A szociális ellátórendszerben dolgozó mintegy 800 Hargita megyei alkalmazottnak a szeptemberi fizetésére már nem maradt pénz az igazgatóság szűkös költségvetésében. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Már az augusztusi béreket is nehezen tudják kiadni a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnál, ugyanis az intézmény éves költségvetéséből csak e hónapig futotta a kiadásokra. A pénzhiány nem új keletű probléma, az elmúlt években is hasonló gondokkal küszködtek, ám ezúttal korábban fogyott el a pénzük, mint máskor.
2024. augusztus 30., 07:572024. augusztus 30., 07:57
A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok többsége mögött megpróbáltatásokkal teli évek állnak, ugyanis rendszerint nem kapnak elegendő pénzt ahhoz, hogy év végig elegendő legyen a költségek fedezésére.
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak rendszerint szeptemberre, októberre már teljesen kimerült a költségvetése, ez alól csak a múlt év jelentett kivételt, tavaly ugyanis
Idén viszont már az augusztusi bérköltségekre sem maradt elegendő pénze az intézménynek. Amint arról Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője tájékoztatta a Székelyhont,
„A pénzügyi gondok idén még hamarabb jelentkeztek, mint a tavaly, mert a költségek növekedtek: ugye béremelések is voltak, de a költségstandardokat nem növelték.
– magyarázta az idei korai pénzhiány kialakulásának az okait Elekes Zoltán.
A szerdai költségvetés-kiegészítésnek köszönhetően a szeptember első felében esedékes augusztusi béreket és egyéb költségeket még ki tudják fizetni, de az év hátralevő része „teljesen lefedetlen”.
– mondta emlékezetből a hiány mértékét érzékeltető összeget az igazgatóság vezetője.
Elekes Zoltán elmondta, múlt hónapban beszélgettek a többi megye szociális és gyermekvédelmi igazgatóságainál dolgozó kollégákkal, és mint kiderült,
A Hargita megyei intézmény vezetősége ezt már jelezte a szakminisztériumnál, költségvetés-kiegészítést kérve. Bíznak benne, hogy kapnak pénzt a központi költségvetésből és a megyei tanácstól is – mondta az intézmény vezetője.
A szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok a működésükhöz szükséges finanszírozás 90 százalékát az államtól, a fennmaradó 10 százalékot pedig a megyei tanácsoktól kapják. Újabban viszont egyre inkább felborulni látszik ez az arány a megyei tanácsok kárára. Abból adódik ez a probléma, hogy
„De nekünk vannak olyan szolgáltatásaink is, amelyeknek nincs költségstandardja, másrészt pedig sok olyan tevékenység van, amelyet szociális és gyermekvédelmi igazgatóságként el kell végezzünk, de azok nem minősülnek szociális szolgáltatásnak, miközben valójában azok. Például a fogyatékos személyek besorolása, a juttatásaiknak a kiszámítása – megyeszerte ez 12 ezer embert érint –, a teljes örökbefogadási eljárások lebonyolítása, az esetmenedzsment – amikor helyszínre kell menni és kivizsgálni egy esetet –, a közbeszerzések lebonyolításával járó tevékenységek, illetve a könyvelés sem része a költségstandardoknak” – nyilatkozta a problémával kapcsolatban a Székelyhonnak még tavaly Elekes Zoltán.
Azoknak a szolgáltatásoknak az árát, amelyeknek nincs költségstandardja, a megyei tanács kell kifizesse, így dacára a 90-10 százalékos arányú költségmegoszlásra vonatkozó szabályozásnak a valóságban ez nagyjából 70-30-ra módosul, azaz megnő a megyei tanács költségterhe, az államé pedig csökken – tudtuk meg Elekes Zoltántól.
A költségvetési hiány által érintett területek
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság közel hatvan épület – családi típusú elhelyezőközpontok, családon belüli erőszak áldozatai számára fenntartott védett lakóotthonok, fogyatékos személyeket ellátó felnőttotthonok, illetve megyeszerte több irodahelyiség – fenntartását kell biztosítsa, illetve finanszírozza azok működtetését, az otthonokban élők élelmezését, gondozását, továbbá a megyei szociális rendszerben dolgozó közel 800 alkalmazott bére is egy jelentős költéségtétele az intézménynek.
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tizedik osztályos diákjaiból álló csapat „örökbefogadta” a csíkdelnei Szent János- műemléktemplomot, hogy helytálljanak az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket elnevezésű versenyben.
Okoskonténerek tűntek fel az elmúlt időszakban Sepsiszentgyörgy több pontján is a régi gyűjtőpontok helyén. Ezeket a város pályázati úton szerezte be, az általa szerződtetett cég szereli fel és helyezi üzembe.
Székelyföld-szerte növekedni fognak a helyi adók és illetékek 2025-ben. Az adók mértékének meghatározásánál az önkormányzatoknak kötelezően figyelembe kellett venniük a 10,4 százalékos inflációs mértéket, így ennyivel biztosan magasabb lesz jövőre az adó.
Árokba sodródott egy jármű az E578-as országúton a Maros megyei Nyágrán. Két idős szorult a járműbe a baleset miatt, a nőt mentőhelikopterrel, a férfit mentővel szállították a kórházba.
Robbanás hallatszott Balánbányán kedden este. Mint kiderült, tűz ütött ki egy melléképületben, ahonnan gázpalackokat kellett eltávolítaniuk tűzoltóknak.
Nem volt zökkenőmentes az engedélyeztetésének és elkészítésének folyamata, de a számos kezdeti kritika ellenére a Gordon-tetőn felépített Jézus Szíve-kilátó nem került homályba – inkább hírnevet szerzett magának.
Lakóház gyúlt ki kedd délután a Maros megyei Faragó községhez tartozó Tancs faluban. A tűzesetben egy kiskorú is megsérült, akit életveszélyes állapotban szállítottak a szászrégeni sürgősségre.
Szent Miklós napjának előestéjén, december 5-én hivatalosan is megnyitja kapuit a marosvásárhelyi karácsonyi vásár a Színház téren, folytatva a hagyományt.
Az RMDSZ kérésére a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) visszavonta a közigazgatási átszervezésre irányuló tervezetét, amelyet korábban a parlamentben iktatott – jelentette be Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
Cáfolták a TikTok képviselői az EP-ben tartott keddi meghallgatáson, hogy a romániai elnökválasztás első fordulója előtti időszakban a közösségimédia-platform előnyben részesítette volna a Călin Georgescu jelölthöz kapcsolódó tartalmakat.
szóljon hozzá!