Hirdetés
Hirdetés

Átadták, hamarosan modern tüdőkórházban látják el a betegeket Sepsiszentgyörgyön

Átvette szerdán a Kovászna megyei önkormányzat a sepsiszentgyörgyi új tüdőkórházat, mely az Országos Befektetési Társaság (CNI) által biztosított, közel 43 millió lejes finanszírozásból rekordidő alatt készült el.

Bodor Tünde

2025. november 05., 17:562025. november 05., 17:56

•  Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Átvette szerdán a Kovászna megyei önkormányzat a sepsiszentgyörgyi új tüdőkórházat, mely az Országos Befektetési Társaság (CNI) által biztosított, közel 43 millió lejes finanszírozásból rekordidő alatt készült el.

Bodor Tünde

2025. november 05., 17:562025. november 05., 17:56

•  Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

A Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházhoz tartozó új egészségügyi intézmény átadási ünnepségén jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter, Kelemen Hunor Szövetségi elnök és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is.

„Egy olyan kórházat építettünk, amely még nem volt Háromszéken, hiszen Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán eddig is volt ambuláns tüdőgondozó, de a megyeszékhelyen – és nemcsak ott – egy 1894-ben épült tüdőkórházban fogadták a betegeket, a XXI. századhoz méltatlan körülmények között.

Hirdetés
Itt egyszerre lesz járóbeteg-rendelő, ambuláns gondozó és kórház”

– mondta a megyei tanács elnöke.

•  Fotó: Csulak Zoltán

Fotó: Csulak Zoltán

Kiemelte, hogy mindez az RMDSZ-nek köszönhető, mert bár a kórházat tíz éve kezdték tervezni, de csak akkor lehetett pénzt szerezni rá (2021-ben, szerk. megj.), amikor az RMDSZ kormányon volt és Cseke Attila vezette a fejlesztési minisztériumot. Az építkezés 2022-ben kezdődhetett meg.

Kelemen Hunor visszatekintett arra az időre, amikor a nagy gazdasági világválság idején (2009-2012 között) és utána az RMDSZ az egészségügyet prioritásként kezelte, Cseke Attila pedig, aki akkor ennek az ágazatnak a minisztere volt,

decentralizálta az egészségügyi intézményeket, amiért sok bírálat érte.

Mára bebizonyosodott, hogy ennek az intézkedésnek megvolt a létjogosultsága – vélekedett a szövetségi elnök –, és ez a jelenre nézve is tanulságokat hordoz: ha van bátorság és vízió arról, hová szeretnénk eljutni, a pillanatnyi problémamegoldáson túlmutató tettekre is szükség van.

•  Fotó: Csulak Zoltán

Fotó: Csulak Zoltán

Cseke Attila miniszter a maga során a csapatmunka eredményességét méltatta. A helyi akarat és döntési lehetőség érvényesüléséről beszélt, mert

szerinte a helyi önkormányzatok jobb gazdái a vagyonnak, mint az állam.

Ez abban is meglátszik, hogy a 2010-es állapotokhoz viszonyítva a székelyföldi, háromszéki egészségügyi intézmények messzemenően jobb körülményeket biztosítanak. A miniszter biztosította a jelenlevőket, hogy

a többi háromszéki projekt megvalósításában is partner lesz a fejlesztési minisztérium, illetve az annak alárendelt Országos Befektetési Társaság – legalábbis amíg az az RMDSZ-hez tartozik.

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester köszönetet mondott a megyei tanácsnak és az RMDSZ-nek a beruházás megvalósításáért, a gyógyítás jó körülményeinek biztosításáért, hiszen szerinte „Romániában jobban félünk a kórháztól, mint a betegségtől”.

•  Fotó: Csulak Zoltán

Fotó: Csulak Zoltán

Miután felszabadul a mostani tüdőgondozó, a 19. század végi műemlék épületet a megyei önkormányzat átadja a sepsiszentgyörgyinek, amelyik majd felújítja és körülötte is egy szép teret alakít ki – tudtuk meg az elöljárótól.

A beszédek után a jelenlevők András Nagy Róbert kórházmenedzser vezetésével bejárták az épületet, megtekintették a kórházi osztályokat, a kétágyas, mosdóval ellátott kórtermeket, a korszerű digitális röntgengépeket, majd Cseke Attila és Tamás Sándor aláírták a beruházás átadási-átvételi jegyzőkönyvét: így ez

november 5-étől a megyei önkormányzat tulajdona.
Az új létesítmény megvalósítását a fejlesztési minisztérium támogatta az Országos Befektetési Társaságon keresztül, Cseke Attila miniszter segítségével •  Fotó: Csulak Zoltán

Az új létesítmény megvalósítását a fejlesztési minisztérium támogatta az Országos Befektetési Társaságon keresztül, Cseke Attila miniszter segítségével

Fotó: Csulak Zoltán

Az új tulajdonosnak kell most folyamodnia azokért az engedélyekért, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az eddigi járóbeteg-rendelő és a kórházi osztály beköltözhessen az épületbe: a röntgengépek működtetéséhez is szükség van ilyen engedélyekre, de az épülethez is kell egyebek mellett tűzvédelmi, közegészségügyi engedély.

Derűlátó változatban nézve a perspektívákat, a beköltözésre tavasszal kerülhet sor

– mondta Ráduly Enikő tüdőgyógyász, a tüdőkórház jövendő vezetője, akitől azt is megtudtuk, a TBC-s betegek száma viszonylag stabil módon évi 70 körül alakul, és a betegség nemcsak a nem megfelelő lakhatási körülményekkel rendelkező, hátrányos helyzetű közösségekben terjed, hanem

akár olyan traumák nyomán is felütheti a fejét egy meggyengült immunrendszerű szervezetben, mint a válás, munkahely elvesztése.
•  Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Ugyanakkor a társult betegségek (cukorbetegség, tumorok) is kedveznek a tuberkulózis fellángolásának, vagy egy régi góc aktivizálódásának.

A tüdőkórház bennfekvő részlegén az eddiginél kicsivel több, 34 ágy áll majd rendelkezésre, és tavaszra remélhetőleg az eddigi négy szakorvos mellé majd egy újabbat is sikerül alkalmazni

– közölte Ráduly Enikő.

•  Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

A kórháznak járóbeteg- illetve bennfekvő részlege és ambuláns gondozó osztálya is lesz •  Fotó: Csulak Zoltán

A kórháznak járóbeteg- illetve bennfekvő részlege és ambuláns gondozó osztálya is lesz

Fotó: Csulak Zoltán

•  Fotó: Csulak Zoltán

Fotó: Csulak Zoltán

•  Fotó: Csulak Zoltán

Fotó: Csulak Zoltán

•  Fotó: Kiss Zsombor

Fotó: Kiss Zsombor

•  Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Csulak Zoltán/Tamás Sándor/Facebook

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
2026. június 25., csütörtök

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak

Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak
2026. június 25., csütörtök

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen

Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében

Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében
2026. június 25., csütörtök

Mikor lesz vége az utcafelújításoknak Székelyudvarhelyen?

Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.

Mikor lesz vége az utcafelújításoknak Székelyudvarhelyen?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
Hirdetés