Ellopták, illetve megrongálták majdnem valamennyi román-magyar kétnyelvű irányjelző turistatáblát a Maros-völgyében, amelyeket a Maros Megyei Hegyi- és Speciális Mentőszolgálat, valamint az Erdélyi Kárpát Egyesület és a Perpetuum Mobile Egyesület tagjai, önkéntesei helyeztek el.
2010. november 04., 15:052010. november 04., 15:05
2010. november 04., 17:302010. november 04., 17:30
Kissé viccesen, de komolyan is felmerült annak lehetősége, illetve szükségessége, hogy a Maros-völgyében elhelyezett turistajelzéseket román és magyar nyelv helyett román-angol kétnyelvűre cseréljék, mivel úgy tűnik, már az erdőben, a mezőkön sem megtűrt a magyar nyelv használata – következtettek a megyei hegyimentő-szolgálat munkatársai. Márpedig a jelzések elkészítése nem „olcsó mulatság”. „Egyrészt sokba kerül maga a faanyag, utána pedig sok időt vesz fel mindegyiket kézzel megírni, ráadásul az önkéntesek segítségével mi magunk helyezzük ki, ami szintén időigényes tevékenység. Majdnem az összes táblát legalább egyszer már ki kellett cserélnünk, pedig a kijelölt turistaútvonalak nagy segítséget és biztonságot nyújtanak a kirándulóknak” – mondta a hegyimentő-szolgálat vezetője, Kovács Róbert.
Hozzátette, azért román és magyar nyelven írták fel a települések, tavak, látványosságok nevét, mert a román anyanyelvű turisták után a legtöbben magyar anyanyelvűek, sőt a romániaiak után a legtöbben Magyarországról érkeznek. (Arról nem is szólva, hogy mindennek van évszázados, magyar elnevezése is.) Megpróbálkoztak a román-angol változattal is, de ezeknek sem volt nagyobb „sikerük”. Kovács Róbert elmondta, megközelítőleg 200 táblát helyeztek el a Maros-völgyében, számára pedig megmagyarázhatatlan, hogy itt miért rongálják meg ezeket, míg Szováta környékén és a Görgény-völgyében többnyire érintetlenül maradnak.
Három jármű balesetezett a marosvásárhelyi Decebal utcában szombat este. Egy nőt az autóból kellett kiszabadítani – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Székelyföldön a 19. század második felétől nagyjából a 20. század közepéig élte fénykorát a legősibb mesterség művelése. A székelyudvarhelyi bordélyvilágról sokat tudnának mesélni az egykori Fecske utca régi lakói, no meg akik ismerték Gálffy Annát!
Kéthektáros kerttel büszkélkedhet a Haszmann Pál Múzeum, de szombaton még ez is kicsinek tűnt. A 13. Csernátoni Burrogtatón hömpölygött a tömeg, pöfögtek a traktorok, életre keltek a múzeum évszázados gépei.
Ezen a hétvégén is bővelkedünk új néznivalókban. Az HBO Max-en nézhető már a James Gunn-féle Superman-mozi, az Amazonon folytatódik a the Boys-sorozat spin-offja, de a Netflixre is érkezett pár újdonság. Ajánló.
Több évszázados értékek alapján oktatnak a református kollégiumokban, odafigyelve a gyermekek értelmi és lelki fejlődésére is – hangzott el szombaton Marosvásárhelyen a Királyhágómelléki- és Erdélyi Református Kollégiumok közös tanévnyitó ünnepségén.
A romániaiak csaknem háromnegyede (74 százaléka) szerint rossz irányba tart az ország – derül ki az Avangarde felmérésének szombaton közzétett adataiból.
Mazsorettek, néptáncosok és viráginstallációkat szállító autók lepték el szombaton délben Marosvásárhely belvárosát, jelezve, hogy második kiadásához érkezett a Virágvarázs Fesztivál.
Mi történik, ha egy egész közösség egyetlen étel, a töltött káposzta köré gyűlik? Parajdon a válasz egyszerű: ünnep lesz belőle.
Románia 5,7 millió euró kártérítést kapott a hollandiai Drents Múzeumból januárban ellopott négy műkincsért – közölte szombaton a kulturális minisztérium.
Egy 22 éves és egy 29 éves fiatal autóvezető is életét vesztette szombatra virradóan két különböző balesetben.