
Fotó: Haáz Vince
Több alkalommal is előfordult, hogy gyerekek haltak meg, vagy kerültek életveszélybe amiatt, hogy a hozzátartozók nem megfelelő, mérgező szereket használtak a gyermekek testén található paraziták eltüntetésére vagy a lakások fertőtlenítésére. Mint kiderült, Hargita megyében is volt példa ilyesmire a közelmúltban. Első hallásra úgy gondolhatjuk, a hatalmas felelőtlenségen kívül talán semmi más magyarázat nincs az ilyen esetekre, mégis leggyakrabban a tájékozatlanság a baj legfőbb okozója.
2024. augusztus 12., 07:462024. augusztus 12., 07:46
Számos sajnálatos – tájékozatlanságból és felelőtlenségből adódó –, nem egy esetben tragikus végkimenetelű történettel találkoznak a Hargita Megyei Szociális Gyermekvédelmi Igazgatóság munkatársai – mutatott rá érdeklődésünkre Csiszér Csaba. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság Sürgősségi központjának vezetőjét egy július 30-án általuk kiadott átirat kapcsán kerestük meg, melyet a helyi önkormányzatoknak küldtek ki, hogy minél több emberhez eljuttassák.
Az említett átirat szerint többször is előfordult, hogy a hozzátartozók mérgező szereket használtak a gyermekek testén található paraziták eltüntetésére vagy a lakások fertőtlenítése, ez pedig súlyos következményeket – előfordult, hogy halálesetet is – vont maga után. Ezért a Hargita Megyei Szociális Igazgatóság arra hívja fel a figyelmet, hogy
Csiszér Csaba rávilágított, ők ezzel a felhívással is igyekeznek megelőzni a szerencsétlenségeket, elkerülni a legrosszabbat: céljuk, hogy minél szélesebb körben informálni tudják a családokat.
A közösségi és szociális asszisztensek segítségével is azon dolgoznak, hogy az elszigeteltebb, szerényebb körülmények között élő családokat is felvilágosítsák arról, hogy tragédia lehet a vége a nem megfelelő szerek felelőtlen használatának.
Kérdésünkre Csiszér Csaba kifejtette: az állatokban megtelepedő paraziták elleni szerről van szó, amely a haszonállatokra nem veszélyes, az emberre viszont annál inkább:
Mint magyarázta, a szóban forgó szer – mellyel a hozzátartozók gyakran a fejtetűt szeretnék kiirtani a gyerekek hajából – tulajdonképpen a juhok fürösztésére van kifejlesztve, és nagy mennyiségű vízben oldják fel, mielőtt az állatokat megfürösztenék benne, kullancsok és egyéb élősködők ellen.
Akadtak azonban szülők, akik a gyerekek hajára kenték, vagy olyan is előfordult, hogy az épületet fújták be vele, ami szintén nagyon veszélyes, hiszen így
Érdeklődésünkre a szakember azt is elmondta, a legutóbbi ilyen általuk ismert eset Gyergyóditróban és Gyergyószentmiklóson volt. Utóbbi során
ám túl későre derült ki, hogy miről is van szó pontosan, így nem tudtak időben segíteni rajta az orvosok.
Visszaemlékezett arra is, hogy tavalyelőtt ugyancsak történt egy hasonló eset, amikor azt hitte az egyik szomszéd kislány, hogy tejet ad a héthónapos gyereknek, ám amikor a szájához tette, a csecsemő öklendezni kezdett. Mivel ebben az esetben gyorsan kiderült, hogy mi történt, a kislányt Bukarestbe szállították kórházba, és a gyors, hathatós intézkedésnek köszönhetően megmenekült.
Édesapjukat Csíkszeredában az intenzív osztályon kezelték, intubálni is kellett. Mivel azonban gyors volt a beavatkozás, sikeresnek is bizonyult, így esetükben nem fulladt tragédiába a történet.
A beszélgetés során arra is kitért, hogy ezek a szerek nagyon könnyen hozzáférhetők bárki számára, mivel állatoknak vannak kifejlesztve, így bármelyik állatpatikában fellelhetők. A szerencsétlenül járt családok egyike is állatpatikából jutott hozzá – fejtette ki a gyermekvédelmi szolgálat illetékese.
nekik lenne feladatuk a mihamarabbi tájékoztatás, hiszen a közösségi asszisztensek, egészségügyi és iskolai mediátorok révén ők viszonylag gyorsan értesülhetnek arról, ha az elszigetelt családokban – akik tájékozatlanságuk miatt veszélyeztetettebbek – ilyen élősködők megjelenése okoz problémát.
Állatorvos véleményét is kértük az ügyben, aki rámutatott, álláspontja szerint a probléma az emberek tájékozatlansága mellett abban is gyökerezik, hogy ezeket a szereket nem kellene szabadon árusítani az állatgyógyszertárakban:
Hangsúlyozta, az állatokra kifejlesztett szereket egyáltalán, semmi szín alatt nem szabadna embereken használni.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
szóljon hozzá!