A hagyományőrzés jegyében nyitotta meg kapuit az EMI-tábor

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Szokásos nyitónapi hangulat várta az EMI-táborozókat szerdán. Egyelőre még kevesen érkeztek, de nem valószínű, hogy az erdélyi fiataloknak elmenne a kedve attól, hogy idén kevesebb lesz a politikusi felszólalás. A táborépítés utolsó simításait végezték még az Erdélyi Magyar Ifjak önkéntesei miközben a megnyitó zajlott a szinte teljesen megtelt előadósátorban.

Gergely Imre

2017. július 26., 17:482017. július 26., 17:48

Az Erdélyi Magyar Ifjak elnöke, Sorbán Attila Örs leszögezte: a tábort mindig is egy hiánypótló rendezvénynek szánták, amire nagy szükség van, hiszen

ahhoz, hogy a nemzet megmaradhasson, a fiatalokat nevelni kell.

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

A romániai tanügyi rendszer nem teszi lehetővé a magyar történelem, kultúra megfelelő átadását, tanítását. Ezért is tartják nagyon fontosnak azt, hogy a táborozók idén bepillantást nyerhetnek a kurultájba, az ősmagyar hagyományokat ápoló törzsi gyűlésbe is.

Bíró András Zsolt,a legnagyobb hagyományőrzőket tömörítő szervezet, a magyar Turán szövetség vezetője, leszögezte, a bemutatók, ismeretterjesztő, tudományos előadások során annak fognak örülni, – akárcsak más, hasonló rendezvényeken – ha minél többet megmutathatnak a magyar kultúra hatalmas kincsestárából.

Céljuk, hogy minél szélesebb körben ismertessék meg mindezt, hogy a magyar emberek joggal legyenek büszkék az őseikre.

Leszögezte, az általa vezetett szervezet egységesen egy nemzetben gondolkozik, és minden székelyföldi ember törekvését segíti, hogy őseinktől örökölt kultúráját, anyanyelvét megőrizze.

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Kevesebb politika, de kemény viták helyszíne

Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere azt emelte ki, hogy meglátása szerint egészséges nemzeti tudattal rendelkező fiatalok olyan légkört, keretet teremtenek a táborral,

Idézet
ahol alkalmunk van elmondani mindazt, ami a szívünket nyomja, mindazt ami a nemzetünk előmenetelét segíti, de párbeszédet is biztosít, megteremti a lehetőségét annak hogy egyre nyilvánvalóbban és érthetőbben megfogalmazzuk azokat a törekvéseket, amelyeket őseink, korábbi vezetőink kimondtak és amiért akár meghurcoltatást is szenvedtek.

Sorbán Attila Örs elmondta, idén politikai jellegű programok terén visszaléptek, azért is, hogy kihangsúlyozzák ismét, hogy az EMI független szervezet és az EMI-tábor is független rendezvény, dacára annak, hogy sokszor egyik vagy másik politikai alakulathoz tartozónak minősítették.

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Ugyanakkor idén is azt szeretnék, hogy az erdélyi magyar s közélet képviselői között legyenek valós viták és kemény dolgok legyenek kimondva. Úgy fogalmazott,

az EMI üzenete, hogy követeljük a nekünk járó jogok tiszteletben tartását, és hogy elvárjuk, közösségünk legyen megvédve választott vezetőink által.

Az EMI tábor tavalyi kiadását végig verte az eső, és emiatt alacsony volt a részvétel. Idén jó időre van kilátás és így sok táborozóra számítanak. Akik nem jönnek, az a Jobbik Ifjúsági Tagozata, akik miután több alkalommal is az EMI táborban tartották saját nyári táborozásukat, most ezt a Balatonra helyezték át. Valószínűleg azért, mert Vona Gábor pártelnök, akik eddig rendszeres résztvevője volt a gyergyószentmiklósi rendezvénynek, idén nem kapott meghívást, ahogyan más magyarországi politikusok sem.

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Bayer Zsolt és a Nevergreen csütörtökön

Egész napos programok töltik meg a sátrakat és rendezvénytereket csütörtökön. Egy történelmi tárgyú előadás nyitja a napot Mátyás király titkairól beszél Mandics György író, művelődéstörténész.
A hét egyik legérdekesebb, és várhatóan legnépszerűbb eseménye lesz a 12 órakor kezdődő előadás, ahol az ismert publicista, műsorvezető, Bayer Zsolt beszél, a Trianonról másként címmel.

Várhatóan sokan lesznek kíváncsiak Wittner Mária 1956-os szabadságharcos 14 órakor kezdődő előadására is. Az EMI-sátorban 12 órától a a Székelyföldi Jégkorong Akadémiáról és annak tevékenységéről lesz szó, majd 14 órától író-olvasó találkozó lesz Miklós Rékával, azaz a Bleeding Bride művésznevet használó írónővel, a Fekete Fivérek és Téboly kertje szerzőjével.

A hagyományőrző téren 11 órától követik egymást az események előadásokkal honfoglaláskori viselet és fegyverzet-bemutatóval, lesz gyalogos harci-bemutató és íjász-bemutató , míg 16 órától a Kurultáj-sátorban a Magyar őstörténet a természettudományok tükrében címmel Bíró András Zsolt antropológus tart ismeretterjesztő előadást

20 órától a Hungarica 22-től a Nevergreen zenél.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben
2025. június 30., hétfő

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek

A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen

A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen
2025. június 30., hétfő

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát

Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát
2025. június 30., hétfő

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem

Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem
2025. június 30., hétfő

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon

Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon
2025. június 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.

Rovarirtás lesz Csíkszeredában
Rovarirtás lesz Csíkszeredában
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

2025. június 30., hétfő

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia

Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia
2025. június 30., hétfő

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat

Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat