Múltból táplálkozó és jövőépítőknek, gróf Mikes Katalinnak, Lőrincz Zsuzsánnának és a Világló Egyesületnek ítélték oda Orbán Balázs nevével fémjelzett székelyföldi díjat a tizenötödik alkalommal megszervezett Székelyföld Napok megnyitóján, Székelyudvarhelyen, csütörtök este.
2024. október 10., 22:132024. október 10., 22:13
2024. október 11., 10:442024. október 11., 10:44
Fotó: László Ildikó
Múltból táplálkozó és jövőépítőknek, gróf Mikes Katalinnak, Lőrincz Zsuzsánnának és a Világló Egyesületnek ítélték oda Orbán Balázs nevével fémjelzett székelyföldi díjat a tizenötödik alkalommal megszervezett Székelyföld Napok megnyitóján, Székelyudvarhelyen, csütörtök este.
2024. október 10., 22:132024. október 10., 22:13
2024. október 11., 10:442024. október 11., 10:44
Fotó: László Ildikó
Az idei Orbán Balázs-díjat olyan személyek kapták, akik
Fáradhatatlanul munkálkodnak a régmúlt kor örökségének helyreállításán, előtérbe helyezve a fenntarthatóságot, valamint ezek közösségi és kulturális körforgásba való bekapcsolását.
– hangzott el az ünnepségen.
Fotó: László Ildikó
Az egybegyűlteket elsőként Bíró Barna Botond, Hargita megye tanácsának alelnöke köszöntötte, aki beszédében kiemelte, az esemény egyben annak az ünnepe is, hogy Székelyföld három megyéje együtt tud gondolkodni, védvonalat felállítani és együtt eredményesen tudnak dolgozni.
A magyar kormány és a főkonzulátus nevében Both Hajnal konzul tolmácsolta elismerésüket az idei díjazottaknak munkájukért.
Háromszék díjazottjának idén gróf Mikes Katalint választották, aki hazatérőként a szülőföld kötelékét sosem szakította el, bár kényszerűségből évtizedeken keresztül élt külföldön.
– méltatta Tamás Sándor, Kovászna megye tanácsának elnöke a díjazottat.
Fotó: László Ildikó
„Mikes Katalin elődjeit a magyar történelem nagyjai között tartják számon, akik századokon át hittel, hűséggel és tisztességgel szolgálták hazájukat és népünket. Katalin láncszem múlt és jövő között, akinek a gondviselés a történelem sorsfordító pillanatában az újrakezdést adta feladatul. Neki nem török, tatár, labanc, hanem a kommunizmus jutott” – ismertette laudációjában Oláh-Gál Elvira, aki életútjára is kitért.
Miután szászfenesi családi otthonukat lerombolták és az alig négy éves kislány édesanyjával, valamint nagyanyjával nincstelenné vált, családjuk szétszóródott. Katalint egy szentkatolnai család fogadta be, az édesanyát többször kitelepítették.
Később Kolozsváron tanult, majd 16 évesen Ausztriába költözött. Itt ismerkedett meg leendő férjével, Shuvendu Basu Roy Chowdhury of Ulpur, hindu arisztokrata család leszármazottjával. A két hasonló sorsú fiatalnak két gyermeke született.
Az 1990-es romániai fordulat után kezdődhetett el családja számára a jogtalanul elkobzott örökség visszaszerzése.
– részletezte Oláh-Gál Elvira.
Fotó: László Ildikó
„A három székelyföldi megye azzal a céllal hozta létre az Orbán Balázs-díjat, hogy ezáltal is köszönetet mondjunk mindazoknak, akik nem csak azt teszik, ami a kötelességük, hanem ami ennél sokkal több. (…)
Maros megye idén egy olyan egyesületnek ajánlja fel az Orbán Balázs-díjat, amely tevékenységeink révén arra törekszik, hogy a hagyományos népi kultúrát visszacsempéssze a mindennapokba.
– mondta Kovács Mihály-Levente, Maros Megye Tanácsának alelnöke.
Fotó: László Ildikó
Az alelnök beszédét követően Orendi István méltatta az egyesület tevékenységét. Kiemelte, hogy a Világló Egyesület közösségében megvan az érzékenység a fiatal generációk és a hátrányos helyzetűek kultúrára való nevelésére.
Hozzátette, a Magyarfülpösi Szórványkollégium hátrányos helyzetű gyerekei, a sárospataki roma gyerekek, a kisiskolások, a marosszéki ébredő tehetségek táborának, a hangszeroktatás és a karácsonyi koncertek résztvevői, valamint a pedagógusok és a pedagógusnövendékek mind Világlósok munkájának az alanyai és az egyesület által megszerzett tudást továbbítják.
Fotó: László Ildikó
„A gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt szervezett Folknapok, Zeng a Lélek című népdaléneklő alkalmak, és az élőszavas mesemondást középpontba állító események mind a népi kultúra által építenek közösséget, illetve szolgálnak örömforrásként.
– összegezte Orendi István a Világló Egyesület munkásságát. A díjat az egyesület képviseletében Erdei Beáta vette át.
„Az elmúlt 16 évben a három megye együttműködésével közös kulturális értékeinkre rá tudtunk csodálkozni. Jó látni egymás térségeinek az értékeit, azokból tudunk merítkezni, kapcsolatokat építeni és töltekezni” – fejtette ki Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke. Mint mondta,
Fotó: László Ildikó
Lőrincz Zsuzsannának munkásságát Szabó Attila méltatta, beszédében úgy fogalmazott, hogy neve összefonódott az Artera névvel, hiszen bő negyed évszázada ő alkotta meg az Artera Alapítványt, mely kuratóriumának elnöke lett. Ugyanakkor nevéhez számtalan rendezvény fűződik, hiszen ő kezdte még huszonnégy éve a karácsonyi betlehemes találkozókat, de
Emellett Zsuzsa néni akkreditált felnőttképzésekért is felelt. Részt vett az Erdélyi Kézműves Céh létrehozásában, kezdeményezte a Székelyföldi Kézművesek Egyesületének megalapítását, és tucatnyi éve tulajdonosa az alapítvány a Transylvania Authentica védjegynek.
Fotó: László Ildikó
Mindamellett, hogy Lőrincz Zsuzsánna a közélet kiemelkedő alakja, négy gyermek édesanyja és többszörös nagymama. Személyéről Szabó Attila laudációjában kiemelte, hogy
„Múltból táplálkozó és jövőépítő” – fogalmazott Szabó.
Az ünnepségen ugyanakkor születésnapja alkalmából is felköszöntötték Zsuzsa nénit a szervezők.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!