
Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Hivatali visszaélés miatt a bíróság alapfokon három év felfüggesztetett börtönbüntetésre és az okozott kár megtérítésére ítélte Bihari Edömér nagyajtai polgármestert és Barta István Zsolt községi jegyzőt, valamint öt évre eltiltotta őket jelenlegi tisztségeik betöltésétől.
2021. szeptember 14., 17:342021. szeptember 14., 17:34
Az ügy 2009-re nyúlik vissza, amikor az év végén az önkormányzat versenyvizsgát hirdetett egy teljes munkaidős könyvtári állás betöltésére. Erre azért volt szükség, mert nyertek egy pályázatot, ami alapján az IREX Alapítvány számítógépekkel, Microsoft programokkal szerelte fel a községi könyvtárat, és internet hozzáférést is biztosított. A kormány 2009-ben megtiltotta ugyan az önkormányzatoknak az alkalmazást, de a nagyajtaiak akkor nem is alkalmazták a könyvtárost, csak 2010 elején, amikor a tiltás már nem volt érvényben.
„A versenyvizsgát valóban 2009 decemberében szerveztük, de erre vonatkozó tiltás nem szerepelt a törvényben, versenyvizsgát bármennyit lehet szervezni, az még nem kötelez az alkalmazásra” – mutatott rá megkeresésünkre Bihari Edömér. A gondok akkor kezdődtek, amikor 2010 végén a kormány újra betiltotta az alkalmazást, és a prefektúra ezt visszamenőleg is kifogásolta. „Még akkor is bátrak voltunk, amikor a prefektúra jelezte, hogy másként értelmezi a törvényt. Biztosak voltunk benne, hogy a pert megnyerjük, az igazság a mi oldalunkon áll” – részletezte a polgármester.
Alapfokon a bíróság a községnek adott igazat, igaz, végül 2012-ben a táblabíróságon, felsőfokon a prefektúra nyert. Akkor meg kellett volna szüntessenek minden alkalmazással kapcsolatos helyi határozatot, ám ezt csak 2015-ben tették meg, amikor a pályázati megállapodás határideje lejárt, hogy ne veszítsék el a támogatást. A két és fél éves késésért vádolta meg az ügyészség a polgármestert és a jegyzőt hivatali visszaéléssel.
„A késlekedésért legfentebb pénzbírságra számítottunk, hiszen nem követtünk el hivatali visszaélést. A jegyző szakmaisága kifogástalan, soha nem tett semmit, ha felmerült a szabálytalanság gyanúja” – mondta a polgármester. Hangsúlyozta, mindvégig a község érdekeit tartották szem előtt, a program sokat segített, amikor még nem volt elterjed az internet, a falubeliek a könyvtárban tarthatták a kapcsolatot a külföldön élő családtagjaikkal, a gyerekek tanulásában segítettek a programok.
Bihari Edömér megfellebbezi a sepsiszentgyörgyi bíróság alapfokú döntését, mert amint lapunknak elmondta, a lelkiismerete tiszta, nem tévedett, meglátása szerint semmi olyant nem tett, amit tilt a törvény.
Összesen 35 járatot töröltek hétfőn a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren az Izraelbe, Dubajba, az Egyesült Arab Emírségekbe, Katarba, Egyiptomba és Jordániába közlekedő útvonalon a közel-keleti események miatt.
Bő fél éve annak, hogy megszüntették a villamos energia árplafonját Romániában, azóta pedig a legtöbb fogyasztónál – pláne aki maradt a korábbi szolgáltatójánál – jóformán megduplázódott a villanyszámla értéke. Ebből lehetne visszavenni.
Több felelősséget ró a helyi hatóságokra, megkönnyíti a távoltartási végzés igénylését, és kötelezővé teszi a pszichológiai tanácsadást az agresszorok számára egy új törvénymódosítás. Szakembereket kérdeztünk arról, mit jelent mindez a gyakorlatban.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) tavaly 33 839 adóellenőrzést végzett, 7,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte vasárnap az Agerpres megkeresésére az intézmény. Az ellenőrzések 29 417 adózót érintettek.
Nicușor Dan vasárnap a közel-keleti fegyveres konfliktus kapcsán a Facebook-oldalán közölte, hogy Románia nincs közvetlen veszélyben.
Igazi tavaszi idővel köszöntött be a március, a napsütésnek hála Székelyföld nagy részén 10 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet vasárnap délutánra.
Iráni rakéta törmelékétől gyulladt ki szombaton a dubaji Burj al Arab hétcsillagos szálloda burkolata, háborús hangulat uralkodik a kedvelt turisztikai nagyvárosban – erről szólnak a hírek. Egy székelyföldi turista azonban cáfolja mindezeket.
A hegyimentők sikeresen kimentettek három ukrán állampolgárt, akik szombaton eltévedtek a Máramarosi-havasokban, több mint 1600 méteres magasságban – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a Máramaros megyei Salvamont.
Romániában az üzemanyag ára meghaladhatja a literenkénti 9–10 lejt, ha a kőolaj hordónkénti világpiaci ára tartósan 90–100 dollár körül stabilizálódik – figyelmeztetett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
szóljon hozzá!