosan zajonganak, például a lakásfelújítások során.
Továbbá, ha egy földszinti bolt reggel nyolc óra előtt szeretne működni, és ez zajkeltéssel jár, akkor ehhez minden szomszéd hozzájárulása szükséges. Ellenkező esetben panaszt lehet tenni a polgármesteri hivatalnál vagy a rendőrségnél.
Három testvér konfliktusa miatt riasztották a rendőrséget, csendőröket, mentőket, de még a különleges bevetési szolgálatot is csütörtök délután Maros megyében.
A majdnem két héttel ezelőtt a Bucsecs-hegységben eltűnt fiatal brit turista keresése folytatódik, bár az utóbbi napokban mostohák voltak az időjárási körülmények – jelentette be csütörtökön a Brassó megyei Salvamont.
A hidrogén és a biogáz fontos szerepet játszanak a zöldenergiára való átállásban, de a széles körű alkalmazáshoz – különösen a tömegközlekedésben és a háztartásokban – még időre és további technológiai fejlesztésekre van szükség.
Letartóztatták a börtönökbe drogot csempésző hálózat kilenc tagját – köztük azt az ügyvédnőt is, akinek a segítségével a bűntényt elkövették.
Ausztria támogatja Románia csatlakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) – jelentette ki csütörtökön Christian Stocker osztrák kancellár, hozzátéve, hogy Románia olyan partner országa számára, amelyre számítani lehet.
Játéknak vélte és hazavitte a lezuhant orosz drónt egy helyi férfi a moldovai Pepeni határából, majd szét is szerelte – a rendőrség szerint a szerkezet katonai megtévesztésre szolgált, robbanóanyagot nem tartalmazott.
Cáfolta csütörtökön a belügyminisztérium a közúti forgalomra és a nyilvános helyekre kiterjedő megfigyelőrendszer működésbe hozásáról szóló információkat.
Őrizetbe vettek egy harmincéves sofőrt, aki ittasan vezetett, amikor összeütközött egy küldetésben lévő rendőrautóval Târgu Neamț városában csütörtökön.
A múlt év azonos időszakához viszonyítva 2025 harmadik negyedévében az óránkénti munkaerőköltségek a legtöbb ágazatban emelkedtek. Csökkenést csak a tanügyben (4,39 százalék) és a közigazgatásban (1,23 százalék) jegyeztek.
1 hozzászólás