Az analfabetizmus elleni küzdelem világnapja

Szeptember 8-án tartják az írsátudatlanság elleni küzdelem világnapját, melynek felszámolásáért évek óta harcolnak. Két évvel ezelőtti adatok szerint Romániában 500 ezer írástudatlan személyről tudnak.

Bús Ildikó

2011. szeptember 08., 13:092011. szeptember 08., 13:09

2011. szeptember 08., 13:232011. szeptember 08., 13:23

A Teheránba összehívott UNESCO-világkonrresszus döntött úgy 46 évvel ezelőtt, hogy szeptember 8. legyen az analfabetizmus elleni küzdelem napja. A világkongresszus ráirányította a figyelmet az írástudatlanság felszámolásáért folytatott harc fontosságára, hiszen az analfabetizmus akadálya lehet a gazdasági élet, a nemzeti kultúra fejlesztésének. A világnap alkalmából Párizsban közzétett ENSZ-adatok szerint 793 millió azoknak a felnőtteknek a száma, akik sem írni, sem olvasni nem tudnak. A legtöbben Afrikában élnek, de az amerikaiak is az élen járnak abban, hogy alig, vagy egyáltalán nem tudnak írni-olvasni.

Az Európában végzett felmérések szerint Románia első helyen áll az analfabetizmus mértékét tekintve, nálunk a legmagasabb az írástudatlanok száma, a lakosság mintegy hat százaléka még a nevét sem tudja leírni. Emellett nem csak írástudatlanok vannak nagy számban, hanem diszlexiás gyerekek is, egy, az Európai Bizottság által végzett kutatásból kiderül, hogy több mint negyven százalékuknak gondja van az írással, olvasással és szövegértelmezéssel is.

Tankó Vilmos, a Kovászna megyei szociális igazgatóság vezetője szerint Háromszéken nem túl magas az analfabéták aránya, de teljes képet nem lehet erről kapni. A leginkább érintettek a romák, hiszen nem végzik el – vagy el sem kezdik – az iskolát, és sajnos ezzel a munkaerőpiacon való elhelyezkedési esélyeiket is rontják. A munkaügynél pedig írástudatlan személyeknek nem kínálnak munkát, és az érintettek nagy része pedig még a nevét sem tudja leírni.

A segélyek átvételekor, illetve a különböző, szintén segélyekhez szükséges iratok kitöltésekor derül ki, hogy nem tudnak írni-olvasni – mondták a szociális iroda munkatársai, hiszen nagyon sok kérelmező segítségre szorul, mert nem ismeri a betűket. Segíteni különböző programokkal, képzésekkel lehet, ilyet nemrég szervezett a HÁRIT az őrkői roma gyerekeknek, akikkel az iskolában tanultakat ismételték, hiszen Kelemen Éva koordonátor elmondta: ezek a gyerekek információszegény környezetben élnek, és sokszor még az is gondot jelent, hogy hány az óra és milyen nap van ma.

Az írás-olvasás elsajátítása már gyerekkorban elkezdődik, az óvodában – mondja Székely Elvira háromszéki óvónő, aki úgy véli, már kisgyerekkorban el lehet kezdeni az íráskészség kialakítását, rajzokkal, színezőkkel. És ugyanez van az olvasással is, a betűk felismerésével, melyet be lehet gyakorolni már az óvodában, így könnyebben tanulnak meg majd olvasni az elsősök. „Számos módszer van az olvasás és írás tanítására, mindenik sikeres lehet egyes gyermekeknél” –  mondja a pedagógus. A legfontosabb pedig, amiben a szakemberek egyetértenek, az lenne, hogy minden gyerek tanuljon meg olvasni és írni, hiszen ez elengedhetetlen a boldoguláshoz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Bizottsági tagok, romák, románok és magyar protest-szavazók voksoltak Háromszéken Simionra

Bár a magyarság számára az elvárt módon alakult az államfőválasztás, a statisztikából kitűnik, hogy még a legmagyarabbként számon tartott háromszéki településeken is többtucatnyian adták a szavazatukat George Simionra. Ennek okát firtattuk.

Bizottsági tagok, romák, románok és magyar protest-szavazók voksoltak Háromszéken Simionra
2025. május 19., hétfő

Háromszék Nicușor második bástyája

Közel 85 százalékos fölénnyel végzett Kovászna megyében Nicușor Dan a romániai elnökválasztás vasárnapi, második fordulójában.

Háromszék Nicușor második bástyája
Háromszék Nicușor második bástyája
2025. május 19., hétfő

Háromszék Nicușor második bástyája

2025. május 16., péntek

Nárciszmező az erdő ölelésében

Fehérlő nárciszok törik meg a tavasz élénkzöldjét Erdőfüle határától nem messze, a Kankóskertben. A mezőt idén is őrzik, hogy a nárciszok természetes szépségükben virágozhassanak anélkül, hogy leszakítanák a látogatók.

Nárciszmező az erdő ölelésében
Nárciszmező az erdő ölelésében
2025. május 16., péntek

Nárciszmező az erdő ölelésében

2025. május 16., péntek

Az ökuménia és az Isten áldása minden végzős útravalója

Az alsó-háromszéki RMPSZ és a történelmi egyházak közös szervezésében 2025. május 23-án, pénteken 10 órától Sepsiszentgyörgyön lesz a hagyományos ökumenikus ballagási ünnepség a belvárosi református templomban.

Az ökuménia és az Isten áldása minden végzős útravalója
2025. május 16., péntek

Európai Filmek Fesztiválja Sepsiszentgyörgyön

Az Európai Filmek Fesztiválja idén első alkalommal érkezik Sepsiszentgyörgyre, ahol május 17–18-án a Cinema Arta by Cityplex moziban öt izgalmas vetítéssel várja az érdeklődőket. A program ingyenes.

Európai Filmek Fesztiválja Sepsiszentgyörgyön
2025. május 15., csütörtök

Kós Károly-emlékszobát hoznak létre a Székely Nemzeti Múzeumban

A sokak által nagyra becsült építész műhelyébe enged betekintést az egyedülálló kiállítás, amelyet csütörtökön nyitottak meg a Székely Nemzeti Múzeumban. Az ünnepélyes alkalmon bejelentették: emlékszoba is készül Kós Károly tiszteletére.

Kós Károly-emlékszobát hoznak létre a Székely Nemzeti Múzeumban
2025. május 15., csütörtök

Elsősegély-ismeretek: ez nem nyögvenyelős tananyag

A Kovászna megyei elsősegélyverseny 60. kiadását tartották meg ma Sepsiszentgyörgy főterén.

Elsősegély-ismeretek: ez nem nyögvenyelős tananyag
2025. május 15., csütörtök

Éltek a támogatás lehetőségével a háromszéki civilszervezetek és az egyházak

Több mint ötszáz kérelmet nyújtottak be a Kovászna Megye Tanácsa által meghirdetett pályázatra civilszervezetek, egyházak, ifjúsági és diákszervezetek, sportolók. A megyei önkormányzat idén 3,45 millió lejt fordított a támogatásukra.

Éltek a támogatás lehetőségével a háromszéki civilszervezetek és az egyházak
2025. május 15., csütörtök

Ekkor hangzik fel a Gaudeamus a háromszéki középiskolákban

Összeállításunkban a háromszéki középiskolák ballagási időpontjait gyűjtöttük egybe.

Ekkor hangzik fel a Gaudeamus a háromszéki középiskolákban
2025. május 15., csütörtök

Megállás nélkül dolgoznak a sepsiszentgyörgyi megyei kórház területén

Jelenleg a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház csaknem mindegyik épületét korszerűsítik: építik, hőszigetelik, felszereléssel látják el azokat. András-Nagy Róbert kórházmenedzser szerint rövidesen az új sürgősségi osztály is elindulhat.

Megállás nélkül dolgoznak a sepsiszentgyörgyi megyei kórház területén