
Fotó: Antalfi József
Energia újrahasznosításról, székelyföldi termékekről és lehetőségekről informált Antal István parlamenti képviselő egy sajtótájékoztató keretében, ahol véleményt formált az udvarhelyi erőszakos cselekményekről is.
2010. április 30., 14:542010. április 30., 14:54
2010. április 30., 18:422010. április 30., 18:42
Fotó: Antalfi József
A tizedik madridi újrahasznosítható energiaforrások tanácskozásán részt vett Antal István, ahol elhangzott, hogy az újrahasznosítási program része Románia is. Ez az esztendő hoz egy jó irányú fordulatot, miszerint 2010. június 30-áig minden ország a saját nemzeti programját be kell mutassa Brüsszelben – mondta el Antal. Ezek arról szólnak, hogy hogyan valósítják meg azokat a követelményeket, amelyeket az előírások megkövetelnek: „2020-ig 20 százalékát az energiának minden ország újrahasznosítható energiaforrásokból kell előállítania. Székelyföldön is lehetőségek vannak, amelyek önkormányzatoknak és vállalkozóknak egyaránt hasznos lehet. Tervben van egy konferencia, melynek keretében felmérik a szakemberek az itteni lehetőségeket. Idáig csak a szél hasznosítására koncentráltak inkább, csak most kezdődik a biomassza, naperőművek és a kis vízierőművek építése” – mondta el.
A szövetkezetek kérdését is szóba hozta: a mezőgazdasági támogatásokról szóló 14-es számú sürgősségi kormányrendeletet a parlament jóváhagyta, nyilatkozott Antal. Az utóbbi időben nagyon sok vita van a támogatások miatt: főleg a kistermelők nehezen jutnak hozzá, sokkal előnyösebb ez a támogatás termelőcsoportoknak. Mivel nagy üzletláncok már bejelentették, hogy ők is forgalmaznak helyi termékeket, jobban népszerűsíteni kellene a székely termelőket. A törvény kapcsán elmondta még, hogy már a parlament asztalán van a leépült területek újraerdősítése is, ami Székelyföldön igencsak fontos lenne. Ennek érdekében 30 napon belül létrehoznak egy bizottságot, mondta el Antal István.
Az Országos Villamosítási Programmal már a gazdasági minisztérium foglalkozik. “Hargita megyében 15 pont szerepel a tervekben, amelyben első helyeken szerepel a libán–sikaszói szakasz, továbbá benne van az udvarhelyi Szászok Tábora és a Cserehát is” – mondta el a parlamenti képviselő.
A képviselő ugyanakkor kifejtette, hogy az udvarhelyi rendőrség igencsak felületesen kezeli az elmúlt héten történt eseményeket. Szép dolognak tartja az aláírásgyűjtést, de ez a probléma semmiképp nem lehet megoldás. Azt javasolta, hogy tartsanak egy olyan nyílt tanácsülést, amelyen bárki elmondhatja a problémáját, az érintettek is jöhessenek be: sokan nem mernek feljelentést tenni, mert megfélemlítik őket – mindezt a rendőrparancsnokok jelenlétében. Itt mindenki elmondhatná a saját meglátását és olyan történeteket is, amit esetleg nem mert írásba adni idáig, mert félt.
Antal még javasolta, hogy rendőrparancsnokot a helyi tanács nevezze ki, hogy jobban oda tudjon figyelni a város gondjaira, mint egy olyan kihelyezett idegen, akinek nem szívügye, hogy mi történik itt.
Az udvarhelyi RMDSZ elnökségi vita kapcsán elmondta, hogy már lassan három csoport van az egy helyett: le kell ülniük és megbeszélniük a problémát. Nem egymást kell bírálni, hanem egy közös hangot megtalálni – a szervezetben aki akar, az dolgozzon.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.