
Fotó: Haáz Vince
Október első napjaiban Székelyföld-szerte ünnepelik a Gyulafehérvári Caritas hathatós közreműködésével az Idősek Világnapját. A hangulatos, színes események évről évre egyre több szépkorút vonzanak.
2017. október 03., 12:372017. október 03., 12:37
Marosvásárhelyen zsúfolásig megtelt a belvárosi plébánia Deus Providebit Házának nagyterme, ahová a középkorúnak tűnő és még virgonckodó személyektől egészen a járókerettel topogó idősekig számos szépkorú eljött közösen ünnepelni.
A testnek, szellemnek és léleknek szóló közel három óra mindenkinek jót tett: a mosolyogva vagy netán kétkedve érkezők zöme jókedvűen, derűlátóan távozott, miután a vendéglátó katolikus egyház és segélyszervezete, a Caritas isteni és földi intelmekkel, versekkel, nótacsokorral és finom falatokkal látta el.
Ludescher László igazgató nem véletlenül idézte Sütő András gondolatait.
– mondta valaha a nagy író. „A mi világunk önökkel: apáink, nagyapáink életével, munkásságával kezdődött. Önök építették számunkra azt a jelent, amelyben a mi generációnk egy újabb nemzedék jövőjét alapozhatja meg. Mindennapi munkánkhoz az elődök példáiból meríthetünk erőt, hitet és bátorságot” – fejtette ki a Caritas szociális ágazatát vezető Ludescher.
Fotó: Haáz Vince
Az igazgató nemzedéktársainak is üzent, mondván, hogy
A házigazda a napfényes, színpompás gazdag őszhöz hasonlította a szépkorúakat. Mint mondta, színes, bölcs természetükkel olyan plusz értéket nyújtanak a családnak és a társadalomnak, amelyet más generációk nem tudnak megadni. A Teréz anya Nappali Központ munkatársa, Kacsó Katinka arra hívta fel az egybegyűltek figyelmét, hogy a számos gond, a nincstelenség, a betegségek, a magány ellenére mégis vannak barátok, rokonok, gyerekek, unokák, akik tisztelik és becsülik az elmúlt évtizedek erőfeszítéseit.
Balla Imre segédlelkész a szeretet, McAlister Magdolna az életkedv fontosságára hívta fel a figyelmet. A buzásbesenyői öregotthon Nyugatot is megjárt vezetője arról mesélt, hogy sokáig azt hitte, a sokkal jobb anyagi körülmények közt élő, színes ruhákat öltő és kirándulgató külföldi öregek boldogabbak mint a székelyföldiek. Idővel belátta, hogy tévedett:
Öt közös vonást fedezett fel a „mi öregjeinkben” és a nyugati társadalom öregjeiben: az elfogadást, a hitet, a reménységet, a szeretetet és az elengedést.
Fotó: Haáz Vince
– vélekedett a szociális menedzser.
Az ünnepről nem csak az idősek távoztak életvidámabban, a szervezők szívét is megdobogtatta a látvány. Különben ezt a lapunknak nyilatkozó Ludescher László sem rejtette véka alá, mondván, hogy nagyon sokszor a Caritas munkatársai is mosolygósabban, jobb kedvűen távoznak egy-egy ilyen eseményről, és többnyire azt jegyzik meg, mennyire szeretnek ünnepelni és szórakozni ezek az idős nénikék, bácsikák. Az igazgató bízik abban, hogy jövőre még többen tudnak majd ünnepelni. Egyébként a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Caritas szervezet többféleképpen próbál jelen lenni a szépkorúak életében.
Akiknek egészsége megengedi, aktívak, azok részt vehetnek a klubtevékenységekben, amelyek Székelyföld számos városában és falujában működnek. Azoknak, akiknek egészsége már nem teszi lehetővé, hogy kimozduljanak otthonaikból, az otthoni beteggondozói szolgálattal állnak rendelkezésükre. A harmadik kategóriát a legnagyobb gondban lévők jelentik, számukra 24 órás ellátást, odafigyelést igyekeznek biztosítani a három székely megye négy idősotthonában.
A Gyulafehérvári Caritas jelenleg több mint tízezer székelyföldi idős személy életében van jelen.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!