Fotó: Veres Nándor
Átfogó felújítást követően múlt év decemberében nyílt meg újra régi helyén a csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiac. A kinti asztalokat faházak váltották fel, a modernizált csarnokban pedig új standokat alakítottak ki. Az elmúlt közel fél év tapasztalatairól kérdeztük az árusokat.
2021. május 09., 11:402021. május 09., 11:40
2021. május 09., 11:442021. május 09., 11:44
Péntek délután léptünk be a piaccsarnokba, hogy az árusok véleményéről érdeklődjünk. Az első tömör, szókimondó válaszból az általános elégedetlenség azonnal érezhető volt, majd rövidesen a miértre is fény derült: a nemtetszés oka nem az új helyszín, hanem a vásárlók száma.
A tavalyi járványügyi korlátozások a termelői piac eladóira is hatással voltak. A tavaszi teljes lezárás után a piacot – beleértve a csarnokot – elkezdték felújítani, az árusok pedig az Erőss Zsolt Aréna mellé költöztek, majd decemberben térhettek vissza a régi helyszínre. A megkérdezett eladók szerint a csarnokba és faházakba költözés nem jelentene gondot, sőt télen kényelmesebb is itt várni a vásárlókat.
Hétfőtől ismét megszokott helyén, a Piac utcában működik a csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiac, a felújítás befejeztével az eddiginél jobb feltételek mellett lehet használni a létesítményt.
A nyitás után azonban a veszélyérzet és a bizonytalanság miatt érezhetően lecsökkent a vásárlók száma, ami azóta sem változott. Az egyik eladó kérdésünkre elmondta, bár az új helyszínre nincs panaszuk, a kisebb forgalom rossz hatással van az üzletre. Mint mondta, a vevők száma harmadára csökkent, így a bevételből a bérleti díjat is nehéz fedezni.
A még meglévő vásárlóknak ugyan tetszenek a felújított részek, és sokan kitartanak a jól bevált eladók mellett, de még mindig túl kevesen vannak ahhoz, hogy a zöldség- és gyümölcsárusítás kifizetődő legyen. Az eladók bizakodnak a javulásban, de amíg nem ér véget a hosszúra nyúlt járványhelyzet, csak a remény marad.
Mihálykó Tihamér
A szerző egyetemi hallgató, szakmai gyakorlatát a Székelyhon.ro portálnál végzi.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
3 hozzászólás