
A lövétei Krisztus-koporsót őrző fiatalemberek érzik, rajtuk áll a hagyomány továbbvitele
Fotó: Pál Árpád
Hét, tavaly nagykorúsított helybéli legény áll strázsát Jézus sírban fekvésének napjain, nagypénteken és nagyszombaton a lövétei Kisboldogasszony-plébániatemplom Szent Mihály-mellékoltára elé felállított szent sírnál, helyi nevén gyöngyös koporsónál. Az elmúlt majd’ nyolc évtized alatt noha változott a korosztály szerinti kiválasztás módja, a megtisztelő feladat rendje nem.
2017. április 15., 14:032017. április 15., 14:03
A lövétei Krisztus-koporsó impozáns. Az építmény tetőzetét gyöngyökkel díszítették, melyen két angyal térdepelve imádkozik a húsvéti jelképes kereszt tövében, a két őrkatona között. Belülről lámpákkal világítható meg. Alsó, sziklaszerű részében van a test, az ágyékkendős Krisztus-corpus.
Szász Rajmond, Pál Sándor, Ferencz Dénes, Lázár Zoltán, Lázár Szabolcs, Márton Hunor és Ferencz Richárd a nagypénteki szertartást követően a szentségimádás alatt és nagyszombaton délután öt órától este nyolcig tizenöt perces váltásokkal áll strázsát, és a nagyszombati feltámadási körmeneten kísérik az Oltáriszentséget. A nagypénteki templomkertbéli keresztútjárásnál szintén ők voltak a fáklyavivők.
Fotó: Pál Árpád
A vezért egymás között választják meg, idén Lázár Szabolcs volt, aki a kopjával jelezte a „vezényszavakat”. A kapitány a koppintó nevű, pikaszerű, jelképes fa kezebéli fegyverrel adott jelt az indulásra, fordulásokra, hátra arcra.
A hátsó templomajtón át, élükön vezetőjükkel katonasorban, bal lábbal, díszlépésben, határozottan indultak az őrségváltásra. Krisztus koporsója őrzésidejének kezdetén és a nagypéntek esti szentségimádást követő takarodónál mindannyian részt vettek: két őrt álló társukhoz csatlakoztak, amíg László István plébános az Oltáriszentséget áthelyezte a szent sírról a Nepomuki Szent János-mellékoltárra, ideiglenes helyére.
Fotó: Pál Árpád
A legények elmondták: édesapjuk szintén részt vett a maga idejében az őrzésben.
A sorkatonaság megszűnése után azok a nagykorúsítottak vállalják el, akik a faluban élnek, és ezekben a napokban jobban ráérnek.
Fotó: Pál Árpád
Örültek, hogy részt vállalhatnak a hagyomány folytatásából, nem akarják, hogy kimaradjon a szokás. A szolgálattétel előtt kicsit izgultak, hogy jól sikerüljenek az őrségváltások – ne kelljen szégyenkezniük a falu előtt.
Történet
A lövétei Kisboldogasszony-plébániatemplomban a Szent Mihály-mellékoltár elé 1886-tól minden nagypéntekenként felállítják a szent sírt, helyi nevén „gyöngyös koporsót”, amely Erdélyben a legszebbek közül való. Beszerzése Jakab Lajos egykori lövétei plébános nevéhez fűződik, akinek 1876 és 1889 között volt állomáshelye Lövéte. Alapítványt, szent sír alapot létesített a Krisztus koporsója beszerzéséért. Az alapítvány tőkéjét a község, valamint magánszemélyek gyarapították annyira, hogy végül a plébános a szent sírt Budapestről a Gavora cégtől megrendelhette 1886-ban. A második világháború után György Árpád plébános vezette be, és azóta is gyakorolják a szent sír őrzésének szokását.
Régen hosszabb ideig tartott az őrzés: reggel hattól éjfélig álltak strázsát. Azokban az években, amikor az adott korosztályból sokan dolgoztak, a fiatalabbak közül is választottak őrzőket – általában aki sokat ministrált, őrzött is. A rendszerváltás előtt állandó közösséget verbuváltak, melynek tagjai zömmel a kultúrcsoportból kerültek a védőcsoport alapembereiül.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!