
Tömeg lepte el a segesvári vár utcáit
Fotó: Gálna Zoltán
A középkori legendák volt a központi tematikája az idei, a 25. alkalommal megszervezett segesvári Középkori fesztiválnak. Ennek jegyében főleg a Drakula-mítoszra épített látványosságok fogadták a látogatókat, a kiállításoktól kezdve a szuvenírboltok kínálatáig. Magyar látogatók nem, de a magyar feliratok teljes mértékben hiányoznak a segesvári várból, s nemcsak a fesztiválok idején.
2018. július 30., 15:382018. július 30., 15:38
2018. július 30., 15:392018. július 30., 15:39
Magyarul, lengyelül, németül és angolul beszéltek a román mellett leginkább a hétvégén Segesváron, ahol II. Vlad Dracul havasalföldi fejedelem és Cneajna moldvai hercegnő második közös gyermekeként 1431. november 8-án született Vlad Țepeș, a Drakulaként elhíresült majdani véreskezű román fejedelem, Mircea cel Bătrân unokája. Vlad Dracult Nürnbergben a Sárkány-lovagrend tagjává választották – innen származik a neve. A családot a havasalföldi oszmán-párti bojárok kiűzték az országból, ezért Erdélyben telepedtek le, ahol a király, Luxemburgi Zsigmond védelmét élvezték.
Hogy mekkora vonzereje van egy felfrissített legendának, illetve egy arra épített fesztiválnak, a legjobb bizonyíték a segesvári példa, ahol
Fotó: Gálna Zoltán
Parkolási lehetőség szinte nincs is a szombat délelőtti órákban, személygépkocsik, kisbuszok, motorbiciklik lepik el az összes lehetséges, állomásozásra alkalmas helyet, a rendőrök mellett külön parkolóőrök irányítják, segítik a városközpontba érkezőket. Aminek az az egyik előnye, hogy ismervén a várost, ők tudják legjobban, ha egy-egy kapubejáratot használnak, vagy sem, így azok előtt is meg lehet állni.
A lépcsőkön felkaptatva a falak közé fagyit, kürtőskalácsot, mézeskalácsot, pogácsát, kézműves csokoládét kínálnak. Hagyományos népi termékek, gyapjúból készült ruhanemű, övek, kalapok, sapkák, bocskorok, takarók, fából faragott díszek és használati eszközök, bronz- és ónedények, porcelán, papír, kerámia, szőttesek, hímzett textíliák sorakoznak az asztalokon a sátrak alatt. Közben korabeli viseletbe öltözött muzsikusok zenélnek, mutatványosok produkálják magukat. Dobos és kikiáltó vonul végig az utcákon, mögöttük kisebb menettel, hirdetik, hogy mi történik most éppen Segesváron, milyen attrakciók várják az érdeklődőket. Mondandójuk végeztével felszólítják az összesereglett nézőket, hogy tapsoljanak, majd továbbmenetelnek.
Korabeli fegyverek a vásárban
Fotó: Gálna Zoltán
„Éppen Drakulával találkoztam”, „Itt járt Drakula”, „Transylvania-Dracula” – ilyen és ezekhez hasonló feliratú fekete alapon, piros vércseppeket ábrázoló pólók lepik el valamennyi ajándékboltot Segesváron, illetve álarcok,
Segesvár és látnivalói csak román, esetleg német, vagy angol nyelven vannak feltüntetve, hiába keres a magyar látogató magyar nyelvű feliratot, mert azt nem talál, holott szép számban járnak magyarok is a rendezvényre. Az óratorony bejáratánál hatalmas sor kanyarog, a múzeum látványosságaira kíváncsi, vagy inkább a magasból csodálná a látványt. A közelben portrét és karikatúrát készít egy rajzoló, fekete-fehérben, vagy színesben, 40, illetve 60 lejért. 10-15 perc alatt készül el az alkotás, a „művész” hálásan teszi a zsebébe az azért járó díjat. A kapubejárat hűvösében rézműves telepszik egy küszöbre, kannát, ibriket kínál. Valamivel tovább korabeli fegyvereket állítanak ki, de kalodát is lehet látni, esetleg kipróbálni, ahogy egykor a vétkesek kezét-lábát bezárták. A vár központi terén felállított nagyszínpadon hangolnak a zenészek, a késődélutáni, esti fellépésekre készülnek. A felcsendülő néhány ritmus alapján ígéretes koncert készülődik, az árnyékban található kevés padot már elfoglalták a zenerajongók.
Drakula minden ajándéktárgyon
Fotó: Gálna Zoltán
A középkori fesztivál messzire elviszi Segesvár hírét, amely évek óta számos rendezvénynek a színhelye, míg tavasszal a komolyzene rajongóit várták, augusztusban a Proetnica Fesztivál nyitja meg kapuit a néptánc és népzene kedvelői előtt.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
1 hozzászólás