
Fotó: Nicoleta Pana/Agerpres
Noha tegnap még úgy tűnt, Háromszék kimarad a gazdák és fuvarozók országos tiltakozásából, a spontaneitás mást hozott: felvonultak szombaton délelőtt a Kovászna megyei gazdák a 11-es országúton, akadályozva a közlekedést.
2024. január 13., 16:572024. január 13., 16:57
2024. január 13., 17:032024. január 13., 17:03
Spontán akciónak tűnik a háromszéki gazdák szombati felvonulás a 11-es országúton, miután pénteken Könczei Csaba, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője a Székelyhon megkeresésére azt mondta, tudomása szerint Háromszéken még nem merült fel annak a lehetősége, hogy a helyi gazdák bármilyen megmozdulásba kezdjenek, vagy csatlakozzanak az ország más részein elindult tiltakozó akciókhoz. Azt ugyanakkor nem hallgatta el, hogy
Nevezetesen: a háromszéki gazdák elsősorban az ukrán gabonabehozatal és a magas üzemanyagár miatt elégedetlenek.

Harmadik napja tiltakoznak a közúti fuvarozók és a gazdák Romániában, az ország több pontjáról indultak meg Bukarest felé a tüntetők. Utánajártunk, a háromszéki gazdák készülnek-e csatlakozni a megmozduláshoz.
Ebbéli nemtetszésüket ki is fejezték szombaton délelőtt a 11-es országútra vonulva járműveikkel,
E spontán felvonulással a héten elkezdődött országos tiltakozássorozathoz csatlakoztak, amelynek eredményeként szombatra a közúti fuvarozók és a mezőgazdasági termelők küldöttségét a szállításügyi minisztériumba hívták egyeztetésre. Csakhogy a tiltakozók – az Agerpres hírügynökség értesülései szerint – nem mentek el a 13 órára meghirdetett találkozóra. A szaktárca képviselői újabb meghívást intéztek a tiltakozókhoz.
A minisztérium tájékoztatása szerint 13 órakor Sorin Grindeanu miniszter mellett a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója, Cristian Pistol, a Román Közúti Hatóság (ARR) vezetője, Dorin Ştefan, a közúti szállítást ellenőrző felügyelőség (ISCTR) vezérigazgatója, Tudor Nişulescu, a minisztérium közúti szállítással foglalkozó igazgatóságának vezetője, Adriana Kalapis és Minel Ivaşcu államtanácsos várta a fuvarozók és a gazdák képviselőit. „Számunkra ismeretlen okokból
– áll a minisztérium közleményében. Később a kabinet képviselői közölték, hogy a mezőgazdasági tárca illetékeseivel folytatott egyeztetés után
Az új program szerint a szállításügyi minisztérium képviselőivel szombaton 18 órakor, a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság illetékeseivel 20 órakor, a pénzügyminisztérium képviselőivel pedig vasárnap 11 órakor találkoznak.
A kormány szombat reggel arról tájékoztatott, hogy több minisztérium és az illetékes közintézmények képviselői a nap folyamán ismét tárgyalnak a héten tüntetésekbe kezdett fuvarozók és gazdák képviselőivel, hogy megvitassák követeléseiket. Az eredeti program szerint 12 órakor a mezőgazdasági minisztériumban, 13 órakor a szállításügyi minisztériumban, 14 órakor a Pénzügyi Felügyeleti Hatóságnál, 15 órakor a pénzügyminisztériumban várták őket.
Előzmények
A közúti fuvarozók szerdától országszerte spontán tüntetésekbe kezdtek, elsősorban a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások árának alakulása miatt. Megmozdulásukhoz több mezőgazdasági termelő is csatlakozott, a főbb gazdaszervezetek azonban elhatárolódtak a kezdeményezéstől.
Pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök a Victoria-palotában fogadta a tüntetők delegációját. A megbeszélést követően a kormány sajtóirodája arról tájékoztatott, az egyeztetésen megállapodtak abban, hogy január 15-én, hétfőn az illetékes minisztérium képviselőinek részvételével összeül a mezőgazdasági kérdésekkel foglalkozó munkacsoport, kedden a szállításügyi ágazatban hatáskörrel rendelkező tárcák illetékesei tartanak egyeztetést, január 17-én, szerdán pedig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások témájában lesz megbeszélés. Ezt követően a felek folytatják a párbeszédet, hogy mielőbb elő tudják készíteni a felvetett problémák megoldásához szükséges esetleges jogszabály-módosításokat.
A kormánypalotából való távozásukkor a fuvarozók és a gazdák képviselői azt nyilatkozták, hogy folytatják a tiltakozást.
Körülbelül 250 tonnás sziklát robbantottak fel szerda délelőtt a Maros völgyében, ugyanis az veszélyt jelentett a 15-ös országúton áthaladókra.
Világpolitikai kitekintésben kiszámíthatatlan a jövő – jelentette ki Lázár János magyar építési és közlekedési miniszter szerdán Sepsiszentgyörgyön. A Lázárinfó a szokásos formában zajlott: a miniszter vállalta, hogy válaszol minden neki feltett kérdésre.
Majdnem húsz éve kezdték el, azóta közösségteremtő hagyománnyá nőtte ki magát. A sepsiszentgyörgyi Gyermekek Palotájában hétszáz koszorút készítettek adventre.
Orbán Viktor munkalátogatás keretében fogadta Budapesten Ilie Bolojant, Románia miniszterelnökét. A tárgyalás legfontosabb témája a magyar-román energetikai kapcsolatok megerősítése volt.
A vallásturizmus szereplői második alkalommal találkoznak csütörtökön Gyergyószentmiklóson a Keresztény Gyergyó vallásturisztikai konferencián.
A román haditengerészet katonai búvárai megsemmisítettek szerdán egy tengeri drónt, amelyik veszélyeztette a Fekete-tengeri hajózást – közölte szerdán a védelmi minisztérium.
A jövendőbeli védelmi miniszter személyéről a koalíciós megállapodás értelmében a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) kell döntenie – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.
A képviselőház szerdán elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szabályozza a Románia közútjain közlekedő gépjárművek vezetési jogát azon személyek esetében, akik nem az Európai Unió valamely tagállama által kiállított jogosítvánnyal rendelkeznek.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei szerda reggel 33 Kolozs, Beszterce-Naszód és Maros megyei helyszínen, köztük két börtönben tartottak házkutatásokat egy hatalmas kábítószerkereskedő hálózat felszámolására.
Kedd este 64 éves korában elhunyt Adrian Pleșca, becenevén Artanu, a Timpuri Noi együttes alapítója és a Partizan együttes énekese.
1 hozzászólás