
Elbizonytalaníthatja a rádió munkatársait az intézmény vezetőváltása körüli feszültség. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Pénteken zárult a Marosvásárhelyi Rádió menedzseri tisztségére kiírt versenyvizsga, amelynek során győztest hirdettek. A posztra pályázó négy személy közül az egyik közleményben fejezte ki elégedetlenségét és különböző vádakat fogalmazott meg a győztessel szemben. Eközben a parlament menesztette a Rádiótársaság vezérigazgatóját.
2017. április 27., 15:442017. április 27., 15:44
Botrányosan alakul a közpénzekből, az adófizető polgároktól az államkasszába begyűjtött összegekből fenntartott marosvásárhelyi regionális közszolgálati rádió vezetői tisztségéért folytatott megmérettetés.
A Marosvásárhelyi Rádió menedzseri funkcióját 2016 márciusától ideiglenes kinevezés alapján töltötte be Lavinia Nicoleta Ghișa, miután a posztról távozott Mirela Moldovan, aki hosszú éveken át vezette az intézményt. A tisztség végleges elfoglalásáért a törvény értelmében versenyvizsgát írt ki az Országos Rádiótársaság (SRR), amelyre négyen jelentkeztek: Sergiu Zereș, Angela Măgherușan Precup, Ioan Chiorean és Lavinia Nicoleta Ghișa. A vizsga első fordulója a menedzseri projektek elbírálása volt, amelyen mindannyian túljutottak.
a Bukarestben megtartott személyes interjúra, amelyet sikerrel vett, és hétfőtől meghatározatlan időre elfoglalhatta a Marosvásárhelyi Rádió menedzseri tisztségét.
Az események kronológiai sorrendjét szem előtt tartva tegyünk egy kis országos kitérőt, ugyanis szerdán, április 26-án délelőtt Bukarestben a parlament két kamarájának plénuma elutasította a közszolgálati rádió intézményét 2012 óta vezető Ovidiu Miculescunak a 2015-ös és a 2016-os tevékenységi beszámolóját, annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban sikerült profitot termelnie és piacvezető lett. Ez a törvény értelmében az ő és a teljes igazgatótanács mandátumának a megvonásával egyenértékű. Így gyakorlatilag menesztették Miculescut – akinek esetében egy 2013-ban indított eljárás következményeként az idei év elején a hatóságok összeférhetetlenséget állapítottak meg a 2011-2012-es időszakra vonatkozóan, és 2011-2014 között elkövetett munkaköri visszaélés és érdekellentét gyanúja miatt bűnügyi perben is nyomozást folytatnak ellene, ezekért pedig több alkalmazott távozását követelte – a vezérigazgatói székből (a PNL és Traian Băsescu volt államfő szerint politikai döntés született, az USR pedig kivonult a teremből), helyére ideiglenes elnök-vezérigazgatónak a volt PSD-s szenátort, Georgică Severint nevezték ki.
Nem sokkal a fővárosi történések után, szerdán, április 26-án délben a Marosvásárhelyi Rádió igazgatói székére korábban pályázó egyik jelölt, Ioan Chiorean szerkesztőségünkbe is elküldött közleményében fejezte ki nemtetszését és elégedetlenségét a versenyvizsga megszervezésével, lefolytatásával és végeredményével kapcsolatban, és különböző vádakat fogalmazott meg a győztessel szemben. Többek között
olyan ügyekben érintett, mint igazgatóként a SRR-hez tartozó Antena Brașovului rádió bezáratása („az első és egyetlen csőd a SRR történetében”), a Kolozsvári Rádió kinevezett igazgatójaként 100 ezer eurós kár okozása a SRR-nek („Mihai Miclăuș alkalmazott visszaélésszerű felfüggesztése miatt a bíróság által megítélt 100 ezer eurós kártérítés, amelyet Lavinia Nicoleta Ghișának, Ovidiu Miculescunak és Bogdan Roșca Zasmencunak kell közösen megtérítenie”) és a Marosvásárhelyi Rádió korábbi vezetőjének, Mirela Moldovannak a menesztése, továbbá a versenyvizsga elbíráló bizottságára Miculescu által gyakorolt nyomást is felrója Ioan Chiorean. Emellett egy levelet is kaptunk, amelyen 58 marosvásárhelyi személy – ismertek és kevésbé ismertek egyaránt – neve szerepel aláíróként, és amelyben, a SRR vezetőségének címezve,
A Vásárhelyi Hírlap megkeresésére Lavinia Nicoleta Ghișa elmondta,
Hozzátette, a menedzseri vizsgán egy személynek kellett nyernie, ő pedig minden törvényes előírásnak megfelelt, a procedúrát betartották. „A menedzseri projekt egy komplex terv, szerintem az enyém kifejezetten jó. Ami a származásomat illeti, leszögezném, hogy a Marosvásárhelyi Rádió regionális stúdió, amely lefedi Brassó, Maros, Hargita és Kovászna megyéket, tehát ezekből bárhonnan jelentkezhettek az igazgatói tisztségre, nemcsak Marosvásárhelyről. Jó szakembernek, komplett újságírónak tartom magam, 2001-től dolgozom a Marosvásárhelyi Rádióhoz tartozó Antena Brașovuluinál, készítettem anyagot a kultúra, a politika, a gazdaság, a szociális szféra területéről és dokumentumjellegűeket is. Hét és fél éve töltök be különböző vezetői tisztségeket a SRR-ben, menedzsmentből mesteriztem, jelenleg doktorálok.
– mondta lapunknak, megemlítve, hogy nincs tudomása arról, hogy tévedett volna és fizetnie kellene a Mihai Miclăuș-ügyben, valamint hogy az Antena Brașovuluinál soha nem volt igazgató, csupán menedzser a Marosvásárhelyi Rádió volt vezetőjének személyében.
Utóbbi intézmény három munkatársának egyike, Dorin Dușa írásban kifejtett véleménye szerint az Antena Brașovului nem zárt be és nem áll csődeljárás alatt, és leszögezi: „veszíteni tudni kell, emelt fővel elismerni más győzelmét, és nem sárral dobálni”.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!