2024-ben 8 kiskorú anyától született gyermek került a gyermekjogvédelmi rendszerbe. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Szexuális bántalmazás, testi erőszak alkalmazása, iskolai zaklatás – hosszú a gyermekbántalmazásként minősíthető esetek száma. Ezekről tájékoztatott Szász Katalin, a Kovászna megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság helyettes vezetője.
2025. február 14., 21:252025. február 14., 21:25
2024-ben a háromszéki hatóságok 10 esetben értesítették a gyermekjogvédelmi igazgatóságot bűnelkövető gyermekek ügyében folytatott vizsgálatok kapcsán; ez nemcsak a rendszerszintű ellátásban résztvevő, hanem a családban nevelkedő gyermekek esetében is így történik.
Ez történik akkor is, ha első alkalommal követ el egy gyermek valami kisebb törvényellenességet.
Itt is előfordul, hogy túlzásokba esnek a feljelentők: arra is volt példa, hogy
Hasonló esetekben előfordulhat, hogy a gyermekvédelmi bizottság a kiskorú elkövetőt a szülők fokozott figyelmébe ajánlja, ami azt is jelenti, hogy a szakemberek hat hónapig fokozott figyelemmel követik a további történéseket.
10 esetben jelezték a gyermekjogvédelemnek a kiskorúak fizikai bántalmazását
Fotó: Freepik
Néha az intézmények között elvész a gyermek – például a Sepsiszentgyörgyön koldulásra kényszerített, a környékbeli falvakból származó gyermekek esetében a helyi szociális igazgatóság nem tud intézkedni, mert nem helyi lakosokról van szó, a területileg illetékes polgármesteri hivatal pedig azért nem illetékes, mert nem ott történt a bűncselekmény – tudtuk meg Szász Katalintól.
Arról sokszor cikkeztünk már, hogy a 112-es sürgősségi hívószámon sok a hamis riasztás. Ugyanez a helyzet a 119-es számra befutó hívásokkal is, amelyeken a gyermekbántalmazás sürgősségi eseteit, vészhelyzeteket kellene jelenteni. Ehhez képest sokan különböző információkat kérnek, vagy eltúlozzák a helyzetet, így a 22 hívásból egy esetben tűnt valódi vészhelyzetnek az eset. Ki is szállt, még éjszaka az illetékes bizottság, a helyszínen pedig kiderült,
A 2024-ben jelzett tíz fizikai bántalmazás némelyike gyermekek egymás közötti konfliktusaira vonatkozott, de előfordult az is, hogy egy tanár bántalmazott diákot. Utóbbi esetben az oktató ellen a rendőrség és a tanfelügyelőség folytat vizsgálatot,
– vázolta a folyamatot az aligazgatónő.
Fotó: Pixabay
A családon belüli bántalmazás és/vagy elhanyagolás kategóriában Kovászna megyében 117 esetet tartanak számon. Közelebbről megvizsgálva azokat nem mindegyik bizonyult valósnak, de
Tavaly más megyékből több olyan esetről is hírt adott a sajtó, amikor gyermekek abba haltak bele, hogy rovarirtóval mosták meg a fejüket. Háromszéken is előfordultak ilyen esetek – tudtuk meg – szerencsére nem voltak végzetes kimenetelű tettek.
Nem minden esetben fordul ilyenkor válságosra a gyermekek állapota, tavaly mégis megesett, hogy bukaresti kórházba kellett őket kezelésre küldeni.
A roma közösségen belül hagyomány, hogy igen korai életszakaszban „elhálják a házasságot”, azonban nagyon ritkán kerül sor arra, hogy a vonatkozó jogszabályokat figyelembe véve felelősségre vonjanak valakit a kiskorú (akár 14 év alatti) lányokkal folytatott szexuális viszony miatt. Kevés ilyen esetet jelentenek hivatalosan, nehéz is terhelő bizonyítékokat szerezni. Szász Katalin szerint erre a jelenségre nagyobb figyelmet kellene fordítania a társadalomnak.
Áldozatok, elkövetők és tanúk is lehetnek a gyermekek, a bíróság pedig most már korukra való tekintettel, speciális körülményeket biztosítva hallgatja ki őket
Fotó: Pixabay
Ilyen esetben a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság szakszolgálatának munkatársai a területileg illetékes polgármesteri hivatalok szociális referenseivel együtt felmérik, mennyiben biztosítottak az újszülött fejlődésének körülményei, van-e családi támogatottsága a kiskorú anyának.
– tudtuk meg az igazgatóhelyettestől. Ez történt azzal a 8 csecsemővel is, akiket tavaly kórházakban hagytak a szülők.
A rendőrség 20 esetben jelezte kiskorú gyermekek eltűnését – lányok távozását az otthonukból –, de pár órán belül mindegyikük előkerült.
Arról is szó esik a 2024-es gyermekbántalmazásra vonatkozó jelentésben, hogy a gyermekjogvédelem munkatársai 310 alkalommal vettek részt a kiskorúak bírósági meghallgatásán valamely bűnügy kapcsán. A gyermekeket kihallgathatják azért, mert ők követtek el valamit, vagy azért, mert áldozatai valamilyen törvényellenességnek, de esetenként tanúként is (például egy gyilkossági ügyben).
Az utóbbi években jelentősen megváltozott a bírósági gyakorlat ez ügyben: a gyerekeket (igaz, inkább csak a városokban)
Vidéken ez nem mindig megoldható, és felnőttek esetében még mindig megesik, hogy az áldozatot és az elkövetőt egyazon tárgyalásra idézik be, így az áldozat (legtöbbször egy bántalmazott nő) az erőszakos elkövető jelenlétének traumájával újra szembe kell néznie.
Politikai források szerint ügyvivő jelleggel Sorin Grindeanut bízta meg kedden a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa a párt vezetésével.
Bejelentette kedden Marcel Ciolacu, hogy lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről.
Több mint tízmillió lej értékű motorsport-beruházást jelentettek be kedden Csíkszeredában a városházán. A helyi beruházásból megvalósuló FIA-szabványos gokartpálya részeként egy szolgáltatóközpont is épül.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa kedden összeül, hogy átfogóan elemezze a párt elnökválasztás utáni helyzetét és meghatározza a következő lépéseket, Marcel Ciolacu pártelnök ugyanakkor be fogja jelenteni lemondását tisztségéből.
Medvét láttak Csíkszeredában és Sikaszóban is hétfőn este. A lakosságot Ro-Alert üzenetben értesítették a hatóságok.
Kedden kezdődik a negyedikesek országos képességfelmérője a román nyelv és irodalom tantárggyal.
Az RMDSZ készen áll a párbeszédre és a közös munkára Románia új elnökével – jelentette be hétfőn este Kelemen Hunor szövetségi elnök, miután Nicușor Dan telefonon köszönte meg neki a magyar választók támogatását.
Útlezárásra kell számítani kedden és szerdán a székelyudvarhelyi Villanytelep utca környékén – emiatt a buszok is más útvonalon közlekednek ezen a két napon.
A kitartó esőzés miatt hétfőn egyszerre négy szivattyút is beüzemeltek a parajdi sóbánya környékén, hogy megakadályozzák a víz újbóli behatolását a bányába.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt.
szóljon hozzá!